Przedszkolowo
Materia艂 dydaktyczny23 lutego 2019

Zabawy z balonami

Tematy:ab625cb6-9a35-47e7-adf1-ffef2759da80
Grupy wiekowe:bd5fc921-22e1-46ec-86a8-811fcf65b801
Scenariusz zaj臋cia
- wprowadzenie poj臋膰 matematycznych

Temat globalny: ,,Weso艂y karnawa艂"
Temat dnia: ,,Zabawy z balonami"
Cel og贸lny:
- rozwijanie orientacji przestrzennej
Cel szczeg贸艂owy: dziecko:
- pos艂uguje si臋 wyra偶eniami: g贸ra, d贸艂
- k艂adzie papierowy balonik: z przodu, z ty艂u, obok ,,siebie"
- nakleja ,,papierowy balonik" w g贸rnej cz臋艣ci kartki papieru
Metody:
s艂owna: rozmowa, opowiadanie, obja艣nienia i instrukcje
aktywizuj膮ca: burza m贸zg贸w
nowatorska: metoda E. Gruszczyk- Kolczy艅skiej
metoda ruchowej ekspresji tw贸rczej R.Labana
Techniki:
- indywidualna
- zbiorowa
艢rodki dydaktyczne: ilustracje do opowie艣ci nauczycielki: 3 postacie przebranych dzieci, 3 papierowe baloniki, papierowy balonik dla ka偶dego dziecka (w kolorach podstawowych), karty pracy- 3 postacie w dolnej cz臋艣ci kartki + papierowe baloniki do naklejenia, klej, o艂贸wki, p艂yta cd z nagraniem skocznej piosenki, ko艂a hula- hop.

Przebieg zaj臋cia:
1. Powitanie z piosenk膮 ,,Dzie艅 dobry witam Was".
2. S艂uchanie opowiadania nauczycielki ,,Przedszkolny bal"

Dzieci przysz艂y do przedszkola na bal.
Sta艣 przebra艂 si臋 za niebieskiego rycerza.
Ola przebra艂a si臋 za czerwon膮 biedronk臋.
Ala przebra艂a si臋 za 偶贸艂t膮 wr贸偶k臋.
Ka偶de dziecko przysz艂o ze swoim balonikiem.
Sta艣 mia艂 niebieski balonik, kt贸ry pasowa艂 mu kolorystycznie do stroju.
Ola mia艂a czerwony balonik.
Ala mia艂a 偶贸艂ty balonik. Nagle co艣 zacz臋艂o si臋 dzia膰 z balonikiem Ali.

,,Ojej m贸j balonik opada z g贸ry na d贸艂. Co si臋 dzieje?"
Z balonika Ali usz艂o powietrze i balonik spad艂 na d贸艂.

Pytanie do dzieci:
,,Ile balonik贸w jest teraz na g贸rze?" (dwa)
,,Ile balonik贸w jest na dole?" (jeden)

Burza m贸zg贸w:
,,Co mo偶na zrobi膰, aby balonik zn贸w znalaz艂 si臋 w g贸rze? (mo偶na go nadmucha膰)

Pr贸by nadmuchania balonika:
- wdech nosem
- wypuszczanie powietrza ustami (dmuchanie) 3x

,,Nagle powietrze usz艂o z balonika Stasia i Oli"

Pytanie do dzieci:
,,Ile balonik贸w jest teraz na g贸rze? (jeden)
,,Ile balonik贸w jest na dole (dwa)

Pr贸by nadmuchania balonika:
- wdech nosem
- wypuszczanie powietrza ustami (dmuchanie) 3x

3. Zabawy z balonikiem
- rozdanie papierowych balonik贸w w kolorze: niebieskim, czerwonym i 偶贸艂tym (1 balonik/dziecko)
- taniec z balonikiem
- na has艂o ,,g贸ra"- balonik trzymamy wysoko wspinaj膮c si臋 na palce st贸p
- na has艂o ,,d贸艂"- kucamy k艂ad膮c balonik na pod艂odze 3x

4. Utrwalenie poj臋膰 : ,,przed, za, obok" , kszta艂towanie poj臋膰 ,,g贸ra- d贸艂"
- k艂adzenie balonika przed sob膮, za sob膮, obok siebie, wskazywanie balonikiem g贸ry, do艂u

5. Zabawa ,,Oddaj balonik"
- wk艂adanie balonik贸w do obr臋czy pod wzgl臋dem koloru.

6. Karty pracy ,,Bal" z wykorzystaniem instrukcji obrazkowej
- u艂o偶enie balonik贸w nad postaci膮 w odpowiednim kolorze ,,niebieski str贸j- niebieski balonik"
- naklejanie balonik贸w w g贸rnej cz臋艣ci kartki
- 艂膮czenie balonik贸w z postaci膮 o艂贸wkiem

7. Podzi臋kowanie dzieciom za wsp贸ln膮 zabaw臋





Scenariusz opracowa艂a i przeprowadzi艂a
nauczycielka mgr Monika Pro艣niak
Zabawy z balonami - Materia艂y dydaktyczne dla nauczycieli | Przedszkolowo