Poznawanie siebie i otoczenia
Scenariusz

Podróż przez kontynenty - scenariusz zajęć dla 6 - latków

TEMAT ZAJĘCIA: "Podróż przez kontynenty."

GRUPA: 6 –latki

CEL GŁÓWNY: Kształtowanie przyjaznego stosunku do dzieci z całego świata.

CELE OPERACYJNE:
- dziecko próbuje rozpoznać z jakiego kontynentu pochodzi wskazane na obrazku dziecko
- chętne dziecko próbuje odczytać zadanie ukryte w kopercie
- potrafi rozwiązać zagadki słowne, potrafi ułożyć prostą układankę z puzzli,
- potrafi zatańczyć ulubiony taniec
- uważnie i w skupieniu słucha objaśnień nauczycielki dotyczących wykonania pracy graficznej
- potrafi skorzystać z informacji zawartych w instrukcji nauczycielki

METODY PRACY:
Podająca- objaśnienia, informacje dotyczące pracy graficznej,polecenia umieszczone w kopertach do odczytania
Eksponująca- ilustracje przedstawiające dzieci z różnych stron świata oraz ich domy, globus
Praktyczna- układanie puzzli, zabawa naśladująca podróżowanie różnymi środkami lokomocji, wykonanie wybranego tańca, wykonanie pracy graficznej.

FORMY PRACY: z całą grupą, zespołowa oraz indywidualna.

POMOCE: ilustracje dzieci z różnych stron świata i ich domów,globus, nagrania dźwięków różnych pojazdów i tańca, koperty z zadaniami, teksty zagadek o zwierzętach ,koperty z puzzlami, kartki z ćwiczeniami graficznymi i kredki.

PRZEBIEG ZAJĘCIA :

1. Wspólnie z dziećmi odczytanie na tablicy napisu: "1 czerwca Międzynarodowy Dzień Dziecka". Wyjaśnienie dzieciom, że to święto obchodzą wszystkie dzieci świata.
2. Chętne dziecko wybiera dowolną sylwetę dziecka ( Murzynka, Chińczyka, Europejczyka lub Eskimosa) i dopasowuje ją do właściwej ilustracji domu.
3. Wspólnie z nauczycielką odszukuje na globusie właściwy kontynent dla danej postaci – np. Afrykę.
4. Zabawa ruchowa "Lecimy samolotem do Afryki" – naśladowanie ruchem lotu samolotu przy dźwiękach samolotu z płytki CD.
5. Zadanie przygotowane przez Murzynka – odczytanie przez chętne dziecko polecenia ukrytego w czerwonej kopercie i wykonanie go: rozwiązywanie zagadek słownych dotyczących zwierząt mieszkających w Afryce.
6. Chętne dziecko dopasowuje kolejną sylwetę np. Chińczyka do jego domu. Wspólnie z nauczycielką odszukuje na globusie Azję i Chiny.
7. Zabawa ruchowa "Płyniemy do Chin" – przy dźwiękach szumiącego morza dzieci naśladują ruchem wiosłowanie w łodzi.
8. Chętne dziecko odczytuje kolejne zadanie z koperty żółtej: dzieci dzielą się na grupy i otrzymują koperty z obrazkami, które mają wspólnie ułożyć.
9. Kolejne dziecko dopasowuje sylwetę Europejczyka do jego domu i odszukuje na globusie Europę oraz Polskę.
10. Zabawa ruchowa "Jedziemy pociągiem do Europy" – dzieci ustawiają się w pociąg i poruszają się po sali przy akompaniamencie pianina.
11.Odczytanie przez chętne dziecko zadania z koperty białej: należy wykonać ulubiony taniec. Dzieci naradzają się, a następnie wykonują wybrany taniec przy akompaniamencie z płyty CD.
12. Przypięcie ostatniej sylwety dziecka – Eskimosa do ilustracji jego domu i odszukanie na globusie Grenlandii oraz północnych rejonów Azji i Europy, które są pokryte lodem i śniegiem prawie cały rok.
13. Odczytanie ostatniego zadania z koperty niebieskiej: należy
wykonać przygotowane ćwiczenie graficzne na kartce z podręcznika.
14. Dzieci słuchają instrukcji do ćwiczenia i siadają do stolików.

Gotowe prace są umieszczane na wystawce.
28.09.2014
Beata Kłopacz