5-latki
6-latki
3-latki
4-latki
Zdrowie i sprawność fizyczna
Scenariusz
...

Mamo, tato pobaw się ze mną

Propozycje zabaw ruchowych
dla dzieci i rodziców
"MAMO, TATO POBAW SIĘ ZE MNĄ"

Szanowni Państwo!
W związku z realizacją zadań z rocznego planu pracy "Wszechstronne stymulowanie rozwoju dziecka. Promowanie aktywności ruchowych i zdrowotnych" proponuję kilka zabaw, które wspomagają aktywność ruchową, a tym samym rozwijają u dzieci świadomość własnego ciała i otaczającej przestrzeni oraz przyczynią się do rozwoju psychomotorycznego. Ponadto proponowane zabawy pozwolą Państwu lepiej poznać swoje dziecko, spędzić z nim miło i aktywnie czas.
Życzę powodzenia i miłej zabawy.
 ZABAWY RAZEM (współdziałanie)

Rolowanie na nogach dorosłego
Dorosły siedzi na podłodze z wyprostowanymi nogami. Dziecko leży brzuchem na udach dorosłego (w poprzek jego nóg). Dorosły kilkakrotnie delikatnie przetacza dziecko w kierunku stóp i z powrotem.

Wycieczka
Dorosły stoi przed leżącym przed leżącym na podłodze dzieckiem. Dziecko leży na plecach, z ramionami wyciągniętymi za głowę. Dorosły, przytrzymując dziecko za nogi na wysokości kostek, lekko przeciąga je w różnych kierunkach.

Podróże na kocu
Dorosły trzyma za brzeg koca. Dziecko siedzi lub leży (na plecach, na brzuchu) na kocu. Dorosły ciągnie koc.

Mumia
Dorosły trzyma za jeden brzeg koca. Dziecko leży ukosem na kocu (głowa w jednym rogu koca). Dorosły zawija dziecko tak, by widać było tylko jego głowę i ciągnie je za wolny koniec koca.

Hipoterapia
Dorosły wykonuje klęk podparty. Dziecko leży brzuchem na plecach dorosłego, mocno obejmując rodzica rękami i nogami. Kołysanie się z dzieckiem na boki, poruszanie się w przód i w tył. Chodzenie po pomieszczeniu na czworakach.

Huśtawka
Co najmniej dwie osoby leżą obok leżącego na podłodze (na plecach) dziecka. Jeden dorosły trzyma dziecko za ręce, drugi za nogi i w ten sposób lekko unoszą dziecko nad podłogą oraz kołyszą je na boki.

Mały samolot
Dorosły leży na plecach na podłodze, z nogami ugiętymi w kolanach. Dziecko leży brzuchem na podudziach dorosłego i trzyma go za ręce. Dorosły, trzymając dziecko za ręce ruchem nóg unosi je w górę i lekko kołysze.

Piłowanie drewna
Dorosły siedzi w rozkroku, zwrócony przodem do dziecka, trzymając je za dłonie. Dziecko siedzi w rozkroku zwrócone przodem do dorosłego, trzymając go za dłonie, nogi dziecka znajdują się pod nogami dorosłego. Dorosły i dziecko na przemian kładą się na plecach na podłodze, cały czas trzymając się za ręce.

Przyklejeni
Dorosły siedzi na podłodze w lekkim rozkroku, odwrócony plecami do dziecka. Dziecko siedzi tak jak dorosły, opierając się o niego plecami. Dziecko porusza się w siadzie w dowolnym kierunku, a dorosły - "przyklejony" plecami do pleców dziecka - podąża za nim. Potem następuje zmiana ról. Pomiędzy plecy ćwiczących można włożyć poduszkę lub pluszową zabawkę.


 ZABAWY "PRZECIWKO" (oporowanie)

Odklejanie
Dorosły klęczy obok leżącego na podłodze dziecka. Dziecko leży na plecach na podłodze, całym ciałem przywiera ("przykleja się") do podłoża. Dorosły próbuje podnieść ("odkleić" od podłogi) kolejne części ciała dziecka. Potem następuje zmiana ról.

Paczka
Dorosły klęczy naprzeciwko dziecka. Dziecko siedzi skulone na podłodze, mocno ściska ręce i nogi, układem ciała przypominając nawiązaną paczkę.

Klatka
Dorosły siedzi na podłodze w rozkroku i obejmuje dziecko rękoma oraz nogami- tworzy "klatkę". Dziecko siedzi w rozkroku odwrócone plecami do dorosłego. Dziecko próbuje uwolnić się z ucisku (wydostać się z "klatki").

Przepychanki
Dorosły siedzi na podłodze w rozkroku, tyłem do dziecka. Dziecko siedzi w rozkroku na podłodze, tyłem do rodzica. Dorosły i dziecko próbują przepchnąć się nawzajem w przeciwną stronę.




 ZABAWY RELAKSACYJNE

Masażyk w parach: Malusieńki pająk na fontannę wlazł (naśladowanie ruchów wspinającego się pająka od dołu do góry kręgosłupa). Przyszedł drobniusieńki deszczyk i pajączek spadł (przebieranie palcami po całych plecach od góry do dołu, Na dole jedno nieco mocniejsze uderzenie dłonią zwiniętą w piąstkę). Zaświeciło słonko, wysuszyło deszcz (wykonywanie okrężnego ruchu całą dłonią położoną na plecach). Znów malusieńki pająk na fontannę wlazł (naśladowanie ruchów wspinającego się owada).

Masażyk w parach: Tu płynie rzeczka (przesuwanie całą dłonią wzdłuż kręgosłupa), tędy przeszła pani w szpileczkach (palce wskazujące uciskają sztywno), tu stąpały słonie i biegły konie (ugniatanie pleców dłońmi ułożonymi w łódeczkę i pięści). Wtem przemknęła szczypaweczka (lekkie szczypanie po bokach kręgosłupa), zaświeciły dwa słoneczka (okrężny masaż dłońmi łopatek). Spadł drobniutki deszczyk (lekkie uderzanie palcami). Czy cię przeszedł dreszczyk (dotyk szyi)?

Fotelik
Dorosły siedzi na podłodze z nogami wyprostowanymi, obejmując rękoma siedząc przed nim dziecko. Dziecko siedzi na udach i podudziach dorosłego, odwrócone do niego plecami. Kołysanie dziecka na boki, poruszanie się z nim, wprzód w tył. Zabawie może towarzyszyć muzyka relaksacyjna.


Literatura:
Marta Bogdanowicz, Dariusz Okrzesik "Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne".


Opracowanie: Małgorzata Korytkowska-Pufka
event_note
22.11.2019
perm_identity
Małgorzata Korytkowska-Pufka