Wiersz

Emocje - scenariusz do przedszkola. Ciekawe zajęcia o emocjach

Rozwijanie inteligencji emocjonalnej u dzieci to jeden z kluczowych elementów wychowania. Emocje są naturalną częścią życia i ich zrozumienie od najmłodszych lat pomaga dzieciom lepiej radzić sobie z wyzwaniami, komunikować się oraz budować zdrowe relacje. Dlatego warto wprowadzać zajęcia w przedszkolach, które będą wspierały rozwój emocjonalny. Poniżej znajdziesz scenariusz do przedszkola, który zawiera ciekawe pomysły na zajęcia o emocjach.

Zajęcia o emocjach w przedszkolu

Dlaczego warto wprowadzać zajęcia o emocjach w przedszkolu? Przede wszystkim pomagają one dzieciom lepiej rozumieć własne uczucia i uczucia innych. Dzięki nim dzieci uczą się, jak nazywać emocje, jak wyrażać je w zdrowy sposób i jak reagować na różne sytuacje. Zajęcia takie wspierają także rozwój empatii, co jest kluczowym elementem budowania zdrowych relacji z rówieśnikami. Ucząc dzieci rozpoznawania emocji, dajemy im narzędzia do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami oraz rozwiązywania konfliktów.

Podsumowując, zajęcia o emocjach to ważny element wychowania przedszkolnego, który wzmacnia inteligencję emocjonalną i kształtuje poczucie własnej wartości u dziecka.

Nasze emocje - scenariusz zajęć

Przykładowy scenariusz zajęć o emocjach:

1. Czas trwania: 45 minut

2. Materiały:

• Karty z rysunkami przedstawiającymi różne emocje (radość, smutek, złość, strach, zaskoczenie)

• Lustro

• Kolorowe kartki papieru

• Kredki, flamastry

• Nagrania z odgłosami różnych emocji (np. śmiech, płacz, krzyk)

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie (10 minut):

• Nauczycielka pokazuje dzieciom karty z emocjami i zadaje pytania: „Co widzicie?”, „Jak myślicie, co czuje ta osoba?”. Dzieci opisują uczucia i próbują odgadnąć, co dana emocja wyraża.

• Następnie każdy z przedszkolaków podchodzi do lustra i próbuje przedstawić emocje mimiką twarzy. Pozostali zgadują, co to za emocja.

2. Główna część (25 minut):

• Dzieci siadają w kółku. Nauczycielka opowiada krótką historyjkę, w której różne postacie przeżywają różne emocje. Po każdej sytuacji dzieci odpowiadają, jak myślą, co czuje bohater, i dzielą się swoimi doświadczeniami, kiedy czuli się podobnie.

• Następnie przedszkolaki dostają kolorowe kartki papieru i flamastry. Zadaniem każdego dziecka jest narysowanie swojej ulubionej emocji i opowiedzenie o niej reszcie grupy.

3. Zakończenie (10 minut):

• Nauczycielka włącza nagrania z odgłosami różnych emocji (np. śmiech, płacz, krzyk) i pyta dzieci: „Jak myślicie, co teraz słyszymy?”, „Co czują osoby na nagraniu?”.

• Na koniec zajęć każde dziecko wybiera jedną emocję, którą chce podzielić się z grupą, i opowiada, dlaczego wybrało akurat ją.

Ciekawe zajęcia o emocjach

Poniżej znajdziesz kilka dodatkowych pomysłów na ciekawe zajęcia o emocjach w przedszkolu:

1. Gra emocji: Przygotuj worek z kartkami, na których zapisane są różne emocje. Dzieci losują kartki, a następnie za pomocą pantomimy przedstawiają emocje, które wylosowały. Reszta grupy zgaduje, jaka to emocja.

2. Balony emocji: Daj każdemu dziecku balon, na którym za pomocą flamastrów może narysować swoją ulubioną emocję. Potem dzieci mogą opowiedzieć, dlaczego wybrały właśnie te uczucia i co je wywołuje.

3. Piosenka o emocjach: Nauczycielka śpiewa piosenkę, w której pojawiają się różne emocje, np. radość, smutek, złość. Dzieci mają za zadanie zareagować odpowiednią mimiką lub gestami na każdą z emocji, która pojawia się w tekście.

4. Drzewo emocji: W sali przedszkolnej można zawiesić duże drzewo narysowane na papierze. Każde dziecko, gdy poczuje jakąś emocję w ciągu dnia, może przykleić na drzewie listek z nazwą tej emocji. Na koniec dnia analizujecie razem, które emocje pojawiały się najczęściej.

Taki scenariusz zajęć o emocjach pomoże dzieciom lepiej zrozumieć siebie i innych, a także sprawi, że nauka będzie dla nich radosnym i inspirującym doświadczeniem.

25.10.2024
Jakub Borowiec