Zdrowie i sprawność fizyczna

Temat: Ćwiczenia korekcyjne stóp
Grupa: 4,5,6 latki
Czas trwania: 20 minut
Pomoce: klocki, pojemniki, kapsle, kasztany, korale, woreczki, maskotki, płyta CD, gazety, szarfy, ławeczka.

• "Żuraw" - Dzieci chodzą po sali z wysoko unoszonymi kolanami i maksymalnie zgiętymi stopami (obciągniętymi stopami), naśladują polujące żurawie.

• "Granie na bębenku"-Dzieci siedzą w siadzie ugiętym ze stopami opartymi o podłogę. Na hasło "gramy" podnoszą pięty do góry (zginają stopy) i uderzając lekko palcami, naśladują granie na bębenku.

• "Zbuduj zamek z klocków" -Dzieci siedzą w siadzie ugiętym, zadaniem dziecka jest zbudowanie za pomocą stóp dowolnego zamku z leżących obok rozrzuconych klocków. Można określić czas trwania -podczas trwania piosenki, której akurat się uczymy.

• "Bicie brawa stopami"-Leżenie na plecach, ręce odsunięte w bok, dzieci unoszą ugięte nogi i rozchylają na boki kolana, stopy zwracają podeszwami do siebie i "biją brawa".

• "Odkurzacze"-Dzieci naśladują robienie porządków. Odkurzaczem, czyli palcami stóp zbierają rzeczy leżące obok nich (mogą to być kapsle, kasztany, korale, woreczki, klocki, maskotki) każde do innego pojemnika.

• "Mycie się" -Uczestnicy zabawy "po ciężkiej pracy" – dbając o higienę, przystępują do mycia całego ciała za pomocą stóp (stopy to mydło).

• "Wycieranie się po myciu" -Dzieci po dokładnym umyciu się, przystępują do wycierania, używając stóp jako ręcznika. Następnie zmiana nóg.

• "Chód baletnicy" -Dzieci maszerują po sali z maksymalnie zgiętymi podeszwowo stopami. Palce jako pierwsze dotykają podłogi.

• "Czytanie gazety" -Dzieci siedzą na ławeczce, przed nimi leży rozłożona gazeta. Na znak prowadzącego starają się rozłożyć, a następnie złożyć gazetę palcami stóp.

• "Rozrywanie gazety" -Dzieci siedzą na ławeczce, przed nimi leży gazeta, zadaniem dzieci jest porozrywać gazetę na kawałki palcami stóp.

• "Zbieranie śmieci" -Dzieci chodzą po sali i zbierają palcami stóp wszystkie leżące kawałki gazety i wrzucają je do wcześniej przygotowanego pudełka.
• Chorągiewki"-Dzieci siedzą w siadzie podpartym, palcami stopy chwytają szarfę i kładą się na plecach. Nie poruszając szarfy unoszą wysoko nogę i machają nią jak chorągiewką. Można robić zmiany: prawa, lewa noga. Można ćwiczyć równocześnie obie nogi.

• "Schowaj szarfę"-Dzieci siedzą w siadzie podpartym, przed nimi leży szarfa, palcami stóp chwytają szarfę i podciągają kawałek pod podeszwę, następnie chwytają kolejny kawałek i robią to tak długo, aż zostanie "połknięta". Pięt nie wolno w tym czasie odrywać od podłogi, ani też ich przesuwać!.

• "Pożegnanie części ciała" -Dziecko siedzi prosto (najlepiej przy ścianie). Dziecko obejmuje stopę rękoma tak, aby podeszwa była zwrócona do środka i aby można się było w niej "przeglądać" (kostka wewnętrzna ma być "schowana"). Powoli, nie szarpiąc nogi, dzieci dotykają palcami stopy kolejno brody, nosa, czoła, uszu i barków. Ćwiczymy na przemian, raz jedna nogą, potem drugą.
02.02.2020
Ewa Wójcik