5-latki
6-latki
Plastyka
TECHICS
Scenariusz
...

Wielkanocne ozdoby

Scenariusz zajęć
Temat: Wielkanocne ozdoby
Grupa: 5 latki
Cele główne:
1. Rozwijanie ciekawości i kreatywności,
2. Poznanie tradycji Świąt Wielkanocnych,

Cele szczegółowe:
1. Umiejętna współpraca z rodzicami,
2. Rozwijanie umiejętności plastycznych – estetyczne wykonywanie prac plastycznych,
3. Poszerzenie wiedzy na temat zwyczajów wielkanocnych,
4. Odczuwanie radości z wykonywanej pracy/
5. Improwizacja do muzyki.
Metody:
1. Aktywizująca,
2. Problemowa.
Forma:
1. Indywidualna,
2. Grupowa,
Środki dydaktyczne:
1. Płyta CD,
2. Farby,
3. Bloki,
4. Bibuła,
5. Plastelina,
6. Kawałki materiałów,
7. Klej,




Przebieg:
1. Przywitanie się z dziećmi. Zachęcenie do udziału w zabawie " Złap moje imię – stojąc w kręgu wszyscy przedstawiają się swoimi imionami. Jedno z dzieci dostaje piłkę, rzuca ją do wybranego kolegi. Osoba, która łapie, ma powiedzieć imię osoby, która rzucała i podaje do następnej, ta łapie i mówi imię tej, która do niej rzuciła itd. Zabawa trwa dopóki wymienione zostaną wszystkie imiona.

2. Nauczyciel prosi, by dzieci zastanowiły się, jak przygotowują się do Świąt Wielkanocnych. Kieruje rozmową w taki sposób, by zwrócić uwagę uczniów na przedświąteczne porządki, wysyłanie kart świątecznych z życzeniami. Przedstawia dzieciom karty świąteczne i czyta przykładowe życzenia. Opowiada o zwyczajach i tradycjach wielkanocnych. Zwraca uwagę na przygotowania do przeżywania świąt rozpoczynając od Środy Popielcowej następnie Niedzieli Palmowej, Triduum Paschalnego. Czytanie i zawieszenie przygotowanych napisów z poszczególnymi świętami w widocznym miejscu w Sali.

3. Zabawa dydaktyczna – nauczyciel dzieli dzieci na grupy 2-3 osobowe. Przedstawiciel każdej z grupy losuje kopertę, w której to znajdują się hasła w formie graficznej. Grupy mają za zadanie przedstawić za pomocą gestów wylosowane przez nich hasło.
(święconka, baranek, pisanki, babka wielkanocna, śmigus- dyngus,).

4. Zabawa ruchowa – " Wielkanocny taniec" – nauczyciel puszcza płytę z muzyką i wypowiada nazwy różnych zwierząt, np. zajączek, króliczek a dzieci mają za zadanie wyobrazić sobie jakby tańczyły wymienione zwierzęta i to zaimprowizować.
5. Zajęcia plastyczno- techniczne – " Wielkanocne ozdoby"-- dzieci tworzą ozdoby według własnego pomysłu. Do dyspozycji mają wszystkie materiały.
6. Ewaluacja zajęć – zaproszenie dzieci zabawy, której to celem będzie sprawdzenie czy zapamiętały i wiedzą jakie tradycje kojarzą im się ze Świętami Wielkanocnymi. Wybór odpowiednich elementów związanych z tradycjami wielkanocnymi i przywieszenie ich na gazetkę świąteczną.
7. Podziękowanie za udział w zajęciach i pożegnanie z dziećmi.
event_note
30.06.2015
perm_identity
Katarzyna maluszki