Scenariusz
...

Nasza planeta

Temat: Nasza planeta

Data: 22.04.2022r.

CELE OGÓLNE:
kształtowanie świadomości ekologicznej - jak postępować aby chronić środowisko naturalne.


CELE OPERACYJNE:

DZIECKO:

• rozumie potrzebę ochrony środowiska naturalnego.
• troszczy się o przyrodę,
• wie, jaka działalność człowieka może wpłynąć pozytywnie i negatywnie
• na przyrodę (jest świadome problemu),
• rozumie dlaczego należy segregować śmieci,
• wie, co oznacza słowo " ekologia",
• czerpie radość ze wspólnej zabawy,
• przestrzega zasad bezpieczeństwa,
• zgodnie współpracuje w zespole,
• logicznie myśli, wyciąga wnioski, udziela odpowiedzi
• wzmacnia doznania sensoryczne


FORMY PRACY:
• indywidualna
• zbiorowa
• grupowa



Metody:

słowna – rozmowa
oglądowa – pokaz
czynna – zadania stawiane do wykonania

Formy:
indywidualna, praca z całą grupą

Pomoce:
mapa świata, szary arkusz papieru, pojemniki po sokach i napojach, materiały do inscenizacji, karton z zaznaczonym konturem ziemi, pianka do golenia, klej introligatorski, farby, pędzelek, pojemniki do segregacji, śmiecie.




Przebieg zajęć.

1.Wprowadzenie do tematu zagadką:

Co to za okrągła planeta,
na której bez wody,
tlenu i słońca
nie byłoby życia.( Ziemia)

Dnia 22kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi wtedy zwraca się szczególną uwagę na promowanie postaw proekologicznych. Przypominamy wtedy o właściwym segregowaniu śmieci, sadzeniu drzew, oszczędzaniu wody oraz innych czynnościach wpływających bezpośrednio na kondycję Ziemi.

2. "Globus modelem Ziemi" – rozmowa na podstawie rekwizytu połączona z wizualizacją: nauczycielka zadaje pytanie: (nauczycielka rozdaje globusy)
Oglądanie przez dzieci modelu Ziemi i rozmowa kierowana pytaniami.
-Kto wie, czym jest globus?
-Czego jest na Ziemi najwięcej? (wody)
-Co jest na drugim miejscu? (lądy)
-Co znajduje się na lądach? (różne środowiska)

3. Rozwiązywanie zagadek

Nikt z nas nie zaprzeczy,
że w nim dużo rzeczy:
obierki, odpadki,
gruz i zwiędłe kwiatki. (śmietnik)

Stoją głodne i czekają
na ulicy i na skwerku:
na patyczki od lizaków
i papierki od cukierków. (kosz na śmieci)

Kiedy samochody
z miejsca nagle ruszą
z rury wydechowej
wydostać się muszą. (spaliny)


4. Nauczycielka opowiada dzieciom o naszej planecie

"Ziemia była zawsze naszym domem, kiedyś ludzie bardzo ją kochali, troszczyli się o nią i opiekowali. Z upływem lat nastąpił rozwój cywilizacji, ludzie wymyślali nowe urządzenia, fabryki, zaczęli produkować mnóstwo plastiku. Co spowodowało duże zagrożenie dla naszej planety. Później ludzie zapomnieli o tym, zaczęli ją niszczyć, siłą wydzierać jej bogactwa i tajemnice. Dlatego Ziemia dziś bardzo choruje i potrzebuje naszej pomocy".

5. Inscenizacja (na dywanie rozłożony jest szary arkusz papieru - boisko). Dzieci siedzą w kręgu a nauczycielka inscenizuje wiersz "Sznurek Jurka" L. Szołdry, rzucając na papier poszczególne rzeczy, o których jest mowa w wierszu. Tworzy się wielkie dzikie wysypisko.

Sznurek Jurka

Tuż za szkołą, bardzo blisko,
kiedyś tam wyrzucił Jurek
poplątany stary sznurek
A nazajutrz obok sznurka
od banana spadła skórka
wyrzucona przez Karola.
Tam też wkrótce Jaś i Ola
wyrzucili bez wahania
swoje torby po śniadaniach
stos papierków po cukierkach
wysypała tam Walerka
Na papierki spadła ścierka,
jakaś pusta bombonierka,
I od lodów sto patyków
pustych kubków moc z plastiku.
Ot tak, od sznurka Jurka,
wnet urosła śmieci górka,
A z tej górki wielka góra,
której szczyt utonął w chmurach
Nie ma miejsca na boisko
lecz śmietnisko mamy blisko

(Nauczycielka dorzuca jeszcze plastikowe butelki, szklany słoik, puszkę po napojach.)

Rozmowa na temat wiersza:
• W jaki sposób boisko zamieniło się śmietnik?
• Jak oceniasz postępowanie Jurka i jego kolegów?
• Czy Jurek przewidział konsekwencje wyrzucenia przez siebie poplątanego sznurka?
• Czy znasz miejsca przeznaczone na odpady?
6. Segregacja śmieci- dzieci segregują śmieci do odpowiednich pojemników śmiecie z kupy, które występowały w wierszyku: papier , plastik, szkło, zmieszane, biodegradowalne.
7."Szkło, plastik, metal"- zabawa ruchowa z emblematami odpadów.
Dz. spacerują do rytmu, wystukiwanego na bębenku. Na przerwę w muzyce, dz. szukają i ustawiają się przy koszach, do których należałoby wyrzucić odpady z ich emblematów
8. "Jak możemy pomóc Ziemi?"- praca z obrazkiem.
Dzieci przyglądają się obrazkom i próbują powiedzieć, w jaki sposób dzieci mogą pomóc naszej planecie?
9. Ziemi – praca plastyczna. Malowanie puchnącą farbą szablonu Ziemi.
Wzmacnianie doznań dotykowych. Wystawa prac.
10. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.
11. Wręczenie przedszkolakom medali Przyjaciel Ziemi.

Opracowała Katarzyna Redzik

event_note
22.05.2022
perm_identity
Katarzyna Redzik