3-latki
4-latki
Zdrowie i sprawność fizyczna
Rozwój mowy
Umiejętności społeczne
Poznawanie siebie i otoczenia
Muzyka, śpiew, taniec
Scenariusz
...

CZTERY PORY ROKU - ZDALNE NAUCZANIE

Grupa: 3 – 4 - latki

Cele ogólne:
• poznanie cech pór roku
• kształtowanie umiejętności dostrzegania regularności i następstw pór roku
• rozwijanie umiejętności wiązania opisu słownego z obrazkiem
• rozwijanie logicznego myślenia
• kształcenie słuchu muzycznego i rozwijanie umiejętności wokalnych

Metody pracy:
• słowna - rozmowa, wiersz
• oglądowa - pokaz, zdjęcia
• czynna - zadań stawianych do wykonania

Formy Pracy:
• indywidualna
• praca dziecka z rodzicem

Środki dydaktyczne:
Treść zabawy ruchowej "Klaśnij w ręce", kartka w kolorze niebieskim czerwonym, żółtym, czerwonym, wiersz "Pory roku", M. Bogdanowicz, link do piosenki "Znów minął rok" oraz słowa, zagadki słowne o porach roku, zdjęcia pór roku, Karta pracy – koło podzielone na cztery ćwiartki, kredki w kolorze niebieskim czerwonym, żółtym, czerwonym, link do bajki "Bingo i Bongo" - cztery pory roku



PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zabawa ruchowa "Klaśnij w ręce". Rodzic czyta treść, a dziecko powtarza treść wykonując ruchy o których jest mowa.
Klasnę w ręce i nic więcej – klaskanie w dłonie
Wznoszę nogę nad podłogę – podnoszenie jednej nogi zgiętej w kolanie
Potem drugą wznoszę nogę - podnoszenie drugiej nogi zgiętej w kolanie
Mały wydech, potem wdech - przysiad, powrót
Prawą nogą wypad w przód i rączkami popraw but
Powrót, przysiad, dwa podskoki
W miejscu bieg i skłon głęboki
Wymach rączek w tył, do przodu
I rannego nie czuć chłodu.
2. Rozmowa z dzieckiem o nadejściu nowego roku.
- Po czym poznać, że rozpoczął się nowy rok? ( zmiana kalendarza)
- Na co dzieli się rok?(pory roku) Z czego składa się rok?(z miesięcy)

3,Słuchanie wiersza "Pory roku" M. Bogdanowicz.
Podczas czytania wiersza będą potrzebne kartki w kolorach: żółtym, niebieskim, czerwonym i zielonym.

Rodzic czytając wiersz, po kolei podnosi do góry kartki w różnych kolorach: gdy czyta fragment o jesieni – podnosi kartkę czerwoną, gdy czyta o zimie – niebieską, gdy czyta o wiośnie – zieloną, gdy czyta o lecie – żółtą.

Każdy rok ma czworo dzieci,
Które kocha niesłychanie.
I każdemu w równej części,
Świat oddaje we władanie.
Kiedy Wiosna rządzi światem,
Ziemia się pokrywa kwiatem.
Kiedy Lato tron przejmuje,
Słońcu przygrzać rozkazuje.
Gdy przychodzi czas Jesieni,
W sadach owoc się czerwieni.
A gdy Zima berłem skinie,
Świat w śniegowej śpi pierzynie.
Rok za rokiem tak się toczy,
nieodmiennie w tym porządku,
bo gdy jeden się zakończy,
drugi snuje od początku.

4. Rozmowa z dzieckiem na temat wiersza:
Określanie liczby pór roku, podanie nazw poszczególnych pór roku.

- dziecko z pomocą Rodzica ustala, ile dzieci ma rok i odpowiada ile jest pór roku
- dziecko wymienia nazwy pór roku oraz zastanawia się, w jakiej kolejności występują.


5. Piosenka "Znów minął rok"
https://youtu.be/qlEsRlf3qqg
• Prezentacja piosenki. Dziecko słucha całej piosenki.
• Rodzic czyta dziecku słowa piosenki,
Wiosna niesie kwiaty,
Za nią idzie lato,
Jesień sypie kasztanami,
Zima biegnie z bałwankami.

ref. Czas nam nie chce się zatrzymać.
Wiosna, lato jesień, zima.
Znów minął rok, kolejny rok.

Wiosna świeci słońcem,
Lato jest gorące,
Jesień jabłka ma dojrzałe,
Zima chodzi w futrze białym.
• Wspólne omawianie tematu piosenki .
• Rodzic śpiewa refren – dziecko powtarza.
• Rodzic rytmicznie mówi poszczególne wersy pierwszej zwrotki- dziecko powtarza .
• Rodzic rytmicznie mówi poszczególne wersy drugiej zwrotki- dziecko powtarza
• Rodzic prezentuje całą piosenkę z nagrania, dziecko nuci melodię - mormorando, następnie na sylabach.
• Wspólna próba śpiewania całej piosenki.
6. " Jaka to pora roku"- zagadki słowne
Dz. rozwiązuje zagadkę i dobiera do niej odpowiednią ilustracje.

To jest pani w sukni białej.
Sypie śniegiem na świat cały,
a malutkie te dziewczynki
to córeczki jej, śnieżynki. ZIMA – zdjęcie 1

Maluje liście kolorowo
na czerwono i pomarańczowo.
Słonko świeci gdy ona się śmieje,
kiedy płacze, to deszcz leje. JESIEŃ – zdjęcie 4


Ma dla wszystkich złote plaże,
chłód jeziora, w lesie cień.
A dla dzieci, jakie ma atrakcje?
Dla dzieci – słoneczne wakacje! LATO – zdjęcie 3


Jaka to pora roku rozrzuca
zieleń wokół? Kaczeńce złoci
na łąkach i słucha pieśni skowronka. WIOSNA – zdjęcie 2

ZDJĘCIE NR 1


ZDJĘCIE NR 2



ZDJĘCIE NR 3




ZDJĘCIE NR 4

7. "Wiosna, lato, jesień, zima"- ilustracja ruchowa wg A. Bober do słów poznanej piosenki.

Dziecko wraz z rodzicem ilustruje ruchem treść piosenki:

Wiosna niesie kwiaty – układają z rąk kwiat
Za nią idzie lato- maszerują w miejscu
Jesień sypie kasztanami- piąstkami uderzają o podłogę
Zima biegnie z bałwankami- bieg w miejscu

Czas nam nie chce się zatrzymać- obrót wokół własnej osi
Wiosna, lato jesień, zima- wyliczanie na palcach
Znów minął rok, kolejny rok- obrót wokół własnej osi

Wiosna świeci słońcem- wkręcają żaróweczki
Lato jest gorące- ocierają pot z czoła
Jesień jabłka ma dojrzałe- wspinają się na palce i naśladują zrywanie
Zima chodzi w futrze białym- otulają się rękoma

Czas nam nie chce się zatrzymać- obrót wokół własnej osi
Wiosna, lato jesień, zima- wyliczanie na palcach
Znów minął rok, kolejny rok- obrót wokół własnej osi

8."Kolory pór roku"- karta pracy
Poniżej znajduje się przykładowe koło jakie należy narysować dziecku na kartce A4.



Dziecko koloruje ćwiartki koła zgodnie z kolorystyką pór roku i wg odpowiedniej kolejności.
1- Wiosna – kolor zielony
2- Lato – kolor żółty
3- Jesień – kolor czerwony
4- Zima – kolor niebieski
9."Dotknij kolor pory roku"- zabawa rozwijająca logiczne myślenie.

Dziecko umieszcza przed sobą na dywanie wykonaną prace. W tle odtwarzana jest piosenka "Znów minął rok". Dziecko śpiewa jej treść i wykonuje dowolne ruchy, na pauzę ( Rodzic wyłącza muzykę) i podaje nazwę wybranej pory roku. Zadaniem dziecka jest wskazać kolor pory roku na odpowiedniej ćwiartce koła.
10. Bajka "Bingo i Bongo" - cztery pory roku
https://youtu.be/yYva6w_cZ8A








event_note
22.02.2022
perm_identity
MAGDALENA WOJDAK - PLEWKA