Przedszkolowo
Materia艂 dydaktyczny28 pa藕dziernika 2018

,,Spotkanie pod grzybkiem".

Tematy:3ad27cdc-0826-418b-b793-70e7eaa3bbee
Grupy wiekowe:aaba6a50-c461-4af5-b4d6-39948b21e959
SCENARIUSZ ZAJ臉膯

Temat zaj臋cia: ,,Spotkanie pod grzybkiem"
Cel g艂贸wny: rozwijanie mowy i my艣lenia
Cele szczeg贸艂owe:
- prawid艂owo artyku艂uje d藕wi臋ki
- podkre艣la znaczenie deszczu w 偶yciu codziennym
Metody: s艂owna, ogl膮dowa, czynna
Formy:
- zbiorowa
- indywidualna
艢rodki dydaktyczne:
ba艣艅 W.Sutiejewa ,,Spotkanie pod grzybkiem, ilustracje do ba艣ni, p艂yta CD z nagraniem odg艂os贸w wydawanych przez deszcz, kolorowe s艂omki, plastelina, papierowe ko艂a

PRZEBIEG:
1. Zabawa j臋zykowa ,,Co robi deszcz?"- pr贸ba odpowiedzi na pytanie ,,Co robi deszcz?"
2. Zapoznanie z tre艣ci膮 ba艣ni W.Sutiejewa ,,Spotkanie pod grzybkiem"

Pewnego razu kotek wybra艂 si臋 na spacer do lasu . A偶 tu nagle zacz膮艂 pada膰 g臋sty deszcz (kap, kap, kap...)
- Miau, miau, gdzie si臋 schroni膰?
Zobaczy艂 kotek na polance grzybek. Podbieg艂 do niego i ukry艂 si臋 pod jego kapeluszem. Siedzi, czeka, ale deszcz leje i leje (plum, plum, plum...). Podpe艂z do grzybka mokry szczeniaczek
- Hau, hau kotku wpu艣膰 mnie pod grzybek, bo bardzo zmok艂em
- Miau, miau wejd藕
I wpu艣ci艂 szczeniaczka pod grzybek, a deszcz pada艂 jeszcze bardziej
Biegnie obok grzybka krowa
- Muu, muu wpu艣膰cie mnie pod grzybek. Leje si臋 ze mnie woda
- Miau, miau, hau, hau, gdzie ci臋 wpu艣cimy? Przecie偶 tu nie ma miejsca!
- Muu jako艣 to b臋dzie! Nie o , ale w zgodzie.
Kotek i szczeniaczek przesun臋li si臋 i wpu艣cili krow臋 pod grzybek. A deszcz wci膮偶 la艂 i ani my艣la艂 przesta膰
Wtem na polan臋 wbieg艂 baranek i zobaczy艂 grzybka
- Bee, bee schowajcie mnie. Lis mnie 艣ciga. Poratujcie.
Zwierz臋ta posun臋艂y si臋 i ukry艂y baranka i lis go nie znalaz艂
W oddali s艂ycha膰 kaczk臋
- Kwa, kwa jak mo偶na nie lubi膰 wody?
A tymczasem deszcz usta艂 i wyjrza艂o s艂onko. Wszyscy wyszli spod grzyba, ciesz膮 si臋.
Kotek zamy艣li艂 si臋 i m贸wi:
- Miua, miau, jak to si臋 sta艂o, 偶e najpierw mnie samemu by艂o ciasno, a potem zmie艣cili艣my si臋 wszyscy"
- Hau, hau, bee, bee jak to si臋 sta艂o?
- Kum kum za艣mia艂a si臋 偶abka, kt贸ra siedzia艂a na kapeluszu grzybka- ECH...grzyb przecie偶...- urwa艂a w p贸艂 zdania i znikn臋艂a w trawie. Zwierz臋ta spojrza艂y na grzyb i od razu si臋 domy艣li艂y. A czy wy te偶 si臋 domy艣lili艣cie?

3. Rozmowa na temat opowiadania wyja艣niaj膮ca co si臋 sta艂o z grzybem i co mia艂o na to wp艂yw; pr贸ba wyja艣niania dlaczego deszcz jest potrzebny?

4. Zabawa ruchowo- d藕wi臋kona艣ladowcza ,,Zwierz膮tka"

5. Pokaz parasola- om贸wienie znaczenia parasola

6. Zabawa ruchowa ,,Parasolki"- reagowanie na sygna艂 d藕wi臋kowy nauczycielki

7. 膯wiczenie spostrzegawczo艣ci - wskazywanie r贸偶nic pomi臋dzy dwoma parasolkami

8. 膯wiczenie plastyczne ,,Parasolka" - naklejanie kolorowych k贸艂ek na szablon parasolki; doklejanie s艂omki; wk艂adanie parasolek w styropian

9. Ewaluacja zaj臋cia- pr贸ba odpowiedzi na pytanie ,,Co najbardziej podoba艂o si臋 na zaj臋ciach?"


Opracowa艂a i przeprowadzi艂a
Monika Pro艣niak
,,Spotkanie pod grzybkiem". - Materia艂y dydaktyczne dla nauczycieli | Przedszkolowo