Temat: Na zakupach.
Scenariusz zajęć przeprowadzony w grupie dzieci 4 - letnich
Temat: Na zakupach.
Cele operacyjne:
- Utrwalenie liczenia w zakresie 4, rozpoznawanie zbiorów liczbowych określonych liczebnikami, rozwijanie operacyjnego myślenia, ustalanie równoliczności zbiorów, przez przeliczanie i łączenie w pary, klasyfikacja według podanego kryterium, utrwalenie znajomości kolorów podstawowych.
Metody:
- czynna - zadań stawianych dziecku,
- słowna- objaśnienia, metody żywego słowa,
- oglądowa – obserwacji i pokazu.
Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa.
Środki dydaktyczne: Obrazki przedstawiające 1, 2, 3 lub 4 sztuki zwierząt, koperty z imionami, kolorowe obrazki, rysunek koszyczka, bębenek, kartoniki z literami, klej, kredki, płyta CD z muzyka taneczna.
Przebieg zajęć
I część wstępna:
1. Nauczyciel przedstawia dzieciom pacynkę, która będzie proponowała zadania do rozwiązania.
II część główna:
2."Zabawa liczbowa" - dzieci otrzymują obrazki przedstawiające 1,2,3,4 sztuki zwierząt. Nauczyciel recytuje fragmenty wyliczanek, dzieci odnajdują właściwy obrazek i unoszą go do góry.
- były sobie świnki trzy;
- aaa kotki dwa;
- weszły na płoty trzy małe koty;
- pieski małe dwa chciały przejść przez rzeczkę;
- trzy rogate kózki obgryzały brzózki.
3. "Zabawa ruchowa". Nauczyciel podaje kryterium wg którego dzieci mają się podzielić np.: dziewczynki, chłopcy; dzieci w spódnicach
i w spodniach; dzieci, które mają ciemne włosy
i jasne, dobry lub zły humor itp. Zabawa odbywa się przy muzyce, gdy nauczyciel wyłączy muzykę dzieci ustawiają się w pociąg(jeden za drugim) poruszamy się w pociągu. Nauczyciel zmienia kryterium i zabawa zaczyna się od nowa.
4. Dzieci siedzą na dywanie w kole. Nauczyciel mówi że był na zakupach i kupił 4 jabłka i 4 mandarynki na środku układa owoce w dwóch równolicznych zbiorach następnie zabiera owoce tworząc zbiory nierównoliczne i zadaje pytania:
- czy jest tyle samo jabłek co mandarynek? Policz ile jest jabłek. Policz ile jest madarynek?
Następnie nauczyciel tworzy nowe zbiory
i odpowiednio formułuje pytania.
5. "Zabawa w kołach"- dzieci tańczą przy muzyce na przerwę w muzyce uważnie słuchają ile razy nauczycielka uderzyła w bębenek i dobierają się po tyle osób w kołach.
III zakończenie
6. Na stolikach leżą kartki z narysowanymi koszyczkami oraz obrazki z produktami. Zadaniem dzieci jest zrobić zakupy z listy prezentowanej przez pacynkę (nauczyciel podaje dzieciom produkty które muszą trafić do koszyczka).Dzieci układają wybrane produkty na kartce z koszyczkiem.
Po sprawdzeniu poprawności wykonania zadania dzieci przyklejają elementy oraz mogą dorysować coś co jeszcze chciały by było w koszyczku.
Lista zakupów:
- 4 jajka, 2 cytryny, 3 jabłka czerwone, 1 jabłko zielone, 2 gruszki, 1 ogorek, 1 czerwona papryka, 1 kwiatek fiołek.
perm_identityJustyna Diakun