Scenariusz zajęc otwartych "Witamy gościa w przedszkolu"
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH
TEMAT KOMPLEKSOWY: "Witamy gościa w przedszkolu"
DATA: 01.12.2011r.
GRUPA WIEKOWA: 3- latki
BLOK TEMATYCZNY: "Kochamy nasze domowe zwierzaki"
"Witamy gościa w przedszkolu" – zapoznanie z żywym zwierzątkiem przyniesionym z domu, z jego wyglądem oraz ze sposobem odżywiania. Uświadamianie dzieciom, że posiadanie zwierzątka wiąże się z wielką odpowiedzialnością i pracą, której nie można zaniedbać. Rozwiązywanie zagadki słownej, rozwijanie orientacji w przestrzeni, zabawy plastyczne
i ruchowe. / P.P. 3.3, 6.3, 12.2, 12.3, 13.1, 13.4/
CELE GŁÓWNE
• Kształtowanie wrażliwości u dziecka poprzez obcowanie z żółwiem
• Zapoznanie z wyglądem, sposobem odżywiania i zwyczajami żółwia
• Nabywanie opiekuńczego stosunku do zwierząt, uświadomienie dzieci o konieczności dbania o zwierzęta
CELE OPERACYJNE
Dziecko:
• Potrafi ustawić się w pociąg
• Określa położenie przedmiotów w przestrzeni: nad, pod, na, za
• Posługuje się liczebnikami głównymi do trzech
• Poznaje i naśladuje sposób poruszania się żółwia
• Wyrabia umiejętność obserwowania
• Wie jak wygląda żółw, czym się odżywia, jak się porusza, jak się nim opiekować
• Wypowiada się na temat poznanego zwierzątka znajduje go na sylwecie
• Potrafi w ciszy i skupieniu słuchać nauczycielki
• Wykonuje czynności zgodnie z poleceniami nauczycielki
• Obdarza uwagą inne dzieci i nauczycielkę, zwraca się do nich grzecznie, pyta o nie zrozumiałe fakty
• Stara się odpowiedzieć na zadane pytanie przez podniesienie ręki
• Potrafi wykorzystać różne elementy, aby stworzyć z nich pracę plastyczną: łupina orzecha, plastelina, szablon żółwia.
• Potrafi ugniatać plastelinę przez co rozwija sprawność manualną palców
• Chętnie i zgodnie uczestniczy w zabawach ruchowych i dydaktycznych
• Reaguje na przerwę w grze na instrumencie (bębenek)
• Rozpoznaje i nazywa przybyłe do przedszkola zwierzę
• Wykazuje dużo zadowolenia z samodzielnie wykonanych czynności
• Rozwiązuje zagadkę słowną
• Przestrzega reguł obowiązujących w grupie
• Bawi się zgodnie podczas zabawy ruchowej
• Utrzymuje porządek w swoim otoczeniu
METODY:
-czynna
-słowna
-oglądowa
-praktyczna
FORMY PRACY:
- z całą grupą
- indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
-żywy żółw w miseczce, pokarm dla żółwia;
-sylwety żółwi: duże, małe, sylweta fotela;
-pudełka z kaszą, cukrem, papierkami, ryżem;
-magnetofon;
-płyta CD "Każdy jest inny",
-płyta CD C. Sain – Sansa "Karnawał zwierząt";
-pudełko dla wykonanych przez dzieci żółwi;
-łupinki orzecha dla każdego dziecka, plastelina, szablon żółwia;
-karton przypominający akwarium dla żółwia
-emblematy dla każdego dziecka;
-bęben;
-maskotki.
PRZEBIEG ZAJĘC PLANOWANYCH:
1. "Każdy jest inny"- powitanie Pani Dyrektor, rodziców oraz dzieci piosenką integracyjną. /PP 8.1/
Nauczycielka prosi dzieci o utworzenie jednego dużego koła, włącza muzykę i razem z dziećmi ilustruje treść refrenu piosenki, z kolei do zwrotki dzieci z pomocą nauczycielki same wymyślają ruch.
Bardzo was proszę o zrobienie pięknego koła, a teraz zaśpiewamy piosenkę na powitanie. Śpiew piosenki.
2. "Co to za zwierzę?"- rozwiązywanie zagadki /PP 3.3/
Pięknie się już przywitaliśmy, a teraz bardzo was proszę, abyście usiedli w kółeczku i posłuchali co dzisiaj będzie się w naszej sali działo. W naszej zabawie będzie uczestniczyć pewne zwierzątko, a jakie? Za chwileczkę zobaczycie. Bardzo was proszę, abyście pomogli mi je odszukać. Posłuchajcie zagadki i spróbujcie odgadnąć, jakie zwierze będzie uczestniczyło w naszej zabawie.
Rozwiązywanie zagadki czytanej przez nauczycielkę:
Chodzi powoli, trochę ociężale,
na grzbiecie nosi swoje mieszkanie".
"Choć ma pancerz, to nie wojuje, choć
ma cztery nogi – wolno spaceruje" (żółw)
Kto już zna odpowiedź? Spróbujcie je odnaleźć na tablicy.
(nauczycielka odkrywa dwa zwierzątka żółwia i myszkę)
Bardzo pięknie zgadliście.
A teraz spróbujcie odszukać na tablicy panią żółwiową dla naszego żółwia.
(nauczycielka odkrywa kolejne dwa zwierzątka ślimaka i panią żółwiową)
Ślicznie.
3. "Gdzie jest żółw?"- zab. dydaktyczna z wykorzystaniem sylwety żółwia i fotela, rozwijanie orientacji w przestrzeni, wdrażanie do posługiwania się pojęciami: na, pod, obok, za. /PP 13.1, 13.4/
Nauczycielka przypina na tablice fotel i mówi dzieciom, że te żółwie bardzo lubią bawić się w chowanego. Dlatego dzieci muszą zamknąć oczy i położyć głowy na kolana, aby żółw mógł się dobrze schować. Następnie wskazane przez nauczycielkę dzieci odgadują gdzie ukrył się żółw używając prawidłowych określeń: na fotelu, obok fotelu, pod fotelem, za fotelem.
A teraz popatrzcie się na tablice, kto mi powie co ja tu przypięłam?
Tak to jest fotel, nasz żółw bardzo lubi bawić się w chowanego dlatego poprosił mnie abyście i wy pobawiły się razem z nim i spróbowali go odnaleźć. Chcecie się pobawić w chowanego z żółwiem?
Więc proszę was teraz, aby każdy z was położył głowę na kolanka i zamknął oczka, aby nasz żółw mógł po cichutku znaleźć dobrą kryjówkę.
Czy wszystkie oczka są zamknięte? To teraz spróbujcie razem ze mną policzyć do trzech i dopiero wtedy będziemy mogli otworzyć oczka.
Jeden, dwa, trzy. Otwieramy oczka.
Poproszę teraz, aby dzieci, które widzą gdzie schował się żółw podniosły ręce do góry a ja wybiorę dziecko, które wskaże jego kryjówkę.
Znowu zamykamy oczka, kładziemy głowy na kolana i liczymy do trzech, uwaga
Jeden, dwa, trzy
I jeszcze raz nasz żółw chce się schować więc szybciutko zamykamy oczka, kładziemy głowy na kolana i liczymy: jeden, dwa, trzy, itd.
Następnie nauczycielka prosi dzieci, aby ustawiły się w pociąg i ruszyły z nią szukać jeszcze trzech ukrytych żółwi w sali. Jadąc przez salę spotykają 4 pojemni, gdzie każdy wypełniony jest czymś innym (ryżem, cukrem, papierkami, kredkami). Wybrane dzieci przez nauczycielkę poszukują w pojemnikach ukryte zwierzątka.
A teraz drogie dzieci posłuchajcie: kilka dzieci - małych żółwiątek schowało się w naszej sali w różnych pojemniczkach, pomożemy pani żółwiowej odnaleźć dzieci?
To zapraszam do pociągu i ruszamy w drogę.
Zatrzymujemy się przy pierwszym pudełku, wybiorę teraz chętne dziecko, które poszuka w tym pudełku czy nie schował się przypadkiem tu żółw?
Mamy już jednego małego żółwia więc wsiadamy znowu do pociągu i jedziemy szukać kolejnego żółwia. Widzę już kolejne pudełko, zatrzymujemy się i szukamy kolejnego schowanego żółwia. /itd./
Po wyjęciu i znalezieniu wszystkich żółwi siadają przed tablica i przeliczają ile mama miała dzieci.
A teraz jak już mamy wszystkie małe żółwiki usiądźcie przed tablicą i policzcie razem ze mną i mamą panią żółwiową ile jest dzieci.
4. "Witamy żółwia w przedszkolu"- zapoznanie z żywym zwierzątkiem przyniesionym z domu /PP 1.1, 6.3, 12.2, 12.3/
Mam do was prośbę, abyście jeszcze raz położyli głowę na kolana i zamknęli oczy a teraz razem ze mną policzcie do trzech, a wtedy pojawi się dla was niespodzianka. Uwaga zaczynamy liczyć: jeden, dwa, trzy i otwieramy oczy.
Powiedzcie mi:
- Kto nas dziś odwiedził?
- Przyjrzyjcie się uważnie naszemu gościowi i powiedzcie mi jak wygląda?
- Co nosi na grzbiecie? Czy ma: oczy, nos, uszy, łapy?
- Jakie zwierzątko tak jak żółw nosi ze sobą swój domek i porusza się powoli?
- Kto wie co lubią jeść żółwie?
- Gdzie mieszka nasz żółw?
- Jak żółw chodzi?
- Czy dzieci mogą same wyciągać żółwia z akwarium?
- Czy wolno żółwia podrzucać jak piłeczkę, ściskać, dręczyć, krzyczeć?
- Dlaczego nie?
Żółw i inne żywe zwierzątka nie są zabawką tylko żywym stworzeniem i możemy mu zrobić krzywdę, zniszczyć jego domek, nóżki.
-Czy może zrobić nam krzywdę? /może ugryźć /
- Czy możemy bawić się z żółwiem?
Tak, ale ostrożnie żeby nie zrobić mu krzywdy
- Jak trzeba dbać o zwierzęta domowe?
Kto chce mieć zwierzątko domowe musi być bardzo odpowiedzialny, ponieważ trzeba się nim opiekować. My jesteśmy jeszcze mali więc w opiece nad zwierzątkiem na pewno pomogą wam mama i tata, ale musimy im przypomnieć o wymianie wody, karmieniu żeby nie był głodny, możemy z pomocą rodziców podgrzać mu wodę.
- Popatrzcie teraz cichutko jak żółw potrafi pływać w wodzie, a jak chodzi po podłodze? Usiądźcie w dwóch rzędach, zrobimy taki specjalny tor dla naszego żółwia, aby mógł sobie spokojnie spacerować.
- A teraz spróbujemy naszego żółwia nakarmić, ale musicie być bardzo cichutko żeby się nie wystraszył, popatrzcie jak zjada karmę nasz żółw.
- Czy podoba się wam takie zwierzątko?
-Kto jest bardzo odważny i chciałby pogłaskać naszego żółwia na pożegnanie
Nauczycielka odkłada żółwia do miseczki.
5. "Spacer żółwi"- zab. ruchowa z elem. czworakowania, reagowanie na przerwę w muzyce. /PP 5.4/
Uwaga, uwaga musimy troszeczkę naszemu gościowi dać odpocząć więc pokażmy mu jak my potrafimy poruszać się jak żółw. U stawcie się teraz wszyscy na końcu sali (na czworakach) tak jak chodzi żółw. Każdy z was dostanie teraz ode mnie znaczek żółwia i spróbujmy przypomnieć sobie, że nasz gość chodzi bardzo wolno więc i my w tej zabawie postaramy się poruszać wolno jak on, ale tylko gdy będę grała na bębenku, gdy przestanę grac wy będziecie musieli jak najszybciej schować się do swoich domków zwijając się w kłębuszek. Możemy zacząć zabawę?
Zabawę powtarzamy.
6. "Domki dla żółwi"- praca plastyczna, wykonanie żółwia z pomocą łupinki z orzecha i plasteliny. /PP 9.2, 10.1, 2.5/
Usiądźcie przed tablicą w siadzie skrzyżnym, plecy proste a teraz posłuchajcie.
Popatrzcie się co ja trzymam w ręce? Kto wie co to jest? Tak to jest łupinka z orzecha to będzie nasz domek dla naszego żółwia. A tu mam żółwia ale bez domku. Spróbujmy wykonać takiego żółwia z pomocą plasteliny tak aby nasz żółw miał gdzie mieszkać. Popatrzcie się jak to zrobimy.
Nauczycielka pokazuje dzieciom jak wykonać żółwia z łupinki z orzecha i plasteliny. Pokazuje im także miejsce w którym wszystkie gotowe żółwie będą sobie mieszkały. (kartonowe pudełko)
Wykonanie pracy przez dzieci, ugniatanie plasteliny, rozgrzewanie w rękach, łączenie plasteliny z łupinką orzecha. Wystawka prac, sprzątanie po skończonej pracy, zasuwanie krzesełka.
7. "O czym marzy moje zwierzątko"- zab. relaksacyjna do muzyki C. Sain – Sansa "Karnawał zwierząt" z wykorzystaniem przedszkolnych maskotek do głaskania, przytulania, wyciszenie organizmu. /PP 8.4/
Nauczycielka zaprasza dzieci które skończyły swoje żółwie do wybrania maskotki i położenia się razem z nią na dywanie, głaskanie jej, przytulanie, usypianie.
8. Zakończenie zajęć podziękowanie dzieciom za piękna zabawę, pożegnanie gościa piosenką "Jestem sobie przedszkolaczek". /PP 8.1/
Opracowała Aneta Sz