Zajęcia otwarte dla rodziców SCENARIO

Zajęcia otwarte dla rodziców

Grupa: 4 – latki
Liczba dzieci: 26
Temat zajęć: "Z mamą i tatą – nie nudzę się" – warsztaty dla rodziców i dzieci

Cel ogólny: Nawiązanie bliskiej więzi rodzic - dziecko
Cele szczegółowe:
- radość ze wspólnego komponowania deseru.
- pogłębianie więzi w rodzinie (rodzic – dziecko).
Metody pracy:
- słowna, czynna, pokaz, praktycznego działania
Formy pracy:
- z całą grupą, indywidualna praca
Przebieg zajęcia:
1. Rodzice i dzieci siadają jednocześnie po turecku. (dwa koła dzieci w środku, rodzice na zewnątrz. Uczestnicy trzymając się za ręce wykonują wspólny siad po turecku).
2. Każdy z rodziców siada z rozstawionymi nogami tworząc dziecku zatokę na skrycie się.
3. Zawiązanie grupy – "W co się lubisz bawić" – rodzice wspólnie z dzieckiem między innymi uczestnikami podają sobie kłębek wełny odpowiadając na pytanie. Podsumowując zastanawiamy się co nas wszystkich łączy – "Radość z wspólnej zabawy" – "Radość z uśmiechu dziecka".
4. Dziecko – rodzic twarzą do siebie. Uczestnicy każdy w swoim zakresie dokańcza zdanie "Kocham Cię za…" – rodzic, jako pierwszy, "Przepraszam za…". Ważne jest podkreślenie uczestnikom grupy jaka wagę maja te dwa słowa.
5. "Podróżująca rakieta" – wszyscy jesteśmy dziećmi. Podróżujemy po planetach: złości, miłości, radości, smutku. Prowadzący zadaje pytanie, "Na jakiej planecie podobało wam się najbardziej"
6. Relaksacja
• Głęboki wdech, wydech
• Gałązki na wietrze
• Przytulamy się i bujamy
• Mruczymy
7. Rozdanie "Porozumień rodzinnych", mini poradników "rodzic + dziecko = wyrażanie uczuć", "Karty wykonywanych czynności".
8. Wspólna zabawa w ozdabianie smakowitych wiosennych gofrów w pracy indywidualnej rodzic – dziecko.
23.03.2015
Monika Lewandowska