Spotkanie z bocianem
Scenariusz zajęć przeprowadzony w grupie 3-4 latków 
Temat kompleksowy:  Lola i wiosenna łąka
Temat zajęcia: Spotkanie z bocianem.
Cele ogólne:
•	poznawanie wybranych środowisk przyrodniczych – łąka oraz  jej charakterystyczne zwierzęta – bocian, żaba.
•	rozwijanie wyobraźni i twórczej aktywności dzieci,
•	odczuwanie radości i przyjemności ze wspólnych zabaw w gronie rówieśników
Cele operacyjne (dziecko):
•	zna zwyczaje oraz sposób odżywiania bocianów
•	potrafi wypowiadać się na dany temat
•	reaguje ruchem na sygnał
•	ćwiczy mięśnie narządów mowy na zgłoskach kum, kle
•	przedstawi ruchem inscenizację wiersza
•	bierze udział w zabawach ruchowych 
•	tworzy kompozycję z kół – origami – żaba 
•	doskonali sprawność manualną.
Metody pracy: słowna, czynnościowa, oglądowa
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: obrazki przedstawiające bociana, wiersz "Boćki i żaby" B.S. Kossuth, sylwety bociana i żab, opaski na głowę, skakanki, kołatka, tamburyno, papierowe koła do origami, klej.
Przebieg zajęć:
 
1.Zabawa ze śpiewem w kole " Kle, kle boćku".
2.Rozwiązanie zagadki;
Ma czerwone nogi, chociaż nie zmarzł wcale
Chce zielony przysmak w mokrej trawie znaleźć
Ale przysmak skacze, w stawie sobie pływa
Co to jest za pan i jak się nazywa?
3.Rozmowa z dziećmi na temat obrazków przedstawiających bociana zapoznanie z  ich wyglądem, zwyczajami – migracje, sposobem odżywiania:
-   jak wygląda bocian
-   gdzie mieszkają bociany 
-   czy bociany mieszkają u nas cały rok
-   gdzie i kiedy odlatują
-   kiedy wracają 
-   czym się odżywiają
4.Zabawa z elementem równowagi "Bociany na łące". Dzieci brodzą po łące – dywanie wysoko unosząc nogi zgięte w kolanach, na dźwięk kołatki stają na jednej nodze z równoczesnym oparciem drugiej stopy na wysokości kolana.
5.Słuchanie wiersza B.S. Kossuth "Boćki i żaby" ilustrowanego serią obrazków. Dlaczego bociany nie złapały żab? Włączenie się dzieci podczas powtórnej recytacji do naśladowania odgłosów bociana i żaby.
6.Przydział ról chętnym dzieciom. Inscenizacja z pomocą nauczyciela z wykorzystaniem opasek na głowę.
7. Zabawa ruchowa  z elementem biegu " Bocian i żabki". 
Nauczycielka układa ze skakanek na środku sali koło - staw. Dzieci – żabki skaczą dookoła stawu naśladując skoki żab, gdy usłyszą klekot bociana szybko wskakują do stawu. Nauczycielka podejmuje rolę bociana, przy powtórzeniu zabawy podejmuje ją chętne dziecko. Zabawę powtarzamy 3-4 razy.
8."Żabka" - wykonanie obrazka techniką orgiami płaskie z koła zgodnie z instrukcją  nauczyciela. 
Pływa w wodzie jak ryba
Oprócz tego jest znana
Że zasypia na zimę
I nie lubi bociana.
9. Zakończenie zajęć, podziękowanie za wspólną zabawę. Wykonanie wystawki prac dzieci.
 Opracowała: Dorota Jawień