"Mniej czy więcej" – zabawa dydaktyczna.
Temat: "Mniej czy więcej" – zabawa dydaktyczna.
Scenariusz zrealizowany w grupie 5,6-latków
Cele operacyjne:
- Dziecko potrafi liczyć w zakresie 10,
- zna i rozumie pojęcie mniej, więcej i równy,
- posługuje się liczmanami,
- rozpoznaję cyfry od 1 do 6,
Metody:
- czynna - zadań stawianych dziecku,
- słowna- objaśnienia, metody żywego słowa,
- oglądowa – obserwacji i pokazu.
Formy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: kasztany, orzechy, patyczki, napis, płyta CD z muzyką.
Przebieg zajęć
I część wstępna:
1. "Co to jest" – zabawa doskonaląca zmysł dotyku. Chętne dziecko z zawiązanymi oczami za pomocą dotyku rozpoznaje przedmioty: orzech, kasztan, patyczek. Zadaniem dziecka jest opisać ich wygląd i podać nazwę. Pozostałe dzieci sprawdzają poprawność odpowiedzi.
II część główna:
2. "Policz wyrazy"- na tablicy nauczyciel zawiesza napis - MAŁA WIEWIÓRKA ROBI ZAPASY NA ZIMĘ. Dzieci próbują rozwiązać zadanie czyli podać ilość wyrazów w zdaniu i sylab w poszczególnych wyrazach. Zabawa trwa dopóki nie padnie poprawna odpowiedź.
3. " Mniej czy więcej"- zabawa prowadzona na dywanie. Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku 5 kasztanów i 5 orzechów. Następnie zadaje pytanie tj. ile masz przed sobą orzechów? ile masz przed sobą kasztanów? Ile jest razem?. Po poprawnym wykonaniu poleceń prosi aby dzieci ułożyły z materiału przyrodniczego własną kompozycję. Chwali kompozycje po czym prosi o wykonanie zadania np. odłóż 4 kasztany ile ci zostało? Gdzie jest więcej? Weź do jednej ręki 2 kasztany do drugiej 3 orzechy – w której ręce jest mniej
w której więcej?. Po kilku pytaniach prosi aby dzieci znów ułożyły jakąś kompozycję
z materiału przyrodniczego. Kolejno dzieci wykonują indywidualne zadanie matematyczne na zasadzie mniej czy więcej.
III zakończenie
4. "Jestem cyferką"- zabawa orientacyjno-porządkowa. Dzieci poruszają się pomiędzy rozłożonymi kartonikami z cyframi: 1, 2, 3, 4, 5, 6 przy każdej narysowana jest odpowiednia ilość kropek. Zabawa odbywa się przy muzyce. Na przerwę w muzyce dzieci zatrzymują się przed najbliższa cyfrą, wybiórczo pytamy: Jaką jesteś cyfrą? Następnie nauczyciel wyznaczając dwie grupy dzieci stojące przy danej cyfrze pyta która jest większa/mniejsza itd. Zabawę przeprowadzamy kilka razy, aby dzieci mogły być różnymi cyframi i tworzyć różne zespoły.
perm_identityJustyna Diakun