5-latki
6-latki
Umiejętności społeczne
Muzyka, śpiew, taniec
Scenariusz
...

Temat: "Radosna wiosna" - znaczenie i symbolika kolejnej pory roku.

Cele:
• wskazuje kolory: czerwony, zielony, żółty, niebieski,
• wskazuje elementy związane z dwoma sąsiadującymi z sobą porami roku : zimą
i wiosną,
• śpiewa piosenkę o tematyce wiosennej,
• tworzy krótkie ustne wypowiedzi na temat pór roku,
• konstrukcje wykonane z Darów Froebla.
Metody:
Metoda ćwiczeń
Metoda kierowania własną działalnością dziecka
Instrukcje i objaśnienia
Środki dydaktyczne:
- materiały elektroniczne o tematyce wiosennej,
- wybrane zestawy Darów Froebla,
- szkatułka i kluczyk.
Przebieg zajęć:

1.Zabawa na przywitanie – dzieci śpiewają utwór pt. "Złoty kluczyk". Następnie nauczyciel prezentuje szkatułkę i pasujący do niej złoty kluczyk. Chętne dziecko otwiera szkatułkę
w której znajdują się kolejno zadania do wykonania.
2.Nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej zdjęcia przedstawiające obrazy wiosny
i zimy. Zadaniem dzieci jest przyporządkowanie pojawiających się obrazków elementów pór roku do poszczególnych obrazów. Chętne dzieci podchodzą do tablicy i umieszczają obrazki we właściwym miejscu.
3.Następnie dzieci ustawiają się w kole i wykonują polecenia nauczyciela, np.:
Dzieci, które lubią zimę wybierają biały klocek.
Dzieci, które lubią wiosnę wybierają zielony klocek.
Dzieci, które jeździły na łyżwach lub nartach wybierają niebieski klocek.
Dzieci , które lubią wiosenne kwiaty wybierają czerwony klocek.
Dzieci, które lubią słońce wybierają żółty klocek itp.
Wedle potrzeb można dodawać dodatkowe zdania i modyfikować polecenia np. czerwony okrągły klocek, żółty długi patyczek itp.
Każda czynność jest przerywana na znak nauczyciela.
4. Zabawa orientacyjno – porządkowa "Szukam przyjaciela". Wyłonienie zespołów, które będą pracowały wspólnie w dalszej części dnia.
5. Zabawa konstrukcyjna – układanie z wybranych przez grupy Darów, wiosennych symboli
i zwiastunów lub innych związanych z tematyką wiosenną wg własnych pomysłów inspirowanych zaprezentowanym wcześniej materiałem.
6. Ewaluacja zajęć – każde dziecko otrzymuje emblematy z radosną i smutną miną, zadaniem dzieci jest wskazać czy zajęcia się podobały czy też nie.
event_note
02.02.2022
perm_identity
Justyna Diakun