3-latki
Rosliny i zwierzęta
Scenariusz
...

Teatrzyk sylwet "Dwa jeżyki" - scenariusz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 3 LETNICH
"DWA JEŻYKI"
Obszar edukacyjny: 12 – wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt
9 – różne formy plastyczne
Blok tematyczny: Zimowe zapasy.
Temat: Dwa jeżyki
Cel główny: Rozwijanie zainteresowania światem przyrody poprzez słuchanie utworów
literackich.
Cele operacyjne:
Dziecko: - opisuje wygląd jeża
- wykonuje sylwetę jeża z przygotowanych materiałów
- stosuje pojęcia: duży – mały
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Metody pracy: słowne, oglądowe, czynności praktycznych.
Środki dydaktyczne: sylwety zwierząt: jeżyk mały i duży, wiewiórka, ślimak, myszka, zając; teatrzyk z jesienną dekoracją, orzechy, kasztany, masa solna, igiełki sosnowe, koraliki jarzębiny, szpilki, podstawki pod jeżyki z imionami dzieci.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Obejrzenie teatrzyku sylwet pt. "Dwa jeżyki"

Duży jeż- Jestem jeż
duży jeż
w liściach maszeruję
głośno przytupuję

Wiewióreczka- Dzień dobry jeżyku, o, jak dobrze że cię spotkałam, jestem taka
zapracowana, zbieram zapasy na zimowe czasy – orzeszki które
które bardzo lubię! Proszę cię, pomóż mi, bo sama sobie nie poradzę.

Duży jeż- Jestem jeż
duży jeż
zbieraj sama
sama zjesz.

Wiewióreczka- Ojej, co ja teraz zrobię? Może ty ślimaczku mi pomożesz?

Ślimaczek- Jestem ślimak
wolno chodzę
na to się nie zgodzę!

Wiewióreczka- Och! Ślimaczek też mi nie pomoże! Jak nie zbiorę wszystkich
orzeszków to umarznę w zimie! Oj co to będzie, co to będzie!
Zajączku, zajączku, dokąd tak pędzisz? Pomóż mi zbierać orzeszki.

Zajączek- Jestem zajączek
co szybko mknie
czy ci pomogę?
Och – raczej nie!

Wiewióreczka- Tak myślałam, zajączek też nie chce zbierać orzeszków, ojejej, ojejej
Muszę sama pracować! Chyba że ty myszko mi pomożesz?

Myszka- Jestem myszka
mała jak szyszka
muszę dla siebie
zbierać zapasy
na nadchodzące
zimowe czasy!

Wiewióreczka- Uuuuu, uuuuuu, (płacze)

Mały jeżyk- Jestem jeżyk
mały jeżyk
co kolczasty ma kołnierzyk
nie płacz, nie płacz
ja pomogę
zanim w dalsza ruszę drogę.

Wiewióreczka- Och dziękuję ci mały jeżyku, dzięki tobie będę miała zapasów na zimę
w sam raz. Jak będziesz kiedy w potrzebie, to ja też ci pomogę!

2. Analiza opowiadania, utrwalenie wiadomości o zwierzętach biorących udział w przygodzie wiewiórki, utrwalenie pojęć: duży – mały. Rozmowa kierowana pytaniami nauczyciela:
- O co prosiła wiewióreczka?
- Jakie zwierzątka prosiła o pomoc?
- Kto nie pomógł wiewióreczce?
- Ile jeżyków spotkała wiewiórka?
- Czym one się różniły?
- Który jeżyk pomógł wiewióreczce duży czy mały?

3. Zabawa ruchowa "Wiewiórki i orzeszki". Dzieci to wiewiórki, sala przedszkolna to las. N rozsypuje na dywanie orzeszki i kasztany dając "wiewióreczkom" polecenie aby zebrały po 2 orzeszki i 2 kasztany. N trzyma 2 koszyczki i dzieci oddają mu swe zbiory przeliczając czy wszystko się zgadza.

4. Wysłuchanie wiersza "Jeż" H. Zdzitowieckiej. Rozmowa z dziećmi na temat jego treści, opisywanie wyglądu zwierzątka.

5. Zabawa ruchowa "Jeże na spacerze". Dzieci to jeże na spacerze. Gdy słyszą głośne tupanie N spacerują na czworaka po sali. Gdy zapadnie cisza dzieci – jeże zwijają się w kłębki i zapadają w sen.

6. Edukacja plastyczna "Duży i mały jeżyk". Dzieci wykonują z przygotowanej wcześniej przez N masy solnej dwa jeże – małego i dużego. Kolce jeża to igiełki sosnowe a noski to korale jarzębiny. Zorganizowanie wystawy prac.
autor A.Ryba

event_note
11.11.2012
perm_identity
Aleksandra Ryba