BAJKOTERAPIA undefined
Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

BAJKOTERAPIA

Kolejne spotkanie z panią pedagog dotyczyło problemu złości, agresji i radzenia sobie z nimi.
Bohaterem bajeczki był Jeżyk Robert – przedszkolak, który lubił psocić. Często jednak psoty kończyły się wybuchami złości, nad którymi Jeżyk nie umiał zapanować, a które doprowadziły do tego, że koledzy nie chcieli się z nim bawić.
Rodzice wraz z wychowawczynią postanowili pomóc Robertowi. Podpowiadali mu różne sposoby, by mógł opanować swoją złość:
-ustalili listę zasad, dzięki którym Jeżyk zawsze wiedział czy postępuje dobrze, czy nie
-rodzice często rozmawiali z synkiem o jego emocjach i konsekwencjach niepoprawnego zachowania
- w każdej chwili Robert mógł powiedzieć wychowawczyni co go denerwuje.
Babcia podpowiedziała, że może liczyć do dziesięciu po to, by negatywne uczucia mogły opaść, a Jeżyk stawał się spokojny. Tato z kolei podpowiedział, żeby syn – gdy poczuje, że coś go denerwuje- zamknął oczy i przypomniał sobie o czymś wesołym.
Okazało się, że Jeżyk Robert sam wpadł na pomysł jak radzić sobie ze złością…. Kiedy tylko czuł, że jest na coś lub kogoś zły- zaczynał nucić ulubioną melodię…. Ta metoda okazała się najlepsza.
Wniosek, jaki wynikał z bajki dotyczył różnych sposobów radzenia sobie ze złością, konsekwencji związanych z wybuchem agresji wobec innych oraz chęci poprawienia swojego zachowania.

Po wysłuchaniu i omówieniu bajki przedszkolaki wykonały portrety Jeżyka Roberta, który okazał się bardzo mądrym i grzecznym zwierzątkiem.
Anna Kukla