Scenariusz edukacji plastycznej
SCENARIUSZ Z AKTYWNOŚCI PLASTYCZNEJ
TEMAT: "Jesienne drzewo, czyli co można zrobić z serwetki" – zajęcia z elementami D. Dziamskiej "Edukacja przez ruch"
PROWADZĄCY: Agnieszka Kardas
GRUPA: II "Motylki" 4-latki
CELE OGÓLNE:
-	rozwijanie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo-ruchowej
-	stwarzanie okazji do twórczej aktywności inspirowanej muzyką i rekwizytem
-	wdrażanie do słuchania i wykonywania zadań zgodnie z poleceniami nauczyciela
-	rozwijanie oraz uwrażliwianie dzieci na zmianę rytmu
-	rozwijanie umiejętności współpracy
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
-	swobodnie kreśli w rytmie słyszanej melodii
-	potrafi zgodnie współpracować z innymi dziećmi
-	wykonuje polecenia nauczyciela
-	ugniata papier
-	formuje pień z papieru
-	tworzy liście z serwetek gastronomicznych
-	tworzy drzewo poprzez doklejanie serwetek
-	reaguje na zmianę tempa melodii
METODY:
- zadaniowa
- naśladowcza
- pokazu
- słowna
- elementy systemu "Edukacji przez ruch" D. Dziamskiej
FORMY:
- indywidualna
- zespołowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Arkusze szarego papieru, pastele, brystole, taśma klejąca, kleje, serwetki gastronomiczne w kolorach: żółtym, czerwonym, zielonym, pomarańczowym, brązowym, odtwarzacz CD, melodie do kreślenia D. Dziamska
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zabawa orientacyjno – porządkowa "Katar".
Dzieci dowolnie biegają po dywanie. Na hasło nauczycielki "Katar" przystają i naśladują kichanie w chusteczkę.
2. Rozmowa nawiązująca do tematu zajęć: Jaka jest obecnie pora roku? Czym się charakteryzuje? Jakie kolory można zobaczyć na jesiennych drzewach?
3. Omówienie pracy plastycznej.
Dzieci ustawione w kilkuosobowych grupkach wokół stolików, na których przymocowane są arkusze szarego papieru. Każde z dzieci trzyma w ręku pastele w kolorach: brązowym, czarnym, szarym. Po usłyszeniu melodii dzieci maszerują jeden za drugim i bazgrają po arkuszu szarego papieru w dowolnych jego miejscach. Należy zwrócić uwagę na tempo granej melodii. Dzieci dostosowują ruch do usłyszanych dźwięków. Co jakiś czas pauzujemy melodię i robimy zmianę kierunku marszu. Staramy się, aby cały arkusz był zapełniony kolorami. Następnie odrywamy papier i dajemy dzieciom do pogniecenia z uwagą na jego nieporwanie. Z kawałków papieru formujemy pień oraz gałęzie drzewa i przyklejamy na kolorowy brystol. 
Następnie rozdajemy dzieciom kolorowe serwetki gastronomiczne i demonstrujemy jak zgniatać, by wyszedł liść. Powstałe liście przyklejamy do drzewa. 
4. Prezentacja zespołowo powstałych prac. Omawianie ich estetyki, kolorystyki i wspólnej pracy. 
5. Doklejanie przez dzieci uśmiechniętego lub smutnego listka do tablicy. Uzyskiwanie informacji zwrotnej o przeprowadzonych zajęciach.
perm_identityAgnieszka Kamrowska