Wiersz

Dzień postaci z bajek - scenariusz

Dzień Postaci z Bajek to wyjątkowe święto, które pozwala dzieciom i dorosłym na chwilę przenieść się do magicznego świata bajkowych bohaterów. W tym artykule przedstawiamy scenariusz pełen kreatywnych pomysłów, które ułatwią organizację tego wydarzenia w przedszkolu, szkole czy innym miejscu. Niezależnie od tego, czy planujesz zabawy, konkursy czy występy, dobrze przygotowany scenariusz sprawi, że Dzień Postaci z Bajek stanie się niezapomnianym przeżyciem. Wykorzystaj naszą propozycję, by uczynić ten dzień pełnym radości, fantazji i świetnej zabawy!

Scenariusz: Dzień Postaci z Bajek

Etap I – Przygotowania do wydarzenia

1. Wybór terminu i zaproszenia dla dzieci
    Ustal datę Dnia Postaci z Bajek z odpowiednim wyprzedzeniem, aby dać wszystkim czas na przygotowanie strojów. Stwórz kolorowe zaproszenia dla dzieci, które można wręczyć im w przedszkolu lub szkole. Możesz również zaangażować rodziców, prosząc o pomoc w przygotowaniu kostiumów.

2. Opracowanie scenariusza i materiałów dydaktycznych
    Stwórz szczegółowy plan zabaw i konkursów, który pozwoli na płynny przebieg dnia. Możesz opracować karty pracy związane z różnymi bajkami, na przykład labirynty, kolorowanki, czy rebusy. Postaraj się, aby każdy element dnia był dobrze zaplanowany i przemyślany.

3. Dekoracje i przygotowanie sali
    Zorganizuj dekoracje, które zamienią salę w prawdziwą krainę baśni. Możesz użyć balonów, plakatów z postaciami z bajek, a także dużych rekwizytów, takich jak zamek z kartonów czy drzewa z papieru. Stwórz bajkowy klimat, który zachwyci dzieci od pierwszej chwili.

4. Komunikacja z rodzicami
    Wyślij do rodziców informacje o wydarzeniu wraz z krótkimi wskazówkami dotyczącymi strojów. Możesz także załączyć notatkę, która wytłumaczy, jakie wartości niesie ze sobą ten dzień i dlaczego jest on ważny dla dzieci.

5. Przygotowanie muzyki i sprzętu
    Zadbaj o odpowiednią oprawę muzyczną, wybierając piosenki z popularnych bajek, które będą towarzyszyć różnym aktywnościom. Sprawdź, czy sprzęt grający działa bez zarzutu, i upewnij się, że masz zapasowe płyty lub playlistę na wypadek niespodzianek.

6. Przygotowanie przekąsek

Etap II – Przebieg wydarzenia

1. Oficjalne rozpoczęcie – bajkowa ceremonia
    Zaczynamy od powitania dzieci w uroczystym tonie. Wprowadź je w bajkową atmosferę, np. odczytując krótką bajkę lub legendę. Można również zorganizować krótką paradę, podczas której każde dziecko zaprezentuje swój strój, a inne dzieci zgadują, z jakiej bajki pochodzi.

2. Quiz bajkowy: "Kto to powiedział?"
    Przygotuj zabawę polegającą na odgadywaniu cytatów z bajek. Czytaj zdania wypowiadane przez znane postacie, a dzieci muszą zgadnąć, kto to powiedział. Możesz podzielić uczestników na drużyny, aby wprowadzić element rywalizacji.

3. Gra ruchowa: "Magiczne Królestwo"
    Dzieci wcielają się w różne postacie z bajek i poruszają się po sali na wzór ich zachowań. Na przykład udają, że lecą jak Aladyn na dywanie, wspinają się jak Tarzan po lianach, albo tańczą jak Bella z "Pięknej i Bestii". Na sygnał muzyki zmieniają postać, w którą się wcielają.

4. Zabawa integracyjna: "Znajdź swojego bajkowego partnera"
    Na plecach każdego dziecka przyczep kartkę z imieniem postaci z bajki. Zadaniem dzieci jest znaleźć swojego bajkowego partnera (np. Tom i Jerry, Myszka Miki i Minnie) bez pytania wprost, kim są. Muszą zadawać pytania, które pomogą im zidentyfikować swoją postać.

5. Warsztaty twórcze: "Mój własny bohater"
    Dzieci mają za zadanie stworzyć własną postać z bajki. Mogą rysować, malować, wycinać lub kleić różne materiały, aby zaprezentować swojego bohatera. Na koniec każde dziecko opowiada, jakie cechy ma jego postać i co ją wyróżnia.

6. Zabawa ruchowa: "Tor przeszkód dla bohaterów"
    Stwórz magiczny tor przeszkód, który dzieci muszą pokonać jako ich ulubione postacie. Przeszkody mogą nawiązywać do różnych bajek – na przykład dzieci muszą przeskoczyć „rzekę krokodyli” (chusty na podłodze), przejść przez „mroczny las” (szarfy), czy wspiąć się na „zamek” (krzesła ustawione w szeregu).

7. Poczęstunek: "Uczta na zamku"
    Po wszystkich zabawach dzieci siadają do wspólnej uczty. Na stole znajdą się przygotowane wcześniej przekąski i napoje, a wszystko będzie podane w kolorowych kubkach i talerzykach, aby podkreślić bajkowy charakter wydarzenia.

8. Konkurs na najlepszy strój
    Na zakończenie wydarzenia przeprowadź konkurs na najbardziej kreatywny lub najlepiej wykonany strój. Jury, składające się z nauczycieli lub zaproszonych gości, wybierze kilku zwycięzców, którzy otrzymają drobne nagrody, np. książki lub pamiątkowe dyplomy.

9. Dyskoteka: "Bal na królewskim zamku"
    Zamień salę w królewski zamek i zaproś dzieci do wspólnej zabawy tanecznej przy piosenkach z bajek. Pamiętaj, aby muzyka była dynamiczna i angażująca – tańce to idealny sposób na zakończenie pełnego emocji dnia.

Etap III – Podsumowanie i zakończenie dnia

1. Podziękowanie i wręczenie pamiątek
    Na zakończenie wydarzenia podziękuj dzieciom za udział, wręcz każdemu drobny upominek – np. medal "Bohater Bajek" lub pamiątkowy dyplom za aktywne uczestnictwo.

2. Zdjęcia pamiątkowe
    Zorganizuj krótką sesję zdjęciową, gdzie dzieci będą mogły zrobić zdjęcie w swoich strojach. Możesz także stworzyć kącik z bajkowymi rekwizytami, gdzie dzieci będą mogły pozować na tle zamku czy lasu z bajki.

3. Pożegnanie i podsumowanie wydarzenia
    Na koniec wydarzenia podsumuj, co dzieci dowiedziały się tego dnia. Zachęć je do dalszego odkrywania świata bajek i czytania książek. Po pożegnaniu dzieci, wspólnie z opiekunami uprzątnij salę.

Ten unikalny scenariusz na Dzień Postaci z Bajek zapewni niezapomniane wrażenia, łącząc edukację z zabawą i magią. Dzieci będą miały okazję wcielić się w swoich ulubionych bohaterów, rozwijać kreatywność oraz współpracować w grupie.

25.10.2024
Jakub Borowiec