3-latki
Zdrowie i sprawność fizyczna
Rosliny i zwierzęta
Scenariusz
...

"Zdrowe urodziny misia"

KONSPEKT ZAJĘCIA OBSERWOWANEGO PRZEZ DYREKTORA

Prowadząca: Karolina Grzywa
Data: 10.11.2015r.
Grupa: 3-latki, grupa "Sroczki"

TEMAT: Zdrowe urodziny Misia.

Obszar aktywności:
•Aktywność ruchowa
•Aktywność poznawcza

Zakres treści edukacyjnych:
•"Dbamy o nasze zdrowie"
•"Poznajemy przyrodę"

Podstawa programowa:
•Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci (5)
dziecko dba o swoje zdrowie, zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia (5/1)

Cel główny:
Zdrowa żywność
Cele szczegółowe:
Spożywanie zdrowej żywności: warzyw, owoców, mięsa, nabiału (ograniczanie spożycia słodyczy, chipsów), picie kompotów, soków (ograniczanie napojów gazowanych)

•Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt (12)
dziecko nazywa oraz wyróżnia rośliny (12/1)

Cel główny:
Jesień
Cel szczegółowy:
Rozpoznawanie wybranych owoców po wyglądzie, kształcie, smaku.

Metody pracy:
•elementy metody twórczego myślenia J. Osborne ("Burza mózgów")
•samodzielnych doświadczeń oparte na inicjatywie własnej dziecka
•percepcyjne: (obserwacja, pokaz, demonstracja, uprzystępnianie przykładu)

Formy pracy:
•praca indywidualna
•praca zbiorowa

Pomoce dydaktyczne:
•owoce: jabłka, gruszki, śliwki
•stolik
•czapka urodzinowa dla misia
•zabawki: miś, kot, pies, biedronka, kangurek
•naklejki: jabłka, śliwki, gruszki
•pocięte obrazki jabłka, śliwki, gruszki
•talerzyk
•koszyki
•celofan
•odtwarzacz CD
•płyta CD z piosenkami dla dzieci

PRZEBIEG ZAJĘCIA

1. Powitanie
Nauczyciel wita dzieci oraz gości obecnych na zajęciu. Wyjaśnia cel podejmowanych działań.
Dzieci witają gościa, słuchają wyjaśnień nauczyciela.

2. Wprowadzenie do tematyki zajęcia.
Słuchanie wiersza "Urodziny misia" załącznik nr1 Nauczyciel czyta oraz demonstruje wiersz.
Dzieci uważnie słuchają tekstu.
Pomoce: miś, kotek, piesek, biedronka, kangurek, owoce

3. Zabawa orientacyjno-porządkowa "Owoce w koszyczku"
Nauczyciel rozdaje naklejki: jabłka, gruszki, śliwki. Ustawia na dywanie koszyki z gruszką, śliwką i jabłkiem. Nauczyciel puszcza i zatrzymuje piosenkę. Dzieci poruszają się w rytm muzyki; kiedy muzyka cichnie dzieci szukają koszyka z takim samym owocem co mają na naklejce, tworząc kółeczko wokół koszyka. Pomoce: Naklejki jabłek, gruszek, śliwek; koszyki z owocami, odtwarzacz CD, płyta z piosenką

4. Układanie obrazka z owocem pociętego na trzy części. Nauczycielka rozdaje dzieciom obrazki z owocem pociętym na trzy części.
Dzieci układają obrazek owocu pociętego na trzy części. Pomoce: Obrazki z owocami pocięte na trzy części

5. Misiowa niespodzianka.
Nauczyciel rozdaje dzieciom po jednym owocu z koszyka. Dzieci siadają na dywanie i odszukują w koszyku owoce z naklejki.
Pomoce: Koszyk, owoce (śliwki, jabłka, gruszki) zapakowane w celofan

5. Podsumowanie zajęć.
Nauczyciel zadaje pytanie "O jakich owocach mówiliśmy?" "Czy owoce są zdrowe?"
Dzieci podejmują rozmowę.




Załącznik nr.1

"Urodziny Misia"
Urodziny ma nasz Miś,
Dużo gości przyszło dziś:
Kotek Mruczek, piesek Burek
I biedronka i kangurek.
Przyszła pora na prezenty,
Każdy z gości jest przejęty.
Co nam misio dzisiaj powie,
O prezentach, tych na zdrowie.
Ja wam powiem dziś w sekrecie,
Bo na pewno nie zgadniecie,
To nie były cukiereczki,
Czekoladki, zabaweczki
Lecz jabłuszka i gruszeczki,
Małe śliwki fioletowe,
To dla misia samo zdrowie.
Miś ugościł swych przyjaciół
- Urodziny już czas zacząć.
Może nasz kochamy Miś
Poczęstuje i was dziś.
Drogie dzieci, też wam życzę
Jeść owoce nie słodycze.
event_note
03.02.2016
attachment
1
perm_identity
Karolina Wydmuch