"Przedsiębiorczy przedszkolak" - innowacja pedagogiczna 4 - latki undefined

"Przedsiębiorczy przedszkolak" - innowacja pedagogiczna 4 - latki

Głównym założeniem innowacji jest poszerzenie podstawy programowej wychowania przedszkolnego w zakresie podstaw ekonomii oraz podniesienie jakości kształcenia poprzez zaproponowanie innowacyjnych rozwiązań metodycznych w celu podnoszenia świadomości finansowej dzieci. Innowacja powstała z potrzeby edukacji dzieci na temat podstawowej wiedzy o zjawiskach ekonomicznych i zapoznawania przedszkolaków z zasadami regulującymi funkcjonowanie w świecie konsumenckim. Im wcześniej dzieci poznają świat finansów, tym lepiej będą w nim funkcjonowały. Działania prowadzone w ramach innowacji mają za zadanie zachęcać dzieci w wieku przedszkolnym do odkrywania podstaw ekonomii, tajemnic pieniądza, tajników udanych i oszczędnych zakupów, dążąc do ukształtowania w przyszłości prawidłowych postaw konsumenta. Innowacja będzie realizowana raz w miesiącu od września 2021r. do czerwca 2022r. Dzisiejsze zajęcia wprowadziły dzieci w świat pieniądza. Poznały walutę obowiązująca w Polsce, nominały wybranych monet, banknotów oraz ich wygląd. Wskazywały różnice pomiędzy nimi. Poprzez obejrzenie filmu edukacyjnego, uzyskały odpowiedź na pytanie: "Skąd sie biorą pieniądze?". Wyjaśniliśmy także znaczenie pojęć: awers, rewers, moneta, banknoty, pieniądze. W zabawach ruchowych "Jaka moneta - taka grupa", utrwalały wygląd monet, doskonaliły umiejętność prawidłowego liczenia. Tworzyły zbiory monet "Skarbonki". Na zakończenie zajęć łączyły w pary monety.

Monika Turek