Zdrowie i sprawność fizyczna
Muzyka, śpiew, taniec
Scenariusz

W krainie leśnych skrzatów

" W krainie Leśnych Skrzatów"

Scenografia – Dekoracja jesienna: w jesiennej szacie, grzyby. Na podłodze leżą dzieci – skrzaty, które śpią. Kolorowe liście porozrzucane na podłodze.
Z sali wybiega jeden skrzat i tańczy na tle spokojnej melodii.
Skrzat 1– Jesień do lasu zawitała, wszystkie liście pomalowała, krzewy i drzewa ozłociła, wszystko rosą pięknie umyła! Och, jak pięknie kolorowo!
Wstawajcie leniuchy! Szkoda dnia!

( Skrzaty – dzieci przeciągają się i wstają) – siedmioro dzieci
Śpiewają piosenkę " Skrzaty, skrzaty" i tańczą, każdy skrzat przedstawia się indywidualnie.

Skrzat 1 – Spójrzcie ile liści spadło! A jakie piękne kolory! Te są ze żółte, te brązowe,a te drugie jeszcze bardziej kolorowe. Wszak to jesień, piękna pora do podarków bardzo skora. Liście piękne, kolorowe, ale dużo jest ich tak, ze jeśli spadnie jeszcze więcej, to nie przejdzie tędy żaden leśny skrzat.
Skrzat 2 – Tak, posprzątać szybko trzeba. Zawołajmy wietrzyk, niech nam pomoże.
Wszystkie skrzaty - Wietrzyku, wietrzyku, pomóż nam!
Wietrzyk wbiega na tle szumu wiatru.
Wiatr – Jestem wiatr, jesienny wiatr i posprzątać w lesie jestem rad. Pozamiatam wszystkie liście, patrzcie, patrzcie, o tak!
Skrzat 1 – No, no! Od razu lepiej! Dziękujemy Ci wietrzyku! Bardzo nam pomogłeś! Teraz chodźmy wszyscy na spacer. Może nabieramy trochę grzybów.

Skrzaty spacerują na tle muzyki do marszu.

Prawdziwek – Kapelusze śliczne mamy, bo o nie co dzień dbamy. Brąz kolorem naszym jest, weź nas ze sobą jeśli chcesz!

Skrzat 3 – O! Jaki duży prawdziwek!Weźmy go ze sobą!
Rydz 1– Jestem rydz, mały rydz, wciąż w koszyku nie macie nic, Jedna nogę mam, swój kapelusz chętnie dam.
Rydz 2– Rydz jest smaczny oczywiście, opuścimy szybko suche liście. W waszym koszyku miejsca dość, przyda się tu taki gość.
Maślaki – My grzybki smaczne, zdrowe, rośniemy w gęstwinie, śliczne jak ślimaczki, nazywamy się maślaczki.
Skrzat 4 - O! Któż to taki stoi smutny koło ścieżki . Zobaczcie, jaki czerwony kapelusz! Dlaczego jesteś smutny muchomorze?
Muchomor – Jestem mały i czerwony, brak mi wzrostu, brak urody. No i szczęścia nie mam też, bom trujący przecież jest. Kropki białe, noga też, nikt mnie nie chce, żółta kurka pewnie też.
Wszystkie skrzaty – Muchomorku, muchomorku, nie martw wcale się, my ciebie lubimy kurka pewnie też.
Kurka - Muchomorze! Taki smutny być nie możesz. Przecież taki ładny grzyb, tańczyć musi i to w mig. Pani kropki to ozdoba, piękna, smukła pani noga. Choć trujący jesteś grzyb, to ozdobisz każdy las. Tancerz z Ciebie dobry jest, dziś zatańczyć z Tobą chcę.

Taniec do melodii " Swing w uliczce"

Skrzat 5 – Patrzcie, patrzcie, jak tańcują, kapelusze podskakują, jeden, drugi, trzeci, czwarty – leśny bal to nie na żarty. Jednak szybko wszyscy się zmęczyli, a gdy słońce poszło spać, zasnął z nim też cały las.
Skrzat 6 – Na naukę przyszła pora. Pamiętajcie drogie dzieci, tylko grzyby
jadalne zbierajcie i się nimi zachwycajcie!
Dorota Kulesza