5-latki
6-latki
Poznawanie siebie i otoczenia
Scenariusz
...

" Przyroda i ja"



Cele ogólne:
- zapoznanie dzieci z niebezpieczeństwami zagrażającymi środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka
- budzenie wrażliwości na piękno przyrody zachęcenie dzieci do dbania o czystość środowiska
- wzmocnienie więzi ze środowiskiem przyrodniczym
- wzbogacenie słownika dziecka
Dziecko:
- zna niebezpieczeństwa grożące środowisku ze strony człowieka
- rozumie znaczenie ochrony przyrody
- potrafi posegregować odpady do odpowiednich pojemników
- wie, jak dzieci mogą chronić przyrodę
- jest odpowiedzialne za czystość otoczenia

Forma pracy: zbiorowa, indywidualna.
Metody: słowna, oglądowa, burzy mózgów, czynna.
Miejsce: sala zajęć
Pomoce dydaktyczne:
ilustracje, emblematy do ilustracji, plastikowe puszki, butelki szklane, stare gazety, plastikowe reklamówki, podpisane kolorowe pojemniki na odpady: czerwony -szkło, niebieski –papier ,żółty-plastik
Przebieg zajęć:
1. Nauczycielka zadaje dzieciom pytanie:
"Co oznacza słowo przyroda?" (met. Burzy mózgów)
1.Prezentacja wiersza G. Koby "Rzeczka" ilustrowanego ilustracją i emblematami.
Była sobie książeczka,
a w tej książeczce płynęła rzeczka.
Taka malutka, srebrzysta biała,
aż tu nagle oniemiała.
Stanęły nad brzegiem
dzieci niegrzeczne
i zabrudziły całą rzeczkę.
Powrzucały wszystko, co miały
i do kąpieli się rozebrały.
A rzeczka na to:
-Nie lubię bardzo
gdy ktoś mnie zaśmieca!
Wszystkim takim
wymierzam karę
i kąpać się im
nie pozwalam wcale!
Kiedy dzieci to usłyszały
nagle wszystkie posmutniały.
-Nie będziemy już więcej
wrzucać śmieci !
Zaczniemy ostrzegać
niegrzeczne dzieci!
Jutro nad twoim brzegiem
tabliczkę postawimy:
BĄDŹ PRZYJACIELEM PRZYRODY
I NIE ZAŚMIECAJ WODY!!!
2.Rozmowa na temat treści wiersza
- kto przyszedł nad rzekę;
co zrobiły dzieci;
co powiedziała rzeka;
co dzieci obiecały rzece;
jak dzieci mogą dbać o środowisko;
(Usunięcie z ilustracji emblematów "śmieci" przez chętne dzieci)

3.Zabawa ruchowa przy muzyce "Podróż do krainy przyrody" -dzieci wybierają się na wycieczkę samolotem, aby sprawdzić czy nasza Ziemia jest czysta.
4.Rozmowa z dziećmi na temat zachowania się w parkach, lasach i nad rzekami.
Co należy robić ze śmieciami?
Dlaczego należy dbać o nasze środowisko?
Co powinniśmy zrobić, aby wszyscy ludzie pamiętali o tym, żeby nie zaśmiecać i nie niszczyć naszego środowiska?
5. Wysłuchanie piosenki "Skrzaty leśne" – ilustrowanie treści ruchem
5.Zabawa "Sprzątamy las – pomagamy skrzatom".
Na podłodze rozłożone są śmieci: ( pudełka, butelki, gazety, plastikowe torebki itp.) Stoją też pojemniki z napisami: makulatura, plastik, szkło. Dzieci oglądają porozrzucane śmieci, omawiają, z czego są zrobione. N. pokazuje dzieciom pojemniki na odpady i wspólnie z dziećmi ustala, co powinno znaleźć się w każdym koszu. Przy muzyce dzieci spacerują po całej sali i "sprzątają las"- zbierając i segregując śmieci do pojemników.
6.Na koniec dzieci składają przyrzeczenie ekologiczne"
N. Czy przyrzekacie chronić przyrodę i dbać o nią?
- dzieci stojąc podnoszą dwa palce odpowiadają – przyrzekamy
Nauczycielka odczytuje "Kodeks małego ekologa. Następnie umieszcza go na tablicy
KODEKS MAŁEGO EKOLOGA
1. Wrzucaj śmieci do śmietnika, bo papierek sam nie znika;
2. Kto śmieci segreguje ten środowisko ratuje;
3. Torebka foliowa jest już niemodna, materiałowa bardziej wygodna;
4. Światło oszczędzać to ważna rzecz, niech duże rachunki idą precz;
5. Drzewa, krzewy oddychają, szanuj je bo tlen nam dają;
6. Każde zwierzę na szacunek zasługuje i godnego
traktowania oczekuje;
7. Zakręcaj wodę mój przyjacielu, bo wody jest mało a chętnych na nią bardzo wielu;
8. Świat warzyw i owoców jest bardzo kolorowy, jedz je często a będziesz zdrowy;
9. Spacer i rower lepszy niż samochód, korzysta zdrowie
i przyroda wokół.
10. Sport to zdrowie, dobra kondycja Ci o tym powie.
event_note
26.12.2013
perm_identity
Katarzyna Dołęgowska