Pomagamy ptakom przetrwać zimę - scenariusz zajęć otwartych dla rodziców SCENARIO
5-latki
Rosliny i zwierzęta
Scenariusz
...

Pomagamy ptakom przetrwać zimę - scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie 5latków w Artystycznym Przedszkolu Olka Klepacza

Prowadzący: Angelika Izydorek-Kabzińska, Katarzyna Tyc
Termin zajęć: 29 styczeń 2015
Czas trwania: ok. 50min

Temat zajęć: Pomagamy ptakom przetrwać zimę.

Cel główny: Kształtowanie opiekuńczej postawy dzieci wobec ptaków. Rozpoznawanie i nazywanie wybranych gatunków ptaków zimujących w Polsce. Wdrażanie do systematycznego dokarmiania ptaków w czasie zimy,

Cele szczegółowe:
Dziecko potrafi:
- Rozwiązać zagadkę słowną,
- Wypowiadać się na podany temat,
- Rozpoznawać niektóre gatunki ptaków,
- Naśladować ruchy ptaków,
- Przeliczać w zakresie,
- Nazwać wybrane ptaki,
- Współpracuje w grupie,
- Poznaje wiadomości na temat wybranych gatunków ptaków,
- Tworzy atlas ptaków,
- Wypowiada się na określony temat,
- Konstruuje karmniki.

Metody pracy:
- Słowne: zagadki, rozmowa, wypowiedzi dzieci (swobodne i kierowane).
- Oglądowe: pokaz i obserwacja.
- Czynne: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń.

Formy pracy:
- praca indywidualna,
- praca zbiorowa,
- praca grupowa.

Środki dydaktyczne: zagadki, obrazki przedstawiające rozwiązanie zagadek, sylwety ptaków (wróbel, sikorka, gil, jemiołuszka, gawron, sroka), kostka do gry, tamburyno, , obręcze hula- hop, materiały plastyczne, atlasy ptaków, encyklopedie, czasopisma, materiały potrzebne do budowy karmników, nagranie CD.

Tok zajęć:
1.Ptasie zagadki - wprowadzenie w tematykę rozmowy:
Jaki to domek niepotrzebny latem, Zimą co dzień karmi zwierzęta skrzydlate.(karmnik) Lato nam śpiewem umilają Zimą na naszą pomoc czekają (ptaki)
Czarne pióra ma, Czasem miło jest posłuchać Woła: kra, kra, kra. (wrona)
Szare małe ptaki, jakie wiecie sami. Co w zimie i w lecie pozostają z nami? (wróbelki)
Brzuszek pękaty, fraczek czerwony, przyleciał do nas z północnej strony. ... (gil)
2. Zabawa dydaktyczna "Ptaki zimujące w Polsce". Zapoznanie się z wybranymi gatunkami ptaków. Nauczycielka rozkłada na dywanie kolorowe kartony z obrazkami ptaków zimujących w Polsce (wróbel, sikorka, gil, jemiołuszka, gawron, sroka, gołąb, wrona). Zadaniem dzieci jest rzucenie kostką do gry i policzenie wyrzuconych oczek, a następnie odszukanie takiej samej ilości oczek na kolorowym kartonie pod którym kryje się ptak.
3. Zabawa ruchowa "Ptaszki". Dzieci - ptaszki reagują na polecenia nauczyciela podczas gry na tamburynie. Na hasło: - ptaszki fruwają - dzieci biegają po sali machając rączkami, - ptaszki szukają pożywienia - dzieci zatrzymują się i kucając stukają paluszkiem o dywan, - ptaszki piją wodę - dzieci wykonują skłony głowy do przodu i do tyłu, - ptaszki w gnieździe - dzieci odnajdują swoje gniazdko ( obręcz) i siadają w nim.
4. Stworzenie "Atlasu ptaków" (I część – Ptaki zimujące w Polsce). Nauczyciel dzieli dzieci na 2 grupy, każda z grup losuje nazwy 2-3 ptaków. Dzieci pod kierunkiem nauczyciela opisują poszczególne ptaki ze szczególnym uwzględnieniem wyglądu, wielkości, sposobu odżywiania, w dostępnych czasopismach poszukują odpowiednich ilustracji. Następnie każda z grup na forum omawia wyniki swojej pracy.
5.Zabawa ruchowa "Wyścigi do karmnika". Dzieci w rytm melodii poruszają się po sali naśladując ptaki, nauczyciel rozkłada koła hula-hop imitujące karmniki. Do każdego koła wkłada kartkę z cyfrą, cyfr ta określa ilość ptaków-dzieci w karmniku. Na hasło nauczyciela" ptaki do karmników" dzieci wchodzą do kół, na hasło "ptaki opuszczają karmniki" dzieci poruszają się po sali. Zabawę powtarzamy 2-3 razy, zmieniając cyfry w poszczególnych kołach hula-hop.
6. Zajęcia warsztatowe – pogadanka nt. Dlaczego należy pomagać ptakom przetrwać zimę? Wykonanie wspólnie z rodzicami karmników. Wspólne zainstalowanie karmników na terenie przedszkola.
7. Podziękowanie za udział w zajęciach.

event_note
13.02.2015
attachment
3
perm_identity
Angelika zzz