west

Niepubliczne
star   (-)

Informacje na temat placówki

Dom Rehabilitacyjno-Opiekuńczy Caritas (DRO Caritas) w Gorlicach to placówka, która od lat świadczy wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami, w tym dzieci i młodzieży z porażeniem mózgowym oraz innymi schorzeniami. Placówka została erygowana 16 sierpnia 1991 roku przez ks. bp dr Jana Styrnę z Tarnowa, a uroczyste otwarcie miało miejsce 14 września tego samego roku. Początkowo funkcjonowała jako Dom Opieki dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym im. ks. Bronisława Świeykowskiego. W 1992 roku, po powstaniu Diecezji Rzeszowskiej, placówka została włączona do struktur Caritas Diecezji Rzeszowskiej, której dyrektorem został ks. Stanisław Słowik. W związku z rosnącymi potrzebami, w 1993 roku otwarto drugi budynek przy ulicy Marii Konopnickiej 21, który został przystosowany do potrzeb dzieci upośledzonych umysłowo i fizycznie. W budynku tym wydzielono sale lekcyjne, rehabilitacyjne, pomieszczenia administracyjne oraz kuchnię i stołówkę. W 2001 roku otwarto Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ) dla 20 osób niepełnosprawnych w wieku od 18 do ponad 40 lat. W 2003 roku oddano do użytku nowy segment dydaktyczny, w którym umieszczono Niepubliczne Przedszkole Specjalne, Niepubliczną Szkołę Specjalną oraz Świetlicę Socjoterapeutyczną. DRO Caritas oferuje szeroki zakres usług rehabilitacyjnych, terapeutycznych i edukacyjnych. Placówka prowadzi różnorodne terapie, w tym terapię ruchową, logopedyczną, psychologiczną, komunikacyjną, chromoterapię, muzykoterapię, choreoterapię, biofeedback oraz trening słuchowy. Organizowane są również zajęcia z rękodzieła oraz różnorodne wydarzenia integracyjne, takie jak bale karnawałowe, wycieczki, spotkania świąteczne i rekolekcje. DRO Caritas aktywnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności, angażując się w akcje charytatywne, konkursy plastyczne oraz wydarzenia patriotyczne. Placówka współpracuje z różnymi instytucjami i organizacjami, w tym z Gorlickim Bractwem Kurkowym, które regularnie wspiera podopiecznych DRO Caritas. Dzięki zaangażowaniu kadry, rodziców oraz wolontariuszy, DRO Caritas tworzy przyjazne i wspierające środowisko dla osób z niepełnosprawnościami, pomagając im w codziennym funkcjonowaniu oraz rozwijaniu swoich umiejętności i talentów.

Opinie i ocena rodziców

star
0.0
star
0.0

Czystość

Jedzenie

star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border

Twoje dziecko uczęszcza do tej placówki lub miałeś z nią kontakt?

place

Marii Konopnickiej 21, 38-320 Gorlice