Dzień Otwarty OSP w Strzebiniu oraz akcja "Szerszenie" undefined
Dzień Strażaka

Dzień Otwarty OSP w Strzebiniu oraz akcja "Szerszenie"

9 maja dzieci z najmłodszej grupy "Motylków" odwiedziły po raz pierwszy budynek Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzebiniu. Strażacy pokazali nam najpierw swój sprzęt i umundorowanie – każdy przedszkolak mógł ubrać kask i pozować do zdjęć. Następnie najmłodsi z OSP przygotowali dla dzieci pokaz pierwszej pomocy, co bardzo się podobało oraz atrapę domku w płomieniach gdzie każdy mógł spróbować "zgasić płomyki". Na koniec "Motylki" miały okazję wejść do wozu strażackiego i zobaczyć jak pojazd wygląda w środku oraz policzyć, ile posiada wężów strażackich –my już wiemy, że ma aż dwadzieścia!

Natomiast z racji tego, że starsze grupy były już w zeszłym roku w budynku OSP, strażacy w porozumieniu z panią Dyrektor i nauczycielkami przygotowali 12 maja specjalną akcję pt. "Szerszenie". Dzieci brały udział w zaplanowanej próbie zdjęcia atrapy gniazda szerszeni, które znajdowało się na budynku naszego przedszkola. Ale może od początku: dzieci całkowicie nieświadome usłyszały około 10-tej sygnał syreny strażackiej i pod kierunkiem nauczycielek opuściły przedszkole. Po chwili przyjechali strażacy i jeden z nich ubrany w specjalny kombinezon wszedł na drabinę i ściągnął gniazdo, niestety drugi strażak stojący obok został ukąszony przez szerszenia. Natychmiast strażacy rozpoczęli akcją pomocy i wynieśli go na noszach. Wszystko dobrze się skończyło, ale by dzieci mogły wynieść jak najwięcej z takiej akcji, strażacy opowiedzieli nam jak zachować się w takiej sytuacji i jak przeprowadzić resuscytację dziecka i osoby dorosłej. Dzieci były bardzo zainteresowane, chętnie próbowały przeprowadzić pierwszą pomoc na fantomach, zadawały pytania, oraz deklarowały, że będą strażakami. Bardzo serdecznie dziękujemy panom strażakom za taką akcję. Mamy nadzieję, że następna znów za rok.
Paulina Piecuch