Materia艂 dydaktyczny23 lutego 2019
Wielkanocne zwyczaje
Tematy:2627dcfb-361e-472b-b209-1b7b09e1e608
Grupy wiekowe:dc9e821c-ea69-4b57-849a-bfde9d19df9b
SCENARIUSZ ZAJ臉膯
Temat : ,,Wielkanocne zwyczaje"
Cele og贸lne:
- przybli偶anie tradycji i zwyczaj贸w zwi膮zanych z obchodami Wielkanocy
- doskonalenie s艂uchania ze zrozumieniem
- doskonalenie spostrzegawczo艣ci wzrokowej
Cele operacyjne: Dziecko:
- potrafi rozpoznawa膰 i nazywa膰 wielkanocne symbole
- pos艂uguje si臋 liczebnikami g艂贸wnymi i porz膮dkowymi w zakresie 5
- odszukuje zwierz膮tka na obrazku i okre艣la ich po艂o偶enie przy pomocy liczebnik贸w porz膮dkowych..
- okre艣la po艂o偶enie przedmiot贸w w przestrzeni
- pos艂uguje si臋 liczebnikami porz膮dkowymi i g艂贸wnymi
Metody:
- czynna: zada艅 stawianych do wykonania
- percepcyjna: pokaz
Formy:
- zbiorowa
- indywidualna
- s艂owna
艢rodki dydaktyczne: wiersz R.Przymusa ,,Wielkanoc", kartki 艣wi膮teczne, obrazek wiosennej 艂膮ki z ukrytymi barankami, nagranie odg艂os贸w zwierz膮t, dzwoneczek, kontury barank贸w narysowane na kartkach, wielkanocne obrazki.
Przebieg:
1. ,,Wielkanocne symbole"
Ogl膮danie przez dzieci 艣wi膮tecznych kartek; zach臋canie do swobodnych wypowiedzi na temat zbli偶aj膮cych si臋 艣wi膮t i symboli, kt贸re s膮 dla nich charakterystyczne.
2. ,,Zabawy z barankiem"
S艂uchanie wiersza R.Przymusa ,,Wielkanoc"
,,Wielkanoc , Wielkanoc! W艣r贸d zieleni trawy
Wielka rado艣膰 w sercu - cukrowy baranek.
Gdy chodzisz po 艣wiecie Bazie w wazoniku,
- kwitn膮cym kobiercu Ciasta i w臋dliny.
Na stole pisanki Wielkanoc- i wielkie
T臋cz膮 malowane. Spotkanie rodziny.
Rozmowa na temat tre艣ci wiersza:
- wyja艣nienie niezrozumia艂ych s艂贸w
- wypowiedzi dzieci na temat 艣wi膮tecznych symboli wyst臋puj膮cych w wierszu; wyszukiwanie ich na obrazkach.
3. ,,Ukryte baranki"- rozwijanie spostrzegawczo艣ci wzrokowej
Nauczyciel pokazuje dzieciom obrazek wiosennej 艂膮ki, na kt贸rej ukry艂o si臋 5 barank贸w. Dzieci odszukuj膮 zwierz膮tka i okre艣laj膮 , gdzie si臋 schowa艂y np.za drzewem, za 艂awk膮... Licz膮 baranki, pos艂uguj膮c si臋 liczebnikami g艂贸wnymi, a okre艣laj膮 ich po艂o偶enie za pomoc膮 liczebnik贸w porz膮dkowych np. pierwszy baranek schowa艂 si臋 za drzewem...
4. Zagadki s艂uchowe
Nauczyciel w艂膮cza trzy nagrania odg艂os贸w zwierz膮t: kaczki, kury, baranka. Dzieci na艣laduj膮 odg艂osy i spos贸b poruszania si臋 tych zwierz膮t.
5. Karty pracy ,,Weso艂e baranki"
Dorysowywanie barankom brakuj膮cych element贸w, kolorowanie ich. Wystawka prac w sali przedszkolnej.
Opracowa艂a i przeprowadzi艂a
Monika Pro艣niak
Temat : ,,Wielkanocne zwyczaje"
Cele og贸lne:
- przybli偶anie tradycji i zwyczaj贸w zwi膮zanych z obchodami Wielkanocy
- doskonalenie s艂uchania ze zrozumieniem
- doskonalenie spostrzegawczo艣ci wzrokowej
Cele operacyjne: Dziecko:
- potrafi rozpoznawa膰 i nazywa膰 wielkanocne symbole
- pos艂uguje si臋 liczebnikami g艂贸wnymi i porz膮dkowymi w zakresie 5
- odszukuje zwierz膮tka na obrazku i okre艣la ich po艂o偶enie przy pomocy liczebnik贸w porz膮dkowych..
- okre艣la po艂o偶enie przedmiot贸w w przestrzeni
- pos艂uguje si臋 liczebnikami porz膮dkowymi i g艂贸wnymi
Metody:
- czynna: zada艅 stawianych do wykonania
- percepcyjna: pokaz
Formy:
- zbiorowa
- indywidualna
- s艂owna
艢rodki dydaktyczne: wiersz R.Przymusa ,,Wielkanoc", kartki 艣wi膮teczne, obrazek wiosennej 艂膮ki z ukrytymi barankami, nagranie odg艂os贸w zwierz膮t, dzwoneczek, kontury barank贸w narysowane na kartkach, wielkanocne obrazki.
Przebieg:
1. ,,Wielkanocne symbole"
Ogl膮danie przez dzieci 艣wi膮tecznych kartek; zach臋canie do swobodnych wypowiedzi na temat zbli偶aj膮cych si臋 艣wi膮t i symboli, kt贸re s膮 dla nich charakterystyczne.
2. ,,Zabawy z barankiem"
S艂uchanie wiersza R.Przymusa ,,Wielkanoc"
,,Wielkanoc , Wielkanoc! W艣r贸d zieleni trawy
Wielka rado艣膰 w sercu - cukrowy baranek.
Gdy chodzisz po 艣wiecie Bazie w wazoniku,
- kwitn膮cym kobiercu Ciasta i w臋dliny.
Na stole pisanki Wielkanoc- i wielkie
T臋cz膮 malowane. Spotkanie rodziny.
Rozmowa na temat tre艣ci wiersza:
- wyja艣nienie niezrozumia艂ych s艂贸w
- wypowiedzi dzieci na temat 艣wi膮tecznych symboli wyst臋puj膮cych w wierszu; wyszukiwanie ich na obrazkach.
3. ,,Ukryte baranki"- rozwijanie spostrzegawczo艣ci wzrokowej
Nauczyciel pokazuje dzieciom obrazek wiosennej 艂膮ki, na kt贸rej ukry艂o si臋 5 barank贸w. Dzieci odszukuj膮 zwierz膮tka i okre艣laj膮 , gdzie si臋 schowa艂y np.za drzewem, za 艂awk膮... Licz膮 baranki, pos艂uguj膮c si臋 liczebnikami g艂贸wnymi, a okre艣laj膮 ich po艂o偶enie za pomoc膮 liczebnik贸w porz膮dkowych np. pierwszy baranek schowa艂 si臋 za drzewem...
4. Zagadki s艂uchowe
Nauczyciel w艂膮cza trzy nagrania odg艂os贸w zwierz膮t: kaczki, kury, baranka. Dzieci na艣laduj膮 odg艂osy i spos贸b poruszania si臋 tych zwierz膮t.
5. Karty pracy ,,Weso艂e baranki"
Dorysowywanie barankom brakuj膮cych element贸w, kolorowanie ich. Wystawka prac w sali przedszkolnej.
Opracowa艂a i przeprowadzi艂a
Monika Pro艣niak