Jasełka w przedszkolu undefined
Boże Narodzenie

Jasełka w przedszkolu

Nazwa Jasełka wzięła się od staropolskiego słowa "jasło" oznaczającego żłób małego Jezusa. Jak mówi wiele źródeł, pierwsze przedstawienie związane z narodzinami Jezusa Chrystusa stworzył święty Franciszek z Asyżu w 1223 roku we Włoszech. Widowiska jasełek w Polsce po raz pierwszy miały miejsce na przełomie XIV i XV wieku. Wówczas jasełka przedstawiane były z udziałem figur, które następnie zastąpiono marionetkami i kukiełkami. Z upływem czasu i wkroczeniem do Polski czasów średniowiecza, tradycję jasełek przedstawiano w formie teatralnej, z udziałem prawdziwych aktorów. Zwyczaj wystawiania jasełek początkowo miał miejsce tylko w kościołach. Warto wspomnieć, że scenariusz przedstawienia zawierał zarówno biblijne wydarzenia, jak i nawiązywał do codziennych zwyczajów ludzi. Tak pozostało do dzisiaj.
Dzień 17 grudnia 2021r. był w naszym przedszkolu dniem niezwykle uroczystym.
Tego dnia, przedszkolaki z grupy 8 zaprosiły wszystkich pracowników przedszkola oraz dzieci na niezwykłe przedstawienie jasełkowe, w którym wystąpili również dorośli. Pani Marzenka Wojciechowska Pająk wcieliła się w rolę Maryi, ksiądz Jerzy Wilk został Józefem, a panie Klaudia Peić-Michalska i Sylwia Gzik aniołami.
Wraz z nadejściem świąt Bożego Narodzenia warto zapoznać się z genezą tradycji jasełek. Możliwość oglądania występów, aktywnego uczestniczenia w nich i organizacji ich dla dzieci to świetny sposób na obchody narodzenia Chrystusa i podtrzymywanie tradycji.
Tradycją jest ponadto w naszym przedszkolu uroczysta Wigilia, do której zasiedliśmy również tego dnia, tuż po przedstawieniu.
Każda grupa zaprosiła do swej sali chociaż jedną osobę z obsługi, która na co dzień nie pracuje bezpośrednio z dziećmi. Obiad był przepyszny – barszczyk z jajkiem i dwa rodzaje pierożków, z kapustą i ruskie, a atmosfera panująca w salach iście rodzinna i ciepła samo jak przesłanie bożonarodzeniowej nowiny.

organizacja Jasełek – Lucyna Kopek
stroje i choreografia - Małgorzata Sroka