Z Wacusiem zwiedzamy ZOO. Scenariusz zajęć dla dzieci 3-4 letnich
TEMAT ZAJĘCIA: "Z Wacusiem zwiedzamy ZOO."
GRUPA: 3-4 –latki
 
CEL GŁÓWNY: Rozwijanie mowy dziecka poprzez słuchanie 
                            krótkich wierszy z użyciem kukiełek, a także            
                            kształcenie spostrzegawczości, wyobraźni i  
                            logicznego myślenia.
CELE OPERACYJNE: 
   -  uważnie i w skupieniu słucha nauczycielki
-	potrafi powiedzieć o jakich zwierzętach były wiersze i zagadki
-	próbuje poprawnie formułować odpowiedź na pytania nauczycielki  
-	potrafi globalnie odczytać napis "ZOO"
-	dziecko próbuje rozpoznać od jakiego zwierzątka ma ogonek i właściwie go dopasuje
-	potrafi świadomie zająć miejsce w przestrzeni wg. polecenia nauczycielki                                
-	śpiewa i tańczy do piosenki
-	potrafi połączyć elementy sylwety w całość (sylweta zwierzątka), a następnie starannie ją koloruje
-	potrafi posługiwać się klejem w sztyfcie
METODY PRACY: 
           Podająca- objaśnienia, wiersze, zagadki, piosenka 
           Eksponująca- pacynka, kukiełki, obrazki zwierząt, sylwety 
                                 zwierząt i ich ogony, 
           Praktyczna- zabawa koncentrująca uwagę "Podaj dalej",
                               zabawa dyd. "Czyj to ogonek?", zabawa ruchowa  
                              do piosenki, przyklejanie właściwego fragmentu 
                              sylwety zwierzątka na karton i kolorowanie jej. 
           Problemowa- Zabawa dydaktyczna " Moje zwierzątko".
 
FORMY PRACY: 
           Z całą grupą.
WYKORZYSTANE INNOWACJE: 
-	elementy metody "Podpisywanie świata" I. Majchrzak
-	zabawa do piosenki z Pedagogiki Zabawy KLANZA
POMOCE: przewiązane kokardą pudełko, pacynka, kukiełki, obrazki 
                   zwierząt egzotycznych, napis do globalnego czytania, 
                   sylwety zwierząt i pasujące do nich ogony, kartonik dla 
                   każdego dziecka z fragmentem sylwety zwierzęcia oraz
                   pocięte elementy do doklejenia, klej, kredki.
                    PRZEBIEG ZAJĘCIA :
1. Powitanie piosenką "Wszyscy są". 
2. Zabawa koncentrująca uwagę "Podaj dalej"
   Dzieci siedzą w kole na dywanie i podają sobie przewiązane 
    pudełko z niespodzianką. Na końcu nauczycielka otwiera pudełko i 
    przedstawia dzieciom pacynkę Wacusia.
3. Wacuś zaprasza dzieci przed tablicę i prowadzi z nimi rozmowę. 
    Pyta dzieci czy wiedzą "Co to jest ZOO?"
    Pokazuje dzieciom napis do globalnego czytania i wspólnie 
    wszyscy go odczytują . Następnie Wacuś zadaje dzieciom zagadki 
   dotyczące zwierząt (właściwe odpowiedzi dzieci są nagradzane 
   wspólnym okrzykiem). Wskazane dziecko przypina właściwy 
   obrazek zwierzątka na tablicę.
   "Można powiedzieć o niej,                               
     że jest całkiem zwyczajnym koniem
     lecz od pyska do ogona
     jest paskami przystrojona."
                  "Zwierzę owo, daję słowo,
                    najdziwniejsze jest na świecie,
                    żeby go nie mylić z krową,
                    aż dwa garby ma na grzbiecie."
"Grać w orkiestrze nie zamierza
  ten ogromnie ciężki zwierzak,
  chociaż w całym świecie słynie 
  z trąby swej olbrzymiej."
                    "Na tygrysy, lwy i szczury,
                      krokodyle oraz żmije
                      ona zawsze patrzy z góry
                      bo ma bardzo długą szyję."
4.Wacuś prezentuje teatrzyk kukiełkowy o zwierzętach. Recytuje przy 
   tym wiersze Brzechwy. Wybrane dzieci odszukują właściwy 
   obrazek zwierzątka i przypinają je na tablicę. 
5. Zabawa dydaktyczna "Czyj to ogonek?" 
   Wacuś zaprasza chętne dziecko, które losuje z koszyka sylwetę 
   ogona. Zadaniem dziecka jest odszukanie na tablicy zwierzęcia, do 
   którego ten ogon pasuje.
6. Zabawa taneczna "ZOO"
   Dzieci ustawiają się na dywanie w dużym kole i wspólnie śpiewają 
   piosenkę połączoną z naśladowaniem różnych zwierząt.
7. Ćwiczenie graficzne "Moje zwierzę"
   Dzieci siadają do stolików, mają przygotowane kartoniki z 
   fragmentem zwierzątka. Zadaniem dziecka jest odszukanie 
   brakującego fragmentu zwierzęcia, doklejenie go i pokolorowanie 
   kredkami. Gotowe prace zostają umieszczone na wystawce.
Wiersze Brzechwy :
"Proszę państwa, oto miś.                          "Rudy ojciec, rudy dziadek,
 Miś jest bardzo grzeczny dziś,                   rudy ogon – to mój spadek,
 Chętnie państwu łapę poda.                       A ja jestem rudy lis.
 Nie chce podać ? A to szkoda."                 Ruszaj stąd, bo będę gryzł." 
"Papużko, papużko,                                   "Jakie pan ma stopy duże,
  Powiedz mi coś na uszko.                          Panie kangurze !
 Nic ci nie powiem, boś ty plotkarz            Wiadomo –dlatego kangury
 Powtórzysz każdemu kogo spotkasz.        W skarpetkach robią dziury."
"Co słychać, panie tygrysie?                        "Małpy skaczą niedościgle,
 A nic. Nudzi mi się.                                     Małpy robią małpie figle. 
Czy chciałby pan wyjść zza tych krat?       Niech pan spojrzy na pawiana
 Pewnie. Przynajmniej bym pana zjadł."    Co za małpa proszę pana!"
"Lew jest królem zwierząt
 i musisz wiedzieć kolego,
 że taki groźny zwierzak
 może zjeść każdego."
perm_identityBeata Kłopacz