3-latki
Matematyka
Scenariusz
...

"Jesienne zabawy klamerkami"- zabawa matematyczna.

Scenariusz zajęć dla grupy MAKI
Prowadzący: Judyta Urbańczyk
Temat : "Jesienne zabawy klamerkami"- zabawa matematyczna.

Cele ogólne:
- rozbudzenie zainteresowania matematyką;
- rozwijanie logicznego myślenia;
- podnoszenie kompetencji matematycznych

Cele szczegółowe:
Dziecko:
-przelicza elementy;
-uczestniczy w zabawach muzyczno – ruchowych, ruchowych;
- liczy w zakresie do 3;
-wzmacnia motorykę małą;

Metody:
-praktycznego działania;
-samodzielnych doświadczeń;
- czynne (stawianie dzieciom zadań do wykonania);
-Elementy Metody E. Gruszczyk – Kolczyńskiej;
- słowne (objaśnienie i instrukcja).

Środki dydaktyczne:
Kolorowe klamerki, tamburyn, szablony do przyczepienia klamerek, sznurek, obrazek z miną smutna i zadowoloną radio;



Przebieg zajęć:

1.Przywitanie dzieci piosenką :
Wszyscy są, witam was,
Zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś Ty.
Raz, dwa, trzy… całość x3

2. " Jesienne zabawy z klamerkami"- zabawa matematyczna. Przeliczanie elementów. Przyczepienie określonej liczby klamerek.
Nauczycielka prezentuje dzieciom na czym będzie polegało wykonanie zadania:
- dziecko losuje jeden obrazek.;
- następnie przelicza elementy na obrazku;
- kolejno przyczepia taką samą liczbę klamerek do obrazka;
Gdy klamerki są już przyczepione do obrazka, dzieci wspólnie liczą klamerki.

3. Zabawy ruchowe:
- Muchomorki na spacerze- dzieci maszerują w rytm dźwięku tamburyna, gdy tamburyn nie gra – dzieci kucają i robią z rąk daszek. (czynność powtarzamy kilka razy);
-Drzewa na wietrze – zabawa naśladowcza: dzieci naśladują drzewa kołyszące się na wietrze (w rytm muzyki)
- Skaczące kasztanki- dzieci podskakują w rytm dźwięku tamburyna, gdy tamburyn nie gra – dzieci stoją bez ruchu.

4. Ewaluacja- ocena zajęć. "Jesienne pranie"

Nauczycielka rozciąga sznurek i zaczepia go do dwóch krzesełek x 2. Pierwszy sznurek jest oznaczony zadowoloną miną, a drugi smutną miną. Dzieci oceniają zajęcia za pomocą "klamerek – listków"- jeśli zajęcia się podobały to przypinają klamerkę do sznurka z zadowoloną miną, a jeśli zajęcia się nie podobały to przyczepiają klamerkę do sznurka ze smutną miną. Czynność wykonuje każde dziecko.
Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.

Judyta Urbańczyk
event_note
19.01.2022
attachment
1
perm_identity
Judyta Urbańczyk