EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA undefined

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA

Przedszkole nasze , jako jedyna placówka z gminy Kruszwica, włączyło się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. W sobotę 19 września zwiedzić można było galerię obrazów kruszwickiej malarki- Ewy Lewańskiej, izbę kujawską i salonik poświęcony malarce. W sali multimedialnej można było obejrzeć prezentację pt. "Na kujawską nutę" w wykonaniu przedszkolaków w strojach kujawskich. W holu przedszkola zorganizowana została wystawa prac malarskich przedszkolaków z grupy IV na temat "Obrazy Ewy Lewańskiej w oczach dziecka".
Galerię zwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 i 2, przedszkolacy z Przedszkola nr 1 i 3, literaci biorący udział w Ogólnopolskich Literackich Spotkaniach Pokoleń, absolwenci przedszkola wraz z rodzinami, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy wraz z opiekunami oraz licznie przybyli mieszkańcy naszego miasta.
Pamiątkowe wpisy do kroniki przedszkolnej, które pozostawili zwiedzający , pozwalają stwierdzić, że była to cenna i trafiona inicjatywa.
Europejskie Dni dziedzictwa to największy projekt europejski w dziedzinie kultury, realizowany od 1991 roku we wszystkich krajach naszego kontynentu. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa, prowadzenie dialogu międzypokoleniowego i identyfikacji społecznej z lokalnym dziedzictwem. W tym roku EDD przebiegały pod hasłem "Dziedzictwo utracone" i odbywały się w kolejne wrześniowe weekendy w poszczególnych, zgłoszonych miastach. Przebiegały one pod patronatem Marszałka naszego województwa. Koordynatorem było Kujawsko- Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Na terenie naszego województwa , w ramach EDD odbyło się blisko 40 innych wydarzeń: prezentacji, konferencji, festynów, odczytów i innych ofert kulturalnych.
Cieszymy się, że i nasze przedszkole znalazło się wśród nich.

Dziękuję wszystkim za aktywne włączenie się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa na terenie naszego miasta: nauczycielom za poświęcony czas i zaangażowanie a zwiedzającym, za zainteresowanie kruszwicką malarką- Ewą Lewańską.

Ewa Urbanek
dyrektor Przedszkola Samorządowego Nr 3 im. Ewy Lewańskiej