5-latki
Rosliny i zwierzęta
Scenariusz
...

Zwiedzamy ZOO. Scenariusz zajęć dla dzieci 5-letnich

TEMAT ZAJĘCIA: "Zwiedzamy ZOO."
GRUPA: 5 –latki

CEL GŁÓWNY: Rozwijanie mowy dziecka poprzez wypowiedzi w oparciu o opowiadanie, kształcenie spostrzegawczości wzrokowej i słuchowej, wyobraźni i umiejętności logicznego myślenia, a także znajomości niektórych zwierząt egzotycznych.
CELE OPERACYJNE:
- uważnie i w skupieniu słucha nauczycielki
- potrafi rozwiązywać zagadki słowne oraz słuchowe
- próbuje poprawnie formułować odpowiedź na pytania nauczycielki
- potrafi globalnie odczytać napis "ZOO"
- potrafi wyróżnić głoski w nagłosie i wygłosie wyrazu
- dzieli wyraz na sylaby
- poprawnie segreguje zwierzęta egzotyczne i inne
- uzupełnia ilustrację o brakujące obrazki
- poprawnie posługuje się nożyczkami
METODY PRACY:
Podająca- zagadki, opowiadanie, objaśnienia, ciekawostki
dotyczące ogrodów zoologicznych
Eksponująca- obrazki zwierząt, napisy go globalnego czytania
Praktyczna- zabawa słuchowa "Jakie słyszysz zwierzę?", zabawa
ruch. "Małpa Filomena", zagadki słowne o
zwierzętach, seegregowanie zwierząt wg podanej
cechy jakościowej, wycinanie nożyczkami obrazków
w Kajeciku.
Problemowa- Zabawa dydaktyczna " Uzupełnij obrazek".

FORMY PRACY:
Z całą grupą.
WYKORZYSTANE INNOWACJE:
- elementy metody "Podpisywanie świata" I. Majchrzak
- zabawa do piosenki z Pedagogiki Zabawy KLANZA
- korzystanie z tablicy interaktywnej
POMOCE: ilustracje zwierząt, napisy do globalnego czytania, płyty z
nagraniami odgłosów zwierząt oraz piosenki, treść
opowiadania "Osobliwe zwierzę", Kajecik, klej, nożyczki.


PRZEBIEG ZAJĘCIA :


1. Powitanie piosenką "Wszyscy są".
2. Zabawa koncentrująca uwagę "Ciekawostki o ogrodach
zoologicznych"
Dzieci rozwiązują zagadki słuchowe, które podpowiedzą im
o temacie zajęć.

Słuchają ciekawostek:
- najstarszy ogród zoologiczny w Polsce jest we Wrocławiu (1865r.),
- największy ogród w Polsce znajduje się w Gdańsku
- najstarszy istniejący ogród zoologiczny w Europie znajduje się w Wiedniu
- największy ogród zoologiczny w Europie znajduje się w Berlinie (ma ok.17 tys. zwierząt)
3. Zabawa dyd. "Jakie to zwierzę?"

"Można powiedzieć o niej,
że jest całkiem zwyczajnym koniem
lecz od pyska do ogona
jest paskami przystrojona."


"Zwierzę owo, daję słowo,
najdziwniejsze jest na świecie,
żeby go nie mylić z krową,
aż dwa garby ma na grzbiecie."

"Jest ogromny, jak pagórek,
ma zmarszczoną, szarą skórę,
nos, jak trąbę, prosty ogon,
uszy, co wachlować mogą."

"Na tygrysy, lwy i szczury,
krokodyle oraz żmije
ona zawsze patrzy z góry,
bo ma bardzo długą szyję."

"Gdy zobaczysz ją w ZOO,
robi ci się wesoło,
skacze, broi, miny stroi,
ludzi wcale się nie boi."

"To zwierzę żyje nad Nilem,
a w paszczy ma zębów tyle,
że nawet, gdy leży grzecznie
liczyć je jest niebezpiecznie."

Odszukiwanie zdjęć zwierząt występujących w zagadkach i dopasowanie do nich napisów do globalnego czytania. Dzielenie wyrazów na sylaby, wyróżnianie głosek w nagłosie i wygłosie.

4.Opowiadanie pt. "Osobliwe zwierzę"
Wysłuchanie opowiadania n-lki, odpowiadanie na pytania:
- kto wymyślił żyrafę?
- Z jakich zwierząt czarownik skorzystał przy lepieniu żyrafy (jeleń, krowa, antylopa, osioł, wielbłąd, , sarna, lampart)
- gdzie mieszka żyrafa?
- gdzie my możemy zobaczyć żyrafę?

5. Zabawa ruchowa przy piosence "Małpa Filomena"
Dzieci ustawiają się na dywanie w dużym kole i wspólnie śpiewają
piosenkę połączoną z naśladowaniem ruchów "małpki" w środku koła.

6. Zabawa dydaktyczna "Posegreguj zwierzęta"
Na tablicy znajdują się obrazki różnych zwierząt, które należy posegregować wg zasady: egzotyczne i krajowe. Przeliczanie ilości elementów w zbiorach, porównywanie gdzie jest więcej.

7. Praca z Kajecikiem "Uzupełnij obrazek przedstawiający dżunglę.
Wycinanie i naklejanie małych obrazków w puste miejsca tak, aby powstał cały obrazek.


Załącznik

" Zwiedzamy ZOO"

"Małpa Filomena" / KLANZA "Maluchy rosną ... nie tylko wiosną"/
/autorki tekstu i melodii: Anna Jędryka, Małgorzata Wojtkowiak, Agnieszka Kaczmarczyk/

Małpa Filomena w dużym ZOO mieszkała,
Małpa Filomena wszystko robić chciała.
/wszyscy poruszają się krokiem dostawnym w prawo,
w lewo z klaskaniem na 2 i4 /
Skakała, skakała, /małpie skoki dookoła własnej osi/
wciąż się wyginała, /wyginanie ciała w przód i w tył /
Na drzewo wchodziła, /drabinka z dłoni/
patrzcie, co robiła. /wskazywanie palcem/

Prowadzący wybiera małpę Filomenę, która pokazuje ruch, grupa naśladuje.
event_note
07.12.2014
perm_identity
Beata Kłopacz