Materiały dydaktyczne dla nauczycieli!

Znajdź materiały
Wydarzenia kalendarzowe
Temat
expand_less
Muzyka, śpiew, taniec
0
Widz i aktor
0
Poznawanie siebie i otoczenia
0
Czynności samoobsługowe, higiena
0
Plastyka
0
Bezpieczeństwo
0
Rozwój mowy
0
Umiejętności społeczne
0

Pokaż więcej

arrow_drop_down
Rodzaj materiałów
expand_less
Żywienie dziecka
0
Gry i zabawy dla dzieci
0
Zdrowie dziecka
0
Konkursy
0
Rekrutacja do przedszkola
0
Wychowanie
0
Wydarzenia
0
Choroby u dzieci
0

Pokaż więcej

arrow_drop_down
Grupa wiekowa
expand_less
5-latki
0
4-latki
0
6-latki
0
3-latki
0
Przedszkole Mruczek
Wiersz
...

Dzieci uwielbiają się fotografować, pozować i oglądać zdjęcia – zwłaszcza swoje! Dzień fotografii w przedszkolu to świetna okazja, by połączyć te naturalne zainteresowania z zabawą edukacyjną. To także idealny moment na rozmowę o emocjach, wspomnieniach i wartościach rodzinnych. Zajęcia o fotografii uczą uważności, pomagają rozwijać wyobraźnię i dają przestrzeń do wyrażania siebie. Sprawdź, jak możesz zorganizować wyjątkowy dzień pełen wspomnień i uśmiechu.

Dzień fotografii w przedszkolu – scenariusz

Grupa wiekowa: 4–6 lat
Czas trwania: ok. 2,5 godziny
Cele ogólne:

  • poznanie podstaw fotografii jako formy utrwalania wspomnień,

  • rozwijanie umiejętności opowiadania o sobie i swojej rodzinie,

  • kształtowanie poczucia tożsamości i emocjonalnych więzi,

  • rozwijanie kreatywności poprzez zabawy z aparatem i pozowaniem.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie i rozmowa wprowadzająca (15 min)
Nauczyciel pokazuje dzieciom stary aparat fotograficzny lub wydrukowane zdjęcia z różnych lat. Rozmowa kierowana: „Po co robimy zdjęcia?”, „Kto ma w domu album?”, „Czy lubisz oglądać zdjęcia z dzieciństwa?”. Dzieci dzielą się swoimi wspomnieniami.

2. Jak powstaje zdjęcie? – mini wykład z pokazem (10 min)
Wyjaśnienie prostym językiem, jak działa aparat. Nauczyciel pokazuje różne typy aparatów: stary analogowy, aparat cyfrowy, smartfon. Można pokazać prosty filmik o fotografii. Wprowadzenie pojęć: kadr, portret, tło.

3. Foto-pozy – zabawa ruchowa z pozowaniem (15 min)
Dzieci maszerują przy muzyce. Na hasło: „Uwaga, zdjęcie!” – zatrzymują się w śmiesznej pozie. Hasła można zmieniać: „Pozuj jak kotek”, „Jak superbohater”, „Jak ktoś zaskoczony”. Dzieci uczą się pozowania i ekspresji.

4. Praca plastyczna: Mój własny aparat (30 min)
Dzieci wykonują własny aparat fotograficzny z kartonu, kolorowego papieru i nakrętek. Po skończeniu nadają mu nazwę i ozdabiają jak chcą. W środku mogą „wkleić” swoje wyimaginowane zdjęcie – narysowane na małej kartce.

5. Zabawa w fotografa i modela (30 min)
Dzieci dzielą się na pary – jedno jest fotografem (trzyma np. kartonowy aparat), drugie modelem. Pozują w wyznaczonym miejscu – na tle stworzonego „fotograficznego studia” (np. tkanina, balony, ramka z napisem „Foto Day”). Można też zrobić prawdziwe zdjęcia i wydrukować je później dla dzieci.

6. Galeria emocji – praca z mimiką (15 min)
Dzieci siadają w kole i pokazują wybrane emocje: radość, zdziwienie, smutek, złość. Nauczyciel robi im zdjęcia lub dzieci rysują siebie w tych emocjach. Rozmowa o tym, co widać na twarzy i jak można rozpoznać uczucia.

7. Album przedszkolaka – wspólna praca (20 min)
Każde dziecko dostaje kartkę i rysuje „swoje najpiękniejsze wspomnienie”. Można dodać własne zdjęcie z domu (przyniesione wcześniej). Wszystkie kartki łączymy w jeden album grupowy, który zostaje w przedszkolu jako pamiątka.

8. Podsumowanie dnia i wspólne zdjęcie grupowe (10 min)
Dzieci opowiadają, co najbardziej im się podobało. Na koniec robione jest wspólne zdjęcie grupowe – najlepiej w przygotowanej wcześniej foto-ramce.

Dzień fotografii w przedszkolu – pomysły

  1. Fotościanka z wyciętymi miejscami na twarze – dzieci wkładają głowy i pozują jako piloci, zwierzęta lub postacie z bajek.

  2. Stare zdjęcia nauczycieli – pokaz slajdów z dzieciństwa opiekunów – zgaduj „kto to?”.

  3. Wspólne malowanie gigantycznej ramki fotograficznej – do wykorzystania przy zdjęciach.

  4. Wydrukowane mini zdjęcia dzieci na magnesach lub medalionach – do zabrania do domu.

  5. Zabawa „detektyw” – dzieci dostają fragmenty zdjęć i próbują dopasować je do całych obrazków.

  6. Quiz fotograficzny – „Czy to zdjęcie z wakacji, ślubu czy urodzin?” – dzieci zgadują kontekst.

  7. Zabawa w selfie z rekwizytami – dzieci pozują z okularami, wąsami, czapkami z papieru.

  8. Rysowanie „zdjęcia z przyszłości” – dzieci rysują siebie np. jako dorosłych z rodziną.

  9. Zdjęcia w ruchu – zabawa z migawką – dzieci skaczą, klaszczą, a nauczyciel robi im zdjęcia „w biegu”.

  10. Wystawa fotograficzna dla rodziców – prezentacja zdjęć i prac dzieci w korytarzu przedszkola.

Dzień fotografii w przedszkolu to nie tylko świetna zabawa, ale też ćwiczenie uważności, wyrażania siebie i budowania poczucia przynależności. Dzięki wspólnym aktywnościom dzieci uczą się opowiadać o swoich emocjach i wspomnieniach, a przy okazji zostaje po tym dniu piękna pamiątka – nie tylko w albumie, ale i w sercu. 📸

event_note
22.06.2025
perm_identity
Jakub Borowiec
Przedszkole Mruczek
Wiersz
...

Samoloty, helikoptery, spadochrony i podniebne przygody to temat, który fascynuje wiele dzieci. Dzień lotnictwa w przedszkolu to doskonała okazja, by przybliżyć maluchom świat maszyn latających, ludzi pracujących w powietrzu i zjawisk związanych z lataniem. Tego dnia można nie tylko uczyć, ale przede wszystkim inspirować i pobudzać wyobraźnię, wykorzystując aktywności plastyczne, ruchowe i sensoryczne. Poniżej znajdziesz gotowy scenariusz oraz listę pomysłów, które można wdrożyć w każdej grupie przedszkolnej.

Dzień lotnictwa – przedszkole, scenariusz zajęć

Grupa wiekowa: 4–6 lat
Czas trwania: ok. 2,5 godziny
Cele ogólne:

  • poznanie różnych maszyn latających,

  • rozwijanie wyobraźni przestrzennej i kreatywności,

  • rozwijanie sprawności ruchowej i pracy zespołowej,

  • oswajanie dzieci z pojęciem latania i pracy pilotów.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie w przestworzach (15 min)
Nauczyciel wita dzieci w „przedszkolnym terminalu lotniczym”. Dzieci otrzymują własne bilety pokładowe (do pokolorowania) i „odprawiają się”, pokazując paszporty (kartki z imieniem). Zaczynamy podniebną przygodę!

2. Co lata? – rozmowa kierowana + pokaz slajdów (15 min)
Dzieci oglądają zdjęcia samolotów, helikopterów, szybowców, balonów, dronów. Rozmowa o tym, co może latać, kto nimi steruje i w jakich sytuacjach (np. samolot pasażerski, helikopter ratunkowy, balon turystyczny).

3. Gimnastyka pilota – zabawa ruchowa (20 min)
Ćwiczenia ruchowe: start samolotu, lot przez chmury, turbulencje, skręty, lądowanie. Dzieci udają, że lecą – unoszą ręce jak skrzydła, naśladują dźwięki silnika i ćwiczą równowagę.

4. Praca plastyczna: Mój samolot (30 min)
Dzieci wykonują przestrzenne samoloty z rolek po papierze toaletowym, papieru kolorowego i patyczków. Każde dziecko ozdabia samolot według własnej wyobraźni.

5. Zabawa dźwiękowa: Lotniskowe echo (10 min)
Nauczyciel wydaje komendy: "Lecimy!", "Turbulencje!", "Lądowanie!", a dzieci odpowiadają ruchem i dźwiękiem. Można też naśladować odgłosy lotniska: start samolotu, komunikaty z megafonu, szum silników.

6. Bajka lub opowiadanie o lataniu (15 min)
Czytanie bajki np. „Franklin leci samolotem” lub „Misia Marysia w samolocie”. Rozmowa o tym, czy dzieci już leciały samolotem, czy chciałyby i czego się wtedy spodziewają.

7. Tor przeszkód: Podniebna misja (30 min)
Zabawa ruchowa z elementami toru: przeskoki przez „chmury” (poduszki), slalom między stożkami („lot między górami”), lądowanie na wyznaczonym „pasie startowym”.

8. Pożegnanie z przestworzami (10 min)
Dzieci dostają pieczątki „Małego pilota” lub naklejki z samolotem. Wspólnie podsumowują dzień, mówią, co najbardziej im się podobało, i wykonują symboliczny „lot powrotny” na dywan.

Dzień lotnictwa w przedszkolu – pomysły na zajęcia

  1. Składanie papierowych samolotów i zawody w lataniu – dzieci tworzą modele i sprawdzają, który leci najdalej.

  2. Zabawa sensoryczna „chmury” – miski z pianą lub watą, w których ukryte są małe figurki samolotów.

  3. Budowa lotniska z klocków – dzieci wspólnie projektują terminal, pas startowy i wieżę kontrolną.

  4. Strefa tematyczna „kokpit samolotu” – przygotowany kącik z fotelami, panelami z kartonu i imitacjami przycisków.

  5. Warsztaty: Jak działa spadochron? – eksperyment z lekkim spadochronem z reklamówki i guzika.

  6. Zabawa w kontrolera lotów – jedno dziecko wydaje polecenia: „startuj”, „skręć w prawo”, „lądowanie”.

  7. Tworzenie biletów i paszportów – dzieci same wypisują swoje imię i ozdabiają „dokumenty”.

  8. Malowanie dużej panoramy nieba z samolotami i balonami – wspólna praca na dużym arkuszu.

  9. Zagadki dźwiękowe – rozpoznawanie dźwięków: start samolotu, śmigła helikoptera, odgłosy lotniska.

  10. Zabawa „Kto pierwszy do bramki?” – wyścigi z walizkami (np. pluszakami w pudełkach) do wyznaczonego „check-inu”.

Dzień Lotnictwa to dzień, który może zachwycić każde dziecko – zarówno te, które marzą o byciu pilotem, jak i te, które po prostu kochają ruch i przygodę. Dzięki różnorodnym formom aktywności dzieci uczą się, bawią i rozwijają swoje pasje… a kto wie – może właśnie tego dnia zrodzi się marzenie o przyszłej karierze w przestworzach?

event_note
22.06.2025
perm_identity
Jakub Borowiec
Przedszkole Mruczek
Wiersz
...

W przedszkolu każdy dzień może być przygodą – wystarczy dobry pomysł i odrobina kreatywności. Jednym z ulubionych motywów dzieci jest świat dzikich zwierząt, a wśród nich niekwestionowany król sawanny – lew. Dzień lwa to nie tylko okazja do świetnej zabawy, ale też szansa na wprowadzenie dzieci w tematykę przyrody, emocji (np. odwaga, troska, siła), pracy zespołowej i ekspresji artystycznej. Poniżej znajdziesz gotowy scenariusz zajęć oraz garść inspirujących pomysłów, które można łatwo wdrożyć w każdej grupie przedszkolnej.

Dzień lwa – scenariusz zajęć

Grupa wiekowa: 4–6 lat
Czas trwania: ok. 2,5 godziny
Cele ogólne:

  • rozwijanie wiedzy przyrodniczej o lwach i sawannie,

  • kształtowanie umiejętności wyrażania emocji poprzez ruch i plastykę,

  • wzmacnianie poczucia własnej wartości oraz integracji grupy.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie w królestwie lwa (15 min)
Dzieci witane są przez nauczyciela przebrane za lwa lub z opaską z grzywą. Wspólnie siadają w kole i witają się „lwią łapką” (czyli przybijają sobie piątkę). Nauczyciel zapowiada temat dnia i zachęca do wspólnej przygody w królestwie dzikich zwierząt.

2. Co wiemy o lwie? – rozmowa kierowana + pokaz slajdów (15 min)
Dzieci dzielą się swoją wiedzą, nauczyciel uzupełnia wiadomości: gdzie mieszka lew, co je, czy naprawdę jest taki groźny, jak wygląda jego życie w stadzie. Prezentacja zdjęć lub krótkiego filmiku edukacyjnego.

3. Ruch jak lew! – gimnastyka poranna (20 min)
Zabawa ruchowa imitująca zachowania lwa: skradający się lew, rozciągający się lew, lew głośno ryczący, polujący, biegający. Na koniec dzieci odpoczywają jak leniwy lew na słońcu.

4. Praca plastyczna: Lwia grzywa (30 min)
Każde dziecko tworzy portret lwa – wykorzystujemy papierowe talerzyki, paski kolorowego papieru, farby, klej i watę. Grzywa może być puszysta, kolorowa, postrzępiona – pełna dziecięcej wyobraźni.

5. Zabawa dźwiękowa: Ryk w dżungli (10 min)
Nauczyciel rozdaje dzieciom instrumenty (grzechotki, bębenki, tamburyna) i zachęca do stworzenia „lwiego koncertu”. Dzieci próbują też naśladować ryki lwów i ich różne odgłosy – głośne, ciche, radosne, smutne.

6. Bajka lub opowiadanie o lwie (15 min)
Czytanie książeczki o lwie, który czegoś się bał / pomógł innym / był odważny. Przykładowa lektura: „Lew, który chciał być owieczką” lub „Leo – lew, który nie umiał ryczeć”. Następnie rozmowa o emocjach i wartościach.

7. Lwie zawody – zabawy na świeżym powietrzu lub w sali (30 min)
Tor przeszkód „polowanie na zebrę”, przeskakiwanie przez „kłody”, przeciąganie lwiego ogona (sznura), czołganie się w trawie, balansowanie po śladach łap.

8. Podsumowanie i pożegnanie (10 min)
Dzieci siadają w kole i dzielą się tym, co najbardziej im się podobało. Na zakończenie każde dziecko otrzymuje medal „Małego Lwa” (np. wydrukowany i pokolorowany przez dzieci).

Dzień lwa – pomysły na zajęcia

Oto 10 dodatkowych (lub alternatywnych) pomysłów, które można wpleść w Dzień Lwa:

  1. Teatrzyk kukiełkowy o lwie i jego przyjaciołach.

  2. Tworzenie masek lwa z papieru i włóczki.

  3. Puzzle z sylwetką lwa – ćwiczenia percepcji wzrokowej.

  4. Lwi quiz wiedzy – pytania o sawannę i dzikie zwierzęta.

  5. Zabawa „Lew śpi – nie obudź go!” (wersja „Stary niedźwiedź”).

  6. Zabawy dźwiękonaśladowcze – naśladowanie głosów innych dzikich zwierząt.

  7. Tworzenie wspólnej mapy sawanny na dużym arkuszu papieru.

  8. Zabawa „Kto się skrada do lwa?” – ćwiczenie uważności i ciszy.

  9. Kolorowanki XXL z lwami i innymi zwierzętami sawanny.

  10. Degustacja „lwich przysmaków” – np. owoców egzotycznych podanych w zabawny sposób.

Dzień Lwa w przedszkolu to nie tylko tematyczne aktywności, ale też świetna okazja do rozmowy o odwadze, empatii, sile i współpracy. Dzięki ciekawym zabawom, ruchowi i kreatywnym zadaniom dzieci mają szansę nie tylko dobrze się bawić, ale też rozwijać wiele ważnych kompetencji.

event_note
22.06.2025
perm_identity
Jakub Borowiec
Pierwsze Kroczki Stara Ochota
Wiersz
...

W dzisiejszych czasach technologia odgrywa kluczową rolę w usprawnianiu codziennych zadań, również w edukacji przedszkolnej. Aplikacje dla przedszkoli mogą znacząco poprawić organizację pracy, komunikację z rodzicami oraz zarządzanie placówką. W tym artykule przyjrzymy się, jakie funkcje powinna posiadać taka aplikacja, aby była naprawdę użyteczna.

Dlaczego warto zainwestować w aplikację dla przedszkoli?

Inwestycja w nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak aplikacja dla przedszkoli, może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim, pozwala na automatyzację wielu procesów, co z kolei oszczędza czas i zasoby. Dzięki temu nauczyciele i personel mogą skupić się na tym, co najważniejsze – edukacji i opiece nad dziećmi.

Kluczowe funkcje aplikacji dla przedszkoli

Aby aplikacja była naprawdę przydatna, powinna zawierać szereg funkcji, które wspierają codzienną pracę przedszkola. Oto kilka z nich:

  1. Komunikacja z rodzicami – aplikacja powinna umożliwiać szybki i łatwy kontakt z rodzicami, np. poprzez wiadomości, powiadomienia czy kalendarz wydarzeń.

  2. Zarządzanie obecnością – funkcja rejestracji obecności dzieci oraz pracowników, która pozwala na bieżąco monitorować frekwencję.

  3. Planowanie zajęć – możliwość tworzenia i udostępniania harmonogramów zajęć, co ułatwia organizację dnia.

  4. Raportowanie i analizy – generowanie raportów dotyczących różnych aspektów funkcjonowania przedszkola, takich jak frekwencja, postępy dzieci czy finanse.

  5. Zarządzanie dokumentacją – przechowywanie i udostępnianie dokumentów w formie elektronicznej, co ułatwia dostęp do ważnych informacji.

Jak aplikacja dla przedszkoli wspiera nauczycieli?

Nauczyciele w przedszkolach mają wiele obowiązków, które mogą być znacznie ułatwione dzięki odpowiedniej aplikacji. Przede wszystkim, aplikacja pozwala na lepsze zarządzanie czasem i zasobami, co jest kluczowe w pracy z dziećmi. Dzięki funkcjom takim jak planowanie zajęć czy zarządzanie obecnością, nauczyciele mogą skupić się na prowadzeniu zajęć i indywidualnym podejściu do każdego dziecka.

Korzyści dla rodziców z korzystania z aplikacji przedszkolnej

Rodzice również mogą czerpać wiele korzyści z korzystania z aplikacji przedszkolnej. Przede wszystkim, mają stały dostęp do informacji o postępach swojego dziecka, harmonogramie zajęć czy wydarzeniach organizowanych przez przedszkole. Dzięki temu mogą być bardziej zaangażowani w edukację swojego dziecka i lepiej współpracować z nauczycielami.

Bezpieczeństwo danych w aplikacjach dla przedszkoli

Bezpieczeństwo danych to kluczowy aspekt każdej aplikacji, zwłaszcza gdy chodzi o informacje dotyczące dzieci. Dlatego aplikacja dla przedszkoli powinna spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa, takie jak szyfrowanie danych czy regularne aktualizacje systemu. Dzięki temu zarówno rodzice, jak i personel przedszkola mogą być pewni, że ich dane są chronione.

Przyszłość aplikacji dla przedszkoli

W miarę jak technologia rozwija się w zawrotnym tempie, aplikacje dla przedszkoli będą stawały się coraz bardziej zaawansowane. Możemy spodziewać się, że w przyszłości będą one oferować jeszcze więcej funkcji, takich jak integracja z innymi systemami edukacyjnymi czy wykorzystanie sztucznej inteligencji do analizy danych. To wszystko sprawi, że praca w przedszkolu będzie jeszcze bardziej efektywna i satysfakcjonująca.

event_note
18.06.2025
perm_identity
Piotr Pulchny
Pierwsze Kroczki Stara Ochota
Wiersz
...


Rozwój dziecka to złożony i wieloetapowy proces, który obejmuje sfery fizyczną, emocjonalną, poznawczą i społeczną. Każdy etap dzieciństwa wiąże się z innymi wyzwaniami i potrzebami, dlatego tak ważne jest, by rodzice i opiekunowie umieli odpowiednio wspierać dziecko w jego rozwoju. Jak to robić skutecznie, z poszanowaniem indywidualnego tempa rozwoju?

Wczesne dzieciństwo (0-3 lata)

To czas intensywnego rozwoju fizycznego i poznawczego. Niemowlęta uczą się rozpoznawać otoczenie, nawiązywać więzi i reagować na bodźce. Kluczowe na tym etapie jest budowanie poczucia bezpieczeństwa – częsty kontakt fizyczny, ciepło emocjonalne i szybkie reagowanie na potrzeby dziecka. Wspieranie rozwoju polega m.in. na stymulacji zmysłów: zabawie kolorowymi zabawkami, czytaniu prostych książeczek, śpiewaniu piosenek. Rozmowy, choćby jednostronne, rozwijają mowę i budują więź.

Wiek przedszkolny (3-6 lat)

Dziecko staje się coraz bardziej ciekawe świata, uczy się poprzez zabawę i naśladowanie dorosłych. Warto zachęcać do zadawania pytań i samodzielnego rozwiązywania prostych problemów. To także moment, w którym rozwija się empatia i umiejętności społeczne – wspólne zabawy z rówieśnikami uczą współpracy, dzielenia się i radzenia sobie z emocjami. Rodzic powinien być przewodnikiem, ale też pozwalać dziecku na podejmowanie drobnych decyzji, co wspiera rozwój poczucia sprawczości. Wsparciem dla nauczyciela, jak i rodzica, może być program mTalent Wczesne Wspomaganie Rozwoju, który został stworzony przez doświadczonych edukatorów. Wersję demo można bezpłatnie wypróbować na stronie https://www.mtalent.pl/wczesne-wspomaganie-rozwoju/.

Wiek szkolny (7-12 lat)

To czas rozwijania zdolności intelektualnych, nauki systematyczności i odpowiedzialności. Rodzice powinni interesować się postępami w nauce, ale bez presji. Wspólne odrabianie lekcji, rozmowy o szkole i wspieranie pasji dziecka wzmacniają jego motywację i pewność siebie. Niezwykle ważne jest też budowanie zdrowych relacji – zarówno z rówieśnikami, jak i dorosłymi. To dobry moment, by uczyć dziecko wyrażania emocji i radzenia sobie z porażkami.

Okres dojrzewania (13-18 lat)

Nastolatek potrzebuje przestrzeni do odkrywania własnej tożsamości, ale równocześnie wymaga stabilnego wsparcia emocjonalnego. Warto być obecnym i uważnym, ale nie narzucać się. Rozmowy powinny być partnerskie, oparte na zaufaniu i szacunku. Młodzież rozwija swoje pasje, podejmuje ważne decyzje – warto być obok, nie oceniać, ale doradzać i słuchać.

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Kluczem do skutecznego wspierania rozwoju jest uważność, cierpliwość i elastyczność. Wspólne spędzanie czasu, szczere rozmowy, stwarzanie bezpiecznego i pełnego miłości środowiska – to fundamenty, które pomogą dziecku rozwinąć skrzydła na każdym etapie życia.

event_note
06.06.2025
perm_identity
Piotr Pulchny
Pierwsze Kroczki Stara Ochota
Wiersz
...


Przerwa w pracy przedszkolnej? Wykorzystaj ten czas i wyjedź jako opiekunka osób starszych

Praca w przedszkolu daje wiele satysfakcji, ale często też wiąże się z okresem letnim wolnym od obowiązków zawodowych. Jeśli jesteś nauczycielką wychowania przedszkolnego, nianią lub mamą na urlopie wychowawczym i szukasz dodatkowego źródła dochodu, warto rozważyć pracę w opiece – zwłaszcza sezonowo.
Praca na wakacje jako opiekunka osób starszych w Niemczech to sprawdzony sposób na szybki, legalny zarobek, który nie koliduje z Twoją stałą aktywnością zawodową.

Dlaczego opiekunki dzieci świetnie sprawdzają się w opiece nad seniorami?

Cechy, które czynią Cię dobrą opiekunką przedszkolną – empatia, cierpliwość, troska – są równie cenne w pracy z osobami starszymi. Seniorzy, szczególnie ci zmagający się z samotnością lub problemami zdrowotnymi, potrzebują nie tylko pomocy fizycznej, ale też bliskości i zrozumienia. A to właśnie oferują osoby z doświadczeniem w opiece nad dziećmi.

Dla wielu kobiet praca w opiece to nie tylko chwilowy dorobek, ale często również wstęp do nowej ścieżki zawodowej. Jeśli więc masz serce do opieki i kilka tygodni wolnych w lecie – ta forma zatrudnienia może być dla Ciebie idealna.

Jak wygląda taka sezonowa praca na wakacje?

Typowy wyjazd trwa od 4 do 8 tygodni i obejmuje:

  • darmowe zakwaterowanie i wyżywienie w domu podopiecznego,

  • legalne zatrudnienie i opłacone składki,

  • wynagrodzenie w wysokości 1800–2500 euro netto miesięcznie,

  • zwrot kosztów podróży lub zorganizowany i opłacony z góry przez agencje.

To oznacza, że w czasie wakacyjnej przerwy możesz wrócić do domu z nawet kilkunastoma tysiącami złotych oszczędności.
Dla wielu opiekunek to doskonała forma dorobienia w bezpieczny i zorganizowany sposób.

Czy trzeba mieć doświadczenie, by rozpocząć pracę w opiece?

Nie – choć doświadczenie w pracy z dziećmi, osobami chorymi lub starszymi zdecydowanie działa na plus.
Jeśli mówisz po niemiecku choćby na poziomie podstawowym, masz szansę otrzymać dobrze płatne zlecenie. Ale oczywiście są rownież takie oferty pracy, które nie wymagają znajomości żadnego języka obcego.

Praca jako opiekunka osób starszych wymaga zaangażowania i empatii, ale niekoniecznie wieloletniej praktyki. Tu liczą się chęci, podejście, gotowość do pracy w służbie innym, a nie Twoje wykształcenie.

Gdzie szukać sprawdzonych ofert?

Warto unikać ogłoszeń „z nieznanego źródła” i postawić na platformy, które zapewniają przejrzystość, legalność i realne stawki.
Jednym z najlepiej ocenianych serwisów w Polsce jest:
zleceniadlaopiekunek.pl – znajdziesz tam aktualne ogłoszenia, informacje o wynagrodzeniu, opinie opiekunek oraz porady, jak przygotować się do wyjazdu.

Praca na wakacje z misją i zyskiem

Nie każda przerwa w pracy musi oznaczać stagnację. Czasem warto połączyć odpoczynek od codziennych obowiązków z okazją do rozwoju i dodatkowego zarobku.
Praca w opiece nad osobami starszymi to coraz popularniejszy wybór dla kobiet z doświadczeniem opiekuńczym – również tych pracujących na co dzień z dziećmi.

Jeśli masz serce do pomagania i kilka tygodni wolnego, może to być Twoja najlepsza decyzja tego lata.

Sprawdź aktualne oferty na: zleceniadlaopiekunek.pl

event_note
27.05.2025
perm_identity
Piotr Pulchny
Pierwsze Kroczki Stara Ochota
Wiersz
...

Szkoła otwarta na różnorodność, dostrzegająca potencjał w każdym uczniu i wspierająca go w pokonywaniu barier – to ideał, do którego należy dążyć. W centrum tych działań znajduje się pedagog specjalny – kluczowa postać w systemie edukacji włączającej, profesjonalista, który każdego dnia buduje bardziej dostępne i przyjazne środowisko nauki. Jak wygląda jego codzienna praca? Dlaczego jego rola ma tak ogromne znaczenie dla sukcesu uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi? I najważniejsze – kto może zostać pedagogiem specjalnym? Sprawdź, co warto wiedzieć!

Diagnosta i strateg – rozpoznawanie potrzeb uczniów

Podstawą skutecznego wsparcia jest dogłębne zrozumienie indywidualnej sytuacji każdego ucznia. Dlatego jednym z zadań pedagoga specjalnego jest prowadzenie kompleksowych działań diagnostycznych, które sięgają głębiej niż tylko identyfikacja trudności czy deficytów. Równie ważne jest rozpoznanie mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień, które stanowią fundament do budowania pozytywnej samooceny i motywacji ucznia.

Proces diagnostyczny jest wieloetapowy i wykorzystuje różnorodne metody. Pedagog specjalny prowadzi rozmowy z uczniami, rodzicami, wychowawcami i nauczycielami, analizuje dostępną dokumentację (opinie, orzeczenia, wyniki badań), a także obserwuje funkcjonowanie ucznia w różnych sytuacjach szkolnych – zarówno podczas lekcji, jak i przerw. Nierzadko posługuje się również testami czy ankietami, aby uzyskać pełniejszy obraz.

Celem tych działań jest zidentyfikowanie przyczyn ewentualnych niepowodzeń edukacyjnych czy trudności w funkcjonowaniu (obejmujących bariery społeczne czy komunikacyjne), a przede wszystkim zrozumienie unikalnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych konkretnego dziecka. Dokładna diagnoza pozwala na trafne zaplanowanie dalszych działań wspierających.

Pedagog specjalny: jak zdobyć i poszerzać niezbędne kwalifikacje?

Zawód pedagoga specjalnego to ścieżka kariery wymagająca głębokiej empatii, cierpliwości i autentycznego zaangażowania w pomoc drugiemu człowiekowi. Aby skutecznie realizować te zadania, niezbędne są solidne kwalifikacje oraz gotowość do stałego podnoszenia swoich kompetencji. Stanowisko pedagoga specjalnego może zająć m.in. osoba, która ukończyła:

  • jednolite studia magisterskie na kierunku pedagogika specjalna oraz posiada przygotowanie pedagogiczne,

  • studia pierwszego, lub drugiego stopnia w zakresie pedagogiki oraz posiada przygotowanie pedagogiczne i dodatkowo ukończone studia podyplomowe z zakresu pedagogiki specjalnej.

Znaczenie ciągłego rozwoju zawodowego

Ciągły rozwój zawodowy pozwala na efektywne dostosowywanie metod i form wsparcia do indywidualnych wymagań każdego podopiecznego. Specjaliści, którzy inwestują w poszerzanie swoich kompetencji, mogą skuteczniej pomagać uczniom, a także zyskują szersze perspektywy zatrudnienia i rozwoju zawodowego w różnych obszarach tej dziedziny.

Jeśli planujesz dalsze kształcenie i chcesz poszerzyć swoje kwalifikacje zawodowe, odwiedź studia-pedagogiczne.pl i zapoznaj się z ofertą studiów podyplomowych dla nauczycieli. Portal oferuje studia realizowane w formie online, z wykorzystaniem nowoczesnych metod kształcenia na odległość, co pozwala uczyć się z dowolnego miejsca i elastycznie dopasować harmonogram nauki do codziennych obowiązków. 

event_note
23.05.2025
perm_identity
Piotr Pulchny
Przedszkole Mruczek
Wiersz
...

Dzień Psa w przedszkolu to doskonała okazja, aby w sposób interaktywny i edukacyjny wprowadzić dzieci w świat zwierząt, a zwłaszcza psów. Maluchy mają wtedy szansę na poznanie różnych ras, zwyczajów oraz zachowań tych czworonogów, a także na rozwijanie empatii i odpowiedzialności. Organizacja Dnia Psa w przedszkolu to także świetny pretekst do zabaw ruchowych, plastycznych i edukacyjnych, które nie tylko dostarczą dzieciom radości, ale również pogłębią ich wiedzę na temat opieki nad zwierzętami. W tym artykule przedstawiamy scenariusz zajęć, które sprawią, że Dzień Psa stanie się niezapomnianym doświadczeniem dla przedszkolaków.

Dzień Psa w Przedszkolu – Scenariusz Zajęć

Temat: „Przyjaciel Człowieka – Dzień Psa”

Cel:

  • Poszerzenie wiedzy dzieci na temat psów, ich roli w życiu człowieka i różnych ras psów.

  • Rozwój empatii i odpowiedzialności za zwierzęta.

  • Zwiększenie wrażliwości na potrzeby zwierząt i nauka odpowiedzialnego zachowania.

  • Kształtowanie umiejętności współpracy w grupie.

1. Powitanie i wprowadzenie do tematu (10 minut)

Prowadzący: Nauczyciel

Opis:
Na początek nauczyciel wita dzieci, zapowiadając, że dzisiaj obchodzimy Dzień Psa. Nauczyciel przedstawia temat dnia, opowiadając o psach jako najlepszych przyjaciołach człowieka. Dzieci mają szansę podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z psami – czy mają psa w domu, jak się nazywa, jakie mają ulubione rasy. Nauczyciel może wprowadzić również ciekawostki o psach, takie jak ich zmysły, rola w pracy (psy przewodniki, ratownicze, terapeutyczne).

2. „Pieski i ich Zabawki” – Gra ruchowa (15 minut)

Prowadzący: Nauczyciel

Opis:
Dzieci bawią się w grupach, naśladując psy. Na środku sali nauczyciel rozkłada różne „zabawki” dla psów (np. piłki, szarfy, kawałki materiałów). Dzieci mają za zadanie biegać jak pieski, zdobywać zabawki i przynosić je z powrotem do swojej grupy. Gra rozwesela dzieci, a także pozwala im na rozwój motoryki dużej i współpracę w zespole.

Zadanie:

  • Na sygnał nauczyciela dzieci „biegają jak pieski”, starając się jak najszybciej zdobyć jak najwięcej zabawek.

Cel: Rozwój koordynacji ruchowej, współpracy w grupie.

3. „Zajęcia Plastyczne – Stwórz swojego Psa” (20 minut)

Prowadzący: Nauczyciel, pomoc nauczyciela

Opis:
Dzieci dostają kartki papieru, farby, kredki, bibułę, nożyczki, klej oraz inne materiały plastyczne, aby stworzyć swojego wymarzonego psa. Mogą wybrać różne kolory, kształty i detale, które sprawią, że ich piesek będzie wyjątkowy. Nauczyciel pomaga maluchom przy cięciu i klejeniu, zachęcając je do wykorzystywania różnych technik plastycznych.

Cel: Rozwój zdolności manualnych i twórczego myślenia, wyrażanie siebie przez sztukę.

4. „Pieski na Spacerze” – Zabawa edukacyjna (15 minut)

Prowadzący: Nauczyciel

Opis:
Dzieci zostaną podzielone na pary i będą odgrywać rolę właścicieli psów oraz ich czworonogów. Jedno dziecko trzyma smycz (lub sznurek), a drugie udaje psa, który na wezwanie wychowawcy wykonuje różne polecenia: „siad!”, „leżeć!”, „chodź do mnie!” i inne, które są podstawowymi komendami dla psów. Na koniec zabawy dzieci zamieniają się rolami.

Cel: Zrozumienie roli psa w życiu człowieka, ćwiczenie umiejętności naśladowania i współpracy.

5. „Pies w Przedszkolu” – Opowieść interaktywna (10 minut)

Prowadzący: Nauczyciel

Opis:
Nauczyciel opowiada dzieciom krótką historię o psie, który trafił do przedszkola. W trakcie opowieści dzieci będą miały za zadanie włączać się w opowieść, naśladując różne dźwięki psów (np. szczekanie, warczenie) i wykonując zadania, które wykonuje piesek w historii. Nauczyciel może również zaangażować dzieci do wymyślania zakończenia historii.

Cel: Rozwijanie wyobraźni, aktywność słuchowa, ćwiczenie zaangażowania w opowieść.

6. „Psi Przewodnik” – Zabawa na zewnątrz (20 minut)

Prowadzący: Nauczyciel i pomoc nauczyciela

Opis:
Na placu zabaw lub w ogrodzie przedszkolnym organizujemy tor przeszkód, który dzieci mają do pokonania. Dzieci, naśladując psy przewodników, mają za zadanie przejść przez tor, kierując się tylko dźwiękiem komendy (np. „przód!”, „skacz!”, „wejdź na most!”). Przedszkolaki uczą się orientacji w przestrzeni, słuchania poleceń i wykonywania ich z pełnym zaangażowaniem.

Cel: Rozwój umiejętności słuchania, współpracy i orientacji w przestrzeni.

7. Zakończenie i wręczenie upominków (10 minut)

Prowadzący: Nauczyciel

Opis:
Na zakończenie Dnia Psa dzieci otrzymują upominki – np. naklejki w kształcie psów, breloczki lub małe książeczki o psach. Nauczyciel dziękuje dzieciom za aktywny udział w zabawach, podsumowuje dzień i przypomina, jak ważna jest odpowiedzialność za psy, zarówno w przedszkolu, jak i w domu. Na koniec dzieci mogą wykonać wspólną fotografię z pluszowymi psami lub stworzonymi przez siebie psami plastycznymi.

Dzień Psa w przedszkolu to świetna okazja do połączenia edukacji, zabawy i twórczości. Dzięki zaplanowanym zabawom dzieci nie tylko poznają różne aspekty życia psów, ale również rozweselą się i rozwiną swoje umiejętności ruchowe, manualne i społeczne. Tego dnia przedszkolaki poczują się prawdziwymi przyjaciółmi psów, ucząc się odpowiedzialności, empatii oraz szacunku do zwierząt.

event_note
15.05.2025
perm_identity
Jakub Borowiec
Przedszkole Mruczek
Wiersz
...

Dzień Żyrafy to wyjątkowa okazja, aby w przedszkolu wprowadzić dzieci w świat zwierząt i pobudzić ich wyobraźnię. Ten temat doskonale sprawdzi się jako pretekst do organizacji kreatywnych zabaw, które połączą naukę o żyrafach z radością płynącą z interaktywnych aktywności. W artykule przedstawiamy scenariusz na Dzień Żyrafy w przedszkolu, pełen pomysłów na zabawy, które pozwolą dzieciom lepiej poznać to fascynujące zwierzę, a także rozweselą maluchy i zachęcą do wspólnej zabawy.

Dzień Żyrafy w Przedszkolu – Scenariusz

Temat: „Zabawny Świat Żyrafy”

Cel:

  • Rozwój wiedzy na temat żyrafy i jej naturalnego środowiska.

  • Kształtowanie kreatywności poprzez zabawy plastyczne i ruchowe.

  • Integracja grupy i rozwijanie umiejętności współpracy.

  • Doskonalenie zdolności motorycznych i koordynacji ruchowej dzieci.

1. Powitanie i wprowadzenie do tematu (10 minut)

Prowadzący: Nauczyciel

Opis:
Na początek nauczyciel wita dzieci i zapowiada, że dzisiaj w przedszkolu obchodzimy Dzień Żyrafy. Nauczyciel opowiada krótko o tym fascynującym zwierzęciu – jego charakterystycznych cechach, takich jak długie szyje, plamki na skórze oraz sposób życia w afrykańskich sawannach. Dzieci mają okazję wyrazić swoje skojarzenia związane z żyrafami, co może być inspiracją do dalszych zabaw.

2. „Żyrafa – Wysokie Zabawy” – Gra ruchowa (15 minut)

Prowadzący: Nauczyciel i pomoc nauczyciela

Opis:
Dzieci bawią się w grupach, naśladując żyrafy. Zabawa polega na tym, by każde dziecko, poruszając się na czworakach, starało się dosięgnąć „liści” (umieszczonych na wysokości np. wieszaka lub koca zawieszonego na ścianie). Podczas zabawy dzieci ćwiczą równowagę, koordynację i siłę nóg, udając żyrafy z długimi szyjami.

Zadania:

  • Skakanie w górę (naśladując wyciąganie szyi żyrafy).

  • Przemieszczanie się po sali w różnych formach – poruszanie się na palcach, na czworakach, itp.

Cel: Rozwój motoryki dużej, równowagi i współpracy.

3. „Tworzymy Żyrafy” – Praca plastyczna (20 minut)

Prowadzący: Nauczyciel, pomoc nauczyciela

Opis:
Dzieci tworzą własne żyrafy w technice plastycznej. Każde dziecko otrzymuje kartkę papieru, farby, kredki, bibułę i inne materiały do stworzenia żyrafy. Nauczyciel może poprowadzić dzieci przez kolejne etapy – najpierw malowanie dużej szyi żyrafy, potem dodawanie plamek i tła (np. sawanny lub drzewa akacjowe).

Cel: Rozwój wyobraźni twórczej, umiejętności manualnych i kreatywności dzieci.

4. „Żyrafie Tańce” – Zabawa taneczna (15 minut)

Prowadzący: Nauczyciel

Opis:
Nauczyciel włącza wesołą muzykę, a dzieci zaczynają tańczyć, naśladując ruchy żyraf. Zabawa polega na wykonywaniu szerokich kroków, unikania przeszkód i udawania, że dzieci mają długą szyję, którą poruszają w rytm muzyki. Dzieci mogą także udawać, że żyrafy zjadają liście z drzew (nazywając ruchy rękami jako „sięganie” w górę).

Cel: Rozwój poczucia rytmu, koordynacji ruchowej i zabawa w grupie.

5. „Gdzie jest Żyrafa?” – Gra edukacyjna (15 minut)

Prowadzący: Nauczyciel

Opis:
Zabawa polega na tym, że nauczyciel ukrywa w sali obrazek żyrafy lub pluszową maskotkę żyrafy. Dzieci mają za zadanie szukać żyrafy, poruszając się w różnych kierunkach w sali, podążając za wskazówkami nauczyciela. Kiedy dzieci znajdą żyrafę, nauczyciel może opowiedzieć dodatkową ciekawostkę na jej temat, aby pogłębić wiedzę.

Cel: Rozwijanie umiejętności słuchania i współpracy, ćwiczenie spostrzegawczości.

6. „Wspólna Żyrafa” – Budowanie dużej żyrafy (20 minut)

Prowadzący: Nauczyciel, pomoc nauczyciela

Opis:
Dzieci tworzą wspólnie dużą, papierową żyrafę. Każde dziecko dostaje fragment – głowę, szyję, ciało lub nogi, które następnie przyklejają do dużego arkusza papieru. Z pomocą nauczyciela dzieci tworzą życie całej żyrafy, a na koniec malują jej plamki, tworząc wspólne dzieło.

Cel: Współpraca, rozwijanie zdolności manualnych, integracja grupy.

7. Zakończenie i wręczenie upominków (10 minut)

Prowadzący: Nauczyciel

Opis:
Na zakończenie Dnia Żyrafy dzieci dostają małe upominki w postaci naklejek lub dyplomów z żyrafą. Nauczyciel dziękuje dzieciom za udział w zabawach i chwali je za kreatywność i energię w trakcie dnia. Można także zorganizować wspólny poczęstunek, który będzie końcem tego wesołego dnia.

Dzień Żyrafy w przedszkolu to świetna okazja, by połączyć zabawę z nauką o tym fascynującym zwierzęciu. Zabawy ruchowe, plastyczne i edukacyjne nie tylko wprowadzą dzieci w temat żyraf, ale również rozweselą maluchy, pomagając im w nauce przez zabawę. To doskonały sposób na wzbogacenie wiedzy dzieci i zapewnienie im radości z interaktywnego dnia.

event_note
15.05.2025
perm_identity
Jakub Borowiec
Przedszkole Mruczek
Wiersz
...

Dzień Wiatru to wyjątkowa okazja, aby w ciekawy i interaktywny sposób przybliżyć dzieciom zjawiska przyrodnicze, a w szczególności rolę wiatru w naszym życiu. Choć nie ma oficjalnego, międzynarodowego święta dedykowanego wiatrowi, można go obchodzić wiosną, w okolicach marca lub kwietnia, kiedy wiatr jest szczególnie odczuwalny, a pogoda sprzyja obserwacjom przyrodniczym. W tym dniu przedszkola mogą zaplanować szereg zabaw edukacyjnych, które pomogą maluchom zrozumieć, czym jest wiatr, jak powstaje oraz jak wpływa na naszą codzienność. Scenariusz na Dzień Wiatru w przedszkolu powinien łączyć elementy ruchowe, plastyczne oraz gry edukacyjne, które pozwolą dzieciom nie tylko w zabawny sposób dowiedzieć się czegoś nowego, ale także poczuć się częścią otaczającego je świata przyrody.

Dzień Wiatru w Przedszkolu – Scenariusz

Temat: „Magia Wiatru – Zabawy z Wiatrem”

Cel:

  • Zrozumienie zjawiska wiatru i jego roli w przyrodzie.

  • Rozwój wyobraźni i kreatywności dzieci.

  • Rozwijanie motoryki dużej i małej.

  • Integracja grupy i wzmacnianie umiejętności współpracy.

1. Powitanie i wprowadzenie do tematu (10 minut)

Prowadzący: Nauczyciel lub wychowawca przedszkolny.

Opis:
Na początek nauczyciel wita dzieci, opowiadając o wietrze – co to jest, jak powstaje i dlaczego jest tak ważny w przyrodzie. Można wprowadzić krótką, zabawną historię o „wiatrze, który bawi się z chmurami” lub „wiatrze, który pomaga roślinom rosnąć”. Następnie nauczyciel wyjaśnia, że tego dnia dzieci będą odkrywać „magiczny świat wiatru” poprzez zabawy, eksperymenty i twórcze zajęcia.

2. „Zabawa w Wiaterek” – Gra ruchowa (15 minut)

Prowadzący: Nauczyciel i pomoc nauczyciela.

Opis:
Dzieci tworzą krąg, a nauczyciel jest „wiatrem”, który będzie poruszać się dookoła dzieci. W trakcie zabawy dzieci naśladują ruchy wiatru – delikatnie poruszają rękami lub ciałem, udając wiatr. Na komendę nauczyciela „wiatr staje się silniejszy” dzieci muszą zacząć szybciej poruszać rękami lub biegać wokół kręgu. Kiedy nauczyciel krzyczy „wiatr słabnie”, dzieci zwalniają tempo.

Cel: Rozwój motoryki dużej i umiejętności współpracy.

3. „Wiatr w butelce” – Eksperyment z wiatrakami (20 minut)

Prowadzący: Nauczyciel i pomoc nauczyciela.

Opis:
Dzieci wykonują eksperyment, który pomoże im zrozumieć, jak działa wiatr. Każde dziecko dostaje pustą butelkę, do której wkłada cienki kawałek papieru (np. w kształcie skrzydełek wiatraka) i dmucha w jej szyjkę, aby zobaczyć, jak zmienia się położenie papieru w odpowiedzi na ich oddech. Dzieci mogą także stworzyć własne, małe wiatraczki z papieru i patyczków, a potem je wykorzystać do zabawy na zewnątrz, dmuchając na nie i obserwując ich ruch.

Cel: Zrozumienie, że wiatr to ruch powietrza i jego wpływ na przedmioty.

4. „Wiatrakowy Taniec” (15 minut)

Prowadzący: Nauczyciel

Opis:
Nauczyciel włącza wesołą muzykę, a dzieci zaczynają tańczyć w rytm dźwięków, trzymając w rękach małe papierowe wiatraczki lub chusty. Taniec polega na tym, by „wiatrak” poruszał się w różnych kierunkach – dzieci tańczą naśladując ruchy wiatru. Zabawa ma na celu rozluźnienie, rozwój koordynacji ruchowej oraz wzmacnianie wyobraźni przestrzennej.

Cel: Zwiększenie aktywności fizycznej dzieci oraz nauka rytmu i synchronizacji.

5. „Tworzenie Wiatru” – Praca plastyczna (20 minut)

Prowadzący: Nauczyciel, pomoc nauczyciela.

Opis:
Dzieci dostają kartki papieru, farby, pędzle, kredki, bibułę i różne materiały plastyczne. Ich zadaniem jest stworzenie pracy plastycznej, która będzie przedstawiała wiatr. Mogą malować wiatr, rysować liście unoszące się w powietrzu lub chmurki poruszające się z wiatrem. W pracy można wykorzystać techniki malowania palcami, drapanie kredką, przyklejanie bibuły, co pomoże dzieciom wyrazić siebie w twórczy sposób.

Cel: Rozwój kreatywności, małej motoryki oraz umiejętności wyrażania swoich pomysłów za pomocą sztuki.

6. „Wietrzna zabawa na zewnątrz” – Zabawy na świeżym powietrzu (20 minut)

Prowadzący: Nauczyciel i pomoc nauczyciela.

Opis:
Dzieci wychodzą na plac zabaw lub do ogrodu przedszkolnego, aby na własne oczy poczuć wiatr i zobaczyć, jak działa w naturalnym środowisku. Zajęcia obejmują takie zabawy jak:

  • Bieg z wiatrakami: Dzieci biegają, trzymając w rękach wiatraki i obserwują, jak zmienia się ich prędkość w zależności od siły wiatru.

  • Zbieranie liści: Dzieci zbierają liście, które wiatr porozrzucał po ziemi, co daje im okazję do obserwacji, jak wiatr wpływa na otaczającą nas przyrodę.

Cel: Doświadczenie wiatru w realnym świecie, integracja z przyrodą.

7. Zakończenie i podsumowanie (10 minut)

Prowadzący: Nauczyciel

Opis:
Na zakończenie Dnia Wiatru nauczyciel podsumowuje wszystkie zabawy i wyciąga wnioski o tym, jak wiatr działa w przyrodzie i jak możemy go odczuwać. Dzieci mają okazję podzielić się swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami z całego dnia. Na koniec maluchy otrzymują małe upominki – wiatraczki lub baloniki w kształcie chmurki, które przypomną im o „wiejskim dniu pełnym wiatru”.

Scenariusz Dnia Wiatru w przedszkolu to doskonała okazja, by dzieci mogły w sposób interaktywny poznać zjawisko wiatru i zrozumieć jego rolę w przyrodzie. Zabawy ruchowe, plastyczne i edukacyjne sprawią, że maluchy będą się świetnie bawić, a jednocześnie nauczą się czegoś nowego o otaczającym je świecie.

event_note
15.05.2025
perm_identity
Jakub Borowiec