Tęczowy ogród

Te działania inspirowane są możliwościami jakie daje teren zielony i sad przyległy do budynku przedszkola, projektem amerykańskich studentów "Project Sprout" i wynikami badań Światowej Organizacji Zdrowia, z których wynika, że co piąte europejskie dziecko cierpi z powodu otyłości.

Celem programu "Mały ogródek" jest poszerzenie świadomości zdrowego odżywiania począwszy od najmłodszych przedszkolaków, a skończywszy na całych rodzinach. Kampania skonstruowana jest w formie praktycznego programu edukacyjnego dla przedszkolaków.

Dzieci uczą się w nim, poprzez samodzielną uprawę warzyw i owoców oraz przygotowywanie zdrowych posiłków. Chcemy uświadamiać dzieci i ich rodziców, że to co jemy ma wpływ na nasze zdrowie.

Wiemy, że łatwiej i przystępniej przekazać małym dzieciom wiedzę i wyuczyć ich pewnych umiejętności poprzez praktyczne działania.

Chcemy, aby małe dzieci stosowały zasady zdrowego odżywiania już w przedszkolu.

Zalet prowadzenia wspólnie z dziećmi ogródka jest wiele.

Dzieci mając bliski kontakt z przyrodą, zdobywają wiedzę na temat uprawy roślin jadalnych, uczą się systematyczności, cierpliwości oraz współpracy. Uczą się obserwacji, rozróżniania i nazywania roślin, drzew, krzewów. Rozwijamy dzięki tym działaniom mowę każdego dziecka, poszerzamy słownik czynny każdego przedszkolaka. Uczymy ich opowiadania o swoich emocjach.

Pracownicy przedszkola robią wszystko, żeby przedszkolaki wiedziały, co zyskujemy jedząc warzywa i owoce, jak komponować i przygotowywać zdrowe posiłki oraz jak świadomie się odżywiać. W przedszkolu kształtuje się u dzieci nawyki żywieniowe, które mają wpływ na ich dalszy rozwój, czyli sukcesy w szkole, kondycję fizyczną i psychiczną, odporność na bakterie i choroby.

Mamy nadzieję, że poprzez dzieci uda się dotrzeć także do ich rodziców, aby propagować ideę zdrowego jedzenia wśród wszystkich członków rodziny.

Na całym świecie, począwszy od Stanów Zjednoczonych, poprzez Europę, Azję aż do Afryki, różne organizacje i lokalne samorządy wprowadzają programy, których celem jest zakorzenienie prawidłowych nawyków żywieniowych wśród dzieci poprzez uprawę roślin. Chcemy pokazać, że w Krotoszynie też taki program można i co ważniejsze udaje się realizować.

Nasz ogródek ma już część kolorowego płatka, zasiane warzywa. Ciągle go doskonalimy. Dzieci docelowo będą uprawiały: pomidory, sałatę, cebulę, kapustę, pietruszkę, rzodkiewkę, marchew, słonecznik, truskawki, poziomki, lawendę, tymianek, szałwię, miętę, melisę, oregano.

Mamy nadzieję, że przy okazji tych działań przedszkolaki nie tylko dużo się nauczą, ale będą się też świetnie bawić.

Zachęcamy także do współpracy wolontariuszy.

Chcemy współpracować z firmami związanymi z ogrodnictwem, zdrową żywnością lub z promocją tego aspektu życia. Poszukujmy osób i firm zaangażowanych społecznie, wolontariuszy, sponsorów, którzy będą wspierać tę ideę i włączą się w działania.

Zdjęcia:
http://www.kollatajek.pl/galeria-tczowy-ogrdek.html
event_note
08.06.2012
perm_identity
Katarzyna Papierska