Materia艂 dydaktyczny29 kwietnia 2017
Ekologia to wa偶na sprawa
Tematy:3136f81f-fc2f-4a5b-989e-0d9583b6243a
Grupy wiekowe:dc9e821c-ea69-4b57-849a-bfde9d19df9b
SCENARIUSZ ZAJ臉CIA PRZEPROWADZONEGO DN. 24.02.2017r
GR.VII ,Biedronki"
Edukacja plastyczna
Grupa wiekowa: 5 latki
Temat globalny: ,,Ekologia to wa偶na sprawa"
Temat dnia: ,,Ekologiczna o艣miornica"
Cel og贸lny zaj臋cia:
- rozwijanie u dzieci 艣wiadomo艣ci ekologicznej
- kszta艂towanie zdolno艣ci plastycznych
Cele szczeg贸艂owe: dziecko:
- zna kolory i przeznaczenie poszczeg贸lnych pojemnik贸w do segregacji odpad贸w,
- prawid艂owo segreguje podstawowe rodzaje odpad贸w,
- wie, jak mo偶na wykorzysta膰 niekt贸re z odpad贸w np. plastikowe butelki,
- wype艂nia butelk臋 zgniataj膮c kolorow膮 bibu艂臋, uk艂ada bibu艂臋 warstwami,
- formuje plastelin臋 i ozdabia ni膮 plastikow膮 o艣miornic臋
Metody:
- s艂owne: wiersz, rozmowa, instrukcja s艂owna
- ogl膮dowe: pokaz, obserwacja
- czynne: zada艅 stawianych do wykonania, zabawa ruchowa
Formy:
- indywidualna
- zbiorowa
艢rodki dydaktyczne: wiersz i ilustracje do wiersza , ilustracje przedstawiaj膮ce: kosze na 艣mieci (papier, plastik, szk艂o), 艣mieci (po dwa do ka偶dego kosza), sztalugi z trzema koszami, plastikowe butelki (o艣miornice ), plastelina, masa plastyczna, kolorowa bibu艂a, u艣miechni臋te i smutne bu藕ki na patyczkach.
Przebieg zaj臋cia:
1. Powitanie przyby艂ych go艣ci
2. Przypomnienie zasad obowi膮zuj膮cych podczas trwania zaj臋cia
3. Zabawa na powitanie przy piosence ,,Witam dzi艣 w przedszkolu wszystkich"
,,Witam dzi艣 w przedszkolu wszystkich,
Wsp贸lnie pobawimy si臋.
Jeste艣 moim przyjacielem,
Wi臋c razem z Tob膮 dzi艣
Zata艅czy膰 w艂a艣nie chc臋.
Dzie艅 dobry witam was,
Jest Ola, jest te偶 Ja艣,
Witamy pani膮 nasz膮 mi艂膮,
Ju偶 zabawy czas." 2x
4. Zapoznanie z tematem dnia
- modyfikacja wiersza T.Fiutowskiej ,,Szalona wyliczanka"
,,Wielkie dzi艣 sprz膮tanie 艣wiata,
Czarownica z miot艂膮 lata,
z ni膮 czarownic inna chmara
艁ys膮 g贸r臋 sprz膮tnie zaraz.
Czarownice nie pr贸偶nuj膮,
i 艂opaty ju偶 szykuj膮.
Zamiast straszy膰 ma艂e dzieci,
na 艂opaty wezm膮 艣mieci.
Dzielne skrzaty to krasnale,
tak偶e si臋 nie leni膮 wcale,
a 偶e d艂ugie brody maj膮,
to 艣wiat nimi zamiataj膮.
5. Rozmowa na temat tre艣ci wiersza
- Kto sprz膮ta艂 艣wiat? (czarownice i skrzaty)
- Co robi艂y czarownice? (sprz膮ta艂y 艣mieci przy pomocy 艂opat)
- Co robi艂y skrzaty? (zamiata艂y 艣wiat brodami)
Pytanie do dzieci:
- Jak my mo偶emy pom贸c w sprz膮taniu 艣wiata?
6. Zabawa ,,Segregujemy 艣mieci"
- rozmowa na temat koszy na 艣mieci- przypomnienie kolor贸w koszy i rodzaj贸w 艣mieci, kt贸ry ka偶dy z nich powinien zawiera膰
- roz艂o偶enie na dywanie ilustracji 艣mieci: pude艂ko kartonowe, szklane butelki, plastikowe butelki, s艂oik, pude艂ko kartonowe, gazety, reklam贸wka foliowa
- przyporz膮dkowanie 艣mieci do odpowiednich koszy (zielonego, 偶贸艂tego, niebieskiego)
7. Zabawa ruchowa przy znanej melodii
- obja艣nienie zasad zabawy
- taniec w rytm muzyki
- na przerw臋 w muzyce podchodzenie do odpowiedniego kosza na 艣mieci po uprzednim rozpoznaniu odpadu ,,艣miecia" pokazanego przez nauczycielk臋.
8. Rozmowa na temat wykorzystywania 艣mieci inspirowana pytaniem ,,Czy 艣mieci mo偶emy wykorzysta膰?", Je偶eli tak to co mo偶emy z nich zrobi膰?"
9. Prezentacja przyk艂adowych przedmiot贸w wykonanych z butelki przez nauczycielk臋
10. Praca plastyczna ,,Ekologiczna o艣miornica"
- om贸wienie sposobu wykonania pracy
- wype艂nianie g艂owy o艣miornicy kolorow膮 bibu艂膮 uk艂adan膮 warstwowo po uprzednim zgnieceniu
- formowanie plasteliny, masy plastycznej ozdabiaj膮c macki o艣miornicy
- uk艂adanie o艣miornic na niebieskiej rozwini臋tej bibule
- ogl膮danie o艣miornic
- pr贸ba odpowiedzi na pytanie ,,Kt贸ra o艣miornica podoba ci si臋 najbardziej?
11. Ewaluacja zaj臋cia
- udzielenie odpowiedzi na pytanie ,Czy dzisiejsze zaj臋cie Wam si臋 podoba艂o?" poprzez podniesienie u艣miechni臋tej b膮d藕 smutnej buzi.
12. Podzi臋kowanie go艣ciom za przybycie.
GR.VII ,Biedronki"
Edukacja plastyczna
Grupa wiekowa: 5 latki
Temat globalny: ,,Ekologia to wa偶na sprawa"
Temat dnia: ,,Ekologiczna o艣miornica"
Cel og贸lny zaj臋cia:
- rozwijanie u dzieci 艣wiadomo艣ci ekologicznej
- kszta艂towanie zdolno艣ci plastycznych
Cele szczeg贸艂owe: dziecko:
- zna kolory i przeznaczenie poszczeg贸lnych pojemnik贸w do segregacji odpad贸w,
- prawid艂owo segreguje podstawowe rodzaje odpad贸w,
- wie, jak mo偶na wykorzysta膰 niekt贸re z odpad贸w np. plastikowe butelki,
- wype艂nia butelk臋 zgniataj膮c kolorow膮 bibu艂臋, uk艂ada bibu艂臋 warstwami,
- formuje plastelin臋 i ozdabia ni膮 plastikow膮 o艣miornic臋
Metody:
- s艂owne: wiersz, rozmowa, instrukcja s艂owna
- ogl膮dowe: pokaz, obserwacja
- czynne: zada艅 stawianych do wykonania, zabawa ruchowa
Formy:
- indywidualna
- zbiorowa
艢rodki dydaktyczne: wiersz i ilustracje do wiersza , ilustracje przedstawiaj膮ce: kosze na 艣mieci (papier, plastik, szk艂o), 艣mieci (po dwa do ka偶dego kosza), sztalugi z trzema koszami, plastikowe butelki (o艣miornice ), plastelina, masa plastyczna, kolorowa bibu艂a, u艣miechni臋te i smutne bu藕ki na patyczkach.
Przebieg zaj臋cia:
1. Powitanie przyby艂ych go艣ci
2. Przypomnienie zasad obowi膮zuj膮cych podczas trwania zaj臋cia
3. Zabawa na powitanie przy piosence ,,Witam dzi艣 w przedszkolu wszystkich"
,,Witam dzi艣 w przedszkolu wszystkich,
Wsp贸lnie pobawimy si臋.
Jeste艣 moim przyjacielem,
Wi臋c razem z Tob膮 dzi艣
Zata艅czy膰 w艂a艣nie chc臋.
Dzie艅 dobry witam was,
Jest Ola, jest te偶 Ja艣,
Witamy pani膮 nasz膮 mi艂膮,
Ju偶 zabawy czas." 2x
4. Zapoznanie z tematem dnia
- modyfikacja wiersza T.Fiutowskiej ,,Szalona wyliczanka"
,,Wielkie dzi艣 sprz膮tanie 艣wiata,
Czarownica z miot艂膮 lata,
z ni膮 czarownic inna chmara
艁ys膮 g贸r臋 sprz膮tnie zaraz.
Czarownice nie pr贸偶nuj膮,
i 艂opaty ju偶 szykuj膮.
Zamiast straszy膰 ma艂e dzieci,
na 艂opaty wezm膮 艣mieci.
Dzielne skrzaty to krasnale,
tak偶e si臋 nie leni膮 wcale,
a 偶e d艂ugie brody maj膮,
to 艣wiat nimi zamiataj膮.
5. Rozmowa na temat tre艣ci wiersza
- Kto sprz膮ta艂 艣wiat? (czarownice i skrzaty)
- Co robi艂y czarownice? (sprz膮ta艂y 艣mieci przy pomocy 艂opat)
- Co robi艂y skrzaty? (zamiata艂y 艣wiat brodami)
Pytanie do dzieci:
- Jak my mo偶emy pom贸c w sprz膮taniu 艣wiata?
6. Zabawa ,,Segregujemy 艣mieci"
- rozmowa na temat koszy na 艣mieci- przypomnienie kolor贸w koszy i rodzaj贸w 艣mieci, kt贸ry ka偶dy z nich powinien zawiera膰
- roz艂o偶enie na dywanie ilustracji 艣mieci: pude艂ko kartonowe, szklane butelki, plastikowe butelki, s艂oik, pude艂ko kartonowe, gazety, reklam贸wka foliowa
- przyporz膮dkowanie 艣mieci do odpowiednich koszy (zielonego, 偶贸艂tego, niebieskiego)
7. Zabawa ruchowa przy znanej melodii
- obja艣nienie zasad zabawy
- taniec w rytm muzyki
- na przerw臋 w muzyce podchodzenie do odpowiedniego kosza na 艣mieci po uprzednim rozpoznaniu odpadu ,,艣miecia" pokazanego przez nauczycielk臋.
8. Rozmowa na temat wykorzystywania 艣mieci inspirowana pytaniem ,,Czy 艣mieci mo偶emy wykorzysta膰?", Je偶eli tak to co mo偶emy z nich zrobi膰?"
9. Prezentacja przyk艂adowych przedmiot贸w wykonanych z butelki przez nauczycielk臋
10. Praca plastyczna ,,Ekologiczna o艣miornica"
- om贸wienie sposobu wykonania pracy
- wype艂nianie g艂owy o艣miornicy kolorow膮 bibu艂膮 uk艂adan膮 warstwowo po uprzednim zgnieceniu
- formowanie plasteliny, masy plastycznej ozdabiaj膮c macki o艣miornicy
- uk艂adanie o艣miornic na niebieskiej rozwini臋tej bibule
- ogl膮danie o艣miornic
- pr贸ba odpowiedzi na pytanie ,,Kt贸ra o艣miornica podoba ci si臋 najbardziej?
11. Ewaluacja zaj臋cia
- udzielenie odpowiedzi na pytanie ,Czy dzisiejsze zaj臋cie Wam si臋 podoba艂o?" poprzez podniesienie u艣miechni臋tej b膮d藕 smutnej buzi.
12. Podzi臋kowanie go艣ciom za przybycie.