Scenariusz ,,Wprowadzenie litery ,,U" ".
SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Temat: ,,Wprowadzenie litery ,,U, u".
Cele ogólne:
- nabywanie predyspozycji niezbędnych do nabycia umiejętności czytania i pisania
- rozbudzanie zaciekawienia światem przyrody.
Cele szczegółowe: dziecko:
- wypowiada się na temat treści ilustracji
- wie, jak wyglądają litery u, U, potrafi je odnaleźć w wyrazach
- starannie i kształtnie kreśli literę ,,U " w powietrzu, układa ją ze sznurka
- dzieli wyrazy na sylaby, głoski
Formy pracy:
- praca indywidualna
- praca zbiorowa
- praca w grupach
Metody pracy:
- oglądowa
- słowna
- działalności praktycznej
- aktywizująca
Pomoce dydaktyczne:
Monografia litery u, U, plansze z ulami, pszczelarzem, wiersz Weroniki Burarz ,,Jak w ulu", papierowe plastry miodu, nagranie z odgłosem pszczół.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie z piosenką ,,Dzień dobry, witam Was."
2. W prowadzenie do tematu- słuchanie odgłosów pszczół.
3. Słuchanie wiersza Weroniki Burarz ,,Jak w ulu"
,,Pszczoły mieszkają w ulu.
Nie sprawią Ci żadnego bólu.
Oczywiście, jeśli ich nie zdenerwujesz,
bo inaczej coś na ramieniu poczujesz.
Pszczoły na pył polują,
ale go nie kosztują.
Tylko przetwarzają na miód
i nie przeszkodzi im żaden chłód.
Latają po całym świecie
często bywa to w lecie.
Wtedy patrzą na nie tłumy ludzi,
bo każda pszczółka zachwyt budzi.
W ulu jak w dużym mieście.
Zadania i pośpiech, to w każdego geście.
Jakby świat był ulem wielkim
i chronił przed niebezpieczeństwem wszelkim."
4. Wyeksponowanie przez nauczyciela wyrazu podstawowego (ul,). Wprowadzenie nowych liter drukowanych "u", "U"
5. Analiza i synteza słuchowo- wzrokowa wyrazu podstawowego- liczenie głosek/ sylab w wyrazie podstawowym
6. Zabawa ruchowa ,,Pszczoły do miodu"- przy dźwiękach muzyki pszczoły ,,latają" wokół plastrów miodu, na przerwę w muzyce pszczoły przykucają przy plastrach.
6. Kreślenie litery U w powietrzu
7. Układanie litery U ze sznurka na dywanie
8. odnajdowanie liter u i U w różnych wyrazach.
9. ,,Do czego podobna jest litera ,,U"
10. Dorysowywanie do litery ,,U" elementów tak, aby powstała ilustracja (przedmiot, rzecz, roślina, zwierzę)
Scenariusz opracowała
i przeprowadziła
nauczycielka:
mgr Monika Prośniak
perm_identityMONIKA PROŚNIAK