Materia艂 dydaktyczny28 pa藕dziernika 2018
Scenariusz ,,Wprowadzenie litery ,,U" ".
Tematy:1bbee324-2bcd-444a-b995-7761c5d891eb
Grupy wiekowe:4549ae02-3bdb-4021-bce1-55bed38dd763
SCENARIUSZ ZAJ臉CIA
Temat: ,,Wprowadzenie litery ,,U, u".
Cele og贸lne:
- nabywanie predyspozycji niezb臋dnych do nabycia umiej臋tno艣ci czytania i pisania
- rozbudzanie zaciekawienia 艣wiatem przyrody.
Cele szczeg贸艂owe: dziecko:
- wypowiada si臋 na temat tre艣ci ilustracji
- wie, jak wygl膮daj膮 litery u, U, potrafi je odnale藕膰 w wyrazach
- starannie i kszta艂tnie kre艣li liter臋 ,,U " w powietrzu, uk艂ada j膮 ze sznurka
- dzieli wyrazy na sylaby, g艂oski
Formy pracy:
- praca indywidualna
- praca zbiorowa
- praca w grupach
Metody pracy:
- ogl膮dowa
- s艂owna
- dzia艂alno艣ci praktycznej
- aktywizuj膮ca
Pomoce dydaktyczne:
Monografia litery u, U, plansze z ulami, pszczelarzem, wiersz Weroniki Burarz ,,Jak w ulu", papierowe plastry miodu, nagranie z odg艂osem pszcz贸艂.
Przebieg zaj臋cia:
1. Powitanie z piosenk膮 ,,Dzie艅 dobry, witam Was."
2. W prowadzenie do tematu- s艂uchanie odg艂os贸w pszcz贸艂.
3. S艂uchanie wiersza Weroniki Burarz ,,Jak w ulu"
,,Pszczo艂y mieszkaj膮 w ulu.
Nie sprawi膮 Ci 偶adnego b贸lu.
Oczywi艣cie, je艣li ich nie zdenerwujesz,
bo inaczej co艣 na ramieniu poczujesz.
Pszczo艂y na py艂 poluj膮,
ale go nie kosztuj膮.
Tylko przetwarzaj膮 na mi贸d
i nie przeszkodzi im 偶aden ch艂贸d.
Lataj膮 po ca艂ym 艣wiecie
cz臋sto bywa to w lecie.
Wtedy patrz膮 na nie t艂umy ludzi,
bo ka偶da pszcz贸艂ka zachwyt budzi.
W ulu jak w du偶ym mie艣cie.
Zadania i po艣piech, to w ka偶dego ge艣cie.
Jakby 艣wiat by艂 ulem wielkim
i chroni艂 przed niebezpiecze艅stwem wszelkim."
4. Wyeksponowanie przez nauczyciela wyrazu podstawowego (ul,). Wprowadzenie nowych liter drukowanych "u", "U"
5. Analiza i synteza s艂uchowo- wzrokowa wyrazu podstawowego- liczenie g艂osek/ sylab w wyrazie podstawowym
6. Zabawa ruchowa ,,Pszczo艂y do miodu"- przy d藕wi臋kach muzyki pszczo艂y ,,lataj膮" wok贸艂 plastr贸w miodu, na przerw臋 w muzyce pszczo艂y przykucaj膮 przy plastrach.
6. Kre艣lenie litery U w powietrzu
7. Uk艂adanie litery U ze sznurka na dywanie
8. odnajdowanie liter u i U w r贸偶nych wyrazach.
9. ,,Do czego podobna jest litera ,,U"
10. Dorysowywanie do litery ,,U" element贸w tak, aby powsta艂a ilustracja (przedmiot, rzecz, ro艣lina, zwierz臋)
Scenariusz opracowa艂a
i przeprowadzi艂a
nauczycielka:
mgr Monika Pro艣niak
Temat: ,,Wprowadzenie litery ,,U, u".
Cele og贸lne:
- nabywanie predyspozycji niezb臋dnych do nabycia umiej臋tno艣ci czytania i pisania
- rozbudzanie zaciekawienia 艣wiatem przyrody.
Cele szczeg贸艂owe: dziecko:
- wypowiada si臋 na temat tre艣ci ilustracji
- wie, jak wygl膮daj膮 litery u, U, potrafi je odnale藕膰 w wyrazach
- starannie i kszta艂tnie kre艣li liter臋 ,,U " w powietrzu, uk艂ada j膮 ze sznurka
- dzieli wyrazy na sylaby, g艂oski
Formy pracy:
- praca indywidualna
- praca zbiorowa
- praca w grupach
Metody pracy:
- ogl膮dowa
- s艂owna
- dzia艂alno艣ci praktycznej
- aktywizuj膮ca
Pomoce dydaktyczne:
Monografia litery u, U, plansze z ulami, pszczelarzem, wiersz Weroniki Burarz ,,Jak w ulu", papierowe plastry miodu, nagranie z odg艂osem pszcz贸艂.
Przebieg zaj臋cia:
1. Powitanie z piosenk膮 ,,Dzie艅 dobry, witam Was."
2. W prowadzenie do tematu- s艂uchanie odg艂os贸w pszcz贸艂.
3. S艂uchanie wiersza Weroniki Burarz ,,Jak w ulu"
,,Pszczo艂y mieszkaj膮 w ulu.
Nie sprawi膮 Ci 偶adnego b贸lu.
Oczywi艣cie, je艣li ich nie zdenerwujesz,
bo inaczej co艣 na ramieniu poczujesz.
Pszczo艂y na py艂 poluj膮,
ale go nie kosztuj膮.
Tylko przetwarzaj膮 na mi贸d
i nie przeszkodzi im 偶aden ch艂贸d.
Lataj膮 po ca艂ym 艣wiecie
cz臋sto bywa to w lecie.
Wtedy patrz膮 na nie t艂umy ludzi,
bo ka偶da pszcz贸艂ka zachwyt budzi.
W ulu jak w du偶ym mie艣cie.
Zadania i po艣piech, to w ka偶dego ge艣cie.
Jakby 艣wiat by艂 ulem wielkim
i chroni艂 przed niebezpiecze艅stwem wszelkim."
4. Wyeksponowanie przez nauczyciela wyrazu podstawowego (ul,). Wprowadzenie nowych liter drukowanych "u", "U"
5. Analiza i synteza s艂uchowo- wzrokowa wyrazu podstawowego- liczenie g艂osek/ sylab w wyrazie podstawowym
6. Zabawa ruchowa ,,Pszczo艂y do miodu"- przy d藕wi臋kach muzyki pszczo艂y ,,lataj膮" wok贸艂 plastr贸w miodu, na przerw臋 w muzyce pszczo艂y przykucaj膮 przy plastrach.
6. Kre艣lenie litery U w powietrzu
7. Uk艂adanie litery U ze sznurka na dywanie
8. odnajdowanie liter u i U w r贸偶nych wyrazach.
9. ,,Do czego podobna jest litera ,,U"
10. Dorysowywanie do litery ,,U" element贸w tak, aby powsta艂a ilustracja (przedmiot, rzecz, ro艣lina, zwierz臋)
Scenariusz opracowa艂a
i przeprowadzi艂a
nauczycielka:
mgr Monika Pro艣niak