,,Las szczęścia". SCENARIO
4-latki
Plastyka
Scenariusz
...

,,Las szczęścia".

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

TEMAT : ,,Las szczęścia"

CEL OGÓLNY:
- przygotowanie do nauki czytania i pisania w toku różnorodnych ćwiczeń
- stosowanie się ustalonych umów

CELE SZCZEGÓŁOWE: DZIECKO:
- potrafi dzielić wyrazy na sylaby wyróżniając w nich pierwszą głoskę
- potrafi określić ile jest wyrazów w danym zdaniu
- wypowiada się całymi zdaniami
- potrafi ułożyć w porządku chronologicznym historyjkę obrazkową
- naśladuje ruchem wybrane zwierzęta

METODY: słowna, oglądowa, czynna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: pudełko z niespodziankami w środku, list, portret misia Śmieszka, koperty oznaczone kropkami z zadaniami dla dzieci, historyjka obrazkowa ukazująca wzrost drzewa, płyta z muzyką relaksacyjną, masa solna, kolorowe koraliki, gałęzie

PRZEBIEG
1. Zabawa na przywitanie ,,Jeśli nie znasz mnie…"

2. Zapoznanie z przedmiotami tj. pudełko, list
- odczytanie treści listu
- przywieszenie do tablicy portretu misia Śmieszka

,,Kochane dzieci!
Witam Was i bardzo serdecznie pozdrawiam.
Nazywam się Miś Śmieszek i chciałbym Was zaprosić do mojego ,,lasu szczęścia"
Każdy, kto się tam udaje, musi wykonać kilka zadań, które dla Was przygotowałem i umieściłem je w kopertach w tej paczce.
Każde dziecko musi być bardzo grzeczne, uważnie słuchać, podnosić rękę, kiedy chce coś powiedzieć i wykonywać zadania dobrze i dokładnie.
Teraz czas rozpocząć wspólną zabawę. Trzymam za Was kciuki i życzę powodzenia.
Wasz przyjaciel Miś Śmieszek.

3. Podział na sylaby swoich imion; wyróżnianie pierwszej głoski








4. Zabawa ruchowa ,,Zaczarowany las"- naśladowanie ruchem zwierząt

,,- Hokus pokus, czary mary, pokażcie jak zajączek skacze szary /podskoki/
- A teraz odwiedzą nas niedźwiedzie, które chodzą leniwie, bo są po obiedzie /czworakowanie/
- Kto był ciężkim lekkim się staje i w papużkę zamienia się /swobodny bieg/
- Pojawił się również kangurek Hip- hop i podskoczył wysoko, że och! /podskok/
- Za kangurem strusie popędziły, ale się przestraszyły i głowy w piasek włożyły /bieg, zatrzymanie, podskok/
- Na to wszystko patrzył jeż i pomyślał: Czas się zwinąć w kłębek też /czworakowanie, leżenie/
- Czarowani i zmyślanie, co ma stać niech się stanie
Ale wszystko jest w porządku, wszyscy tańczą bez wyjątku /swobodny taniec/

5. Określanie ile jest wyrazów w danym zdaniu przy pomocy kolorowych kwiatków

6. Szukanie w Sali ukrytych obrazków przedstawiających wzrost drzewa
- szukanie obrazków
- układanie obrazków w porządku chronologicznym
- opowiadanie historyjki obrazkowej

7. Zabawa ,,Zrób to, o co pani prosi"- wykonywanie poleceń nauczycielki
- ustaw się za mną
- ustaw się obok mnie
- unieś prawą rękę
- stań na prawej nodze
- zrób przysiad
- usiądź przede mną

8. ,,Las szczęścia"- wyobrażanie sobie lasu Szczęścia przy muzyce relaksacyjnej
- odpowiedzi na pytanie ,,Jak jest w Lesie Szczęścia?"

9. Praca plastyczna- wykonanie drzewek szczęścia
- wkładanie gałązek w masę solną
- modelowanie pnia drzewa
- wciskanie w masę solną kolorowych kryształków
- ozdabianie gałązek drzewa modeliną samoutwardzalną
- umieszczenie drzewka szczęścia na makiecie Lasu Szczęścia
- umieszczenie makiety w galerii przedszkolnej

10. Ewaluacja zajęcia
- odpowiedzi dzieci na pytanie ,,Co najbardziej podobało Wam się w dzisiejszym zajęciu?"

11. Słodki poczęstunek
Opracowała i przeprowadziła:
Monika Prośniak
event_note
28.10.2018
attachment
1
perm_identity
MONIKA PROŚNIAK