3-latki
Rodzina i patriotyzm
Umiejętności społeczne
Scenariusz
...

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW DZIECI 3-LETNICH

Temat: Spotkanie z rodzicami w przedszkolu
pod hasłem "Mamo, tato, baw się ze mną"

Data: 13 maj 2011 r.
Prowadząca: Monika Borecka
Miejsce: sala rytmiczna

Cele:
K. Nabywanie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo – ruchowej.
Kształtowanie poczucia rytmu i płynności ruchów przy muzyce.
Rozpoznawanie i nazywanie wybranych instrumentów perkusyjnych.
W. Wyrabianie poczucia przywiązania do członków rodziny poprzez
aktywny wypoczynek.
Nabywanie umiejętności przeżywania radości z zabawy z rodzicami.
Budowanie pozytywnych relacji w kontaktach społecznych.
Materiały: balony.
Przybory: flamastry.
Pomoce dydaktyczne: ilustracje, emblematy, chusta animacyjna, instrumenty perkusyjne: grzechotka, bębenek, kołatka, tamburyn, płyty CD "Rosnę z piosenką", "Kołysanki – utulanki".
Metody:
• Pedagogika zabawy - kinezjologia edukacyjna P. Dennisona
• Zadań stawianych do wykonania
• Weroniki Sherbone
• Klanza


PRZEBIEG SPOTKANIA
1. Przywitanie rodziców oraz przybliżenie celu zajęcia.
Zaproszenie rodziców i dzieci do wspólnej zabawy.
2. Powitanie – wszyscy stoją w kole.
 witamy się z sąsiadem z prawej i lewej strony przez podanie ręki,
 witamy się głowami,
 witamy się kolanami,
 witamy się plecami.
3. Zabawa ruchowa "Dzieci w domku – dzieci na spacer".
Rodzic klęcząc lub siedząc w siadzie ze skrzyżowanymi nogami tworzy przytulny domek, w którym "mieszka" dziecko. Na hasło "słońce świeci" – dzieci spacerują
po sali przy dźwiękach wesołej muzyki odtwarzanej z płyty CD. Na hasło "deszcz pada" – wracają do domku – rodzice chronią swoje dzieci przed deszczem.
4. Zabawa "Zgadnij, co rysuję".
Rodzice siedzą na dywanie, zamykają oczy. Nauczycielka pokazuje dzieciom obrazek, który mają narysować palcem na plecach rodziców. Po odgadnięciu zagadki, następuje zamiana ról.
5. Zabawa "Bocian i żaby".
Nauczycielka demonstruje dźwięki instrumentów za parawanem.
Dzieci rozpoznają instrument i podają jego nazwę.
Nauczycielka pyta, który instrument przypomina klekot bociana.
Rozdaje dzieciom zawieszki z emblematem żaby. Podaje reguły zabawy.

CZĘŚĆ 1
Rodzice trzymają chustę Klanzy. Dzieci – żabki skaczą po "łące". Gdy usłyszą dźwięk kołatki oznaczający klekot bociana, chowają się pod chustę – duży liść.

CZĘŚĆ 2
Rodzice siedzą na ławkach.
Dzieci trzymają chustę. Nauczycielka wrzuca nadmuchane balony.
Dzieci podrzucają je na chuście. Rodzice chwytają po jednym balonie
i wracają na ławkę. Rodzice z dziećmi ozdabiają balony rysunkami. Koniec pracy wyznacza muzyka. Rodzice podpisują balonik imieniem dziecka.

6. Zabawa taneczna.
Dzieci tańczą w parze z rodzicem do melodii poleczki odtwarzanej z płyty CD.
7. Zabawa relaksacyjna "Kołysanka".
Rodzic siada na podłodze lub ławce i przytula zmęczone dziecko. W rytm muzyki relaksacyjnej kołysze dziecko do snu.
8. Podziękowanie za udział we wspólnej zabawie.
Prośba o zaplanowanie niezwykłej niedzieli z racji tego, że jest to Dzień Rodziny.
9. Ewaluacja. Informacja zwrotna od rodziców.
Prośba do rodziców i dzieci, aby na papierowych kolorowych sercach napisali słowo określające ich samopoczucie lub emocje po wspólnym zajęciu. Dziecko może powiedzieć co chce, aby rodzic napisał lub może samo narysować co czuje.

Opracowała Monika Borecka
event_note
15.06.2016
perm_identity
Monika Borecka