Zestaw ćwiczeń "Gimnastyki mózgu"
Zestaw ćwiczeń "Gimnastyki Mózgu"
CELE:
- usprawnianie motoryki rąk,
- doskonalenie koordynacji wzrokowo-słuchowej, orientacji przestrzennej,
- pobudzenie twórczej ekspresji.
PRZEBIEG
przygotowanie do zajęć:
1. picie wody;
2. ruchy naprzemienne- podnieś do góry prawe kolano i dotknij do niego lewą ręką, następnie podnieś do góry lewe kolano i dotknij do niego prawa ręką. Powtórz kilka razy.
3. Leniwe ósemki – ćwiczenie polega na rysowaniu lub wodzeniu oczami za przedmiotem poruszającym się po kształcie położonej ósemki. Punkt środkowy ósemki znajduje się na linii środka, na poziomie wzroku rysującego. Ruch zaczyna zawsze od punktu środkowego podążając w górę i dookoła w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara zakreślamy pętle wracając do punktu wyjścia. Ćwiczenie powtarzamy co najmniej trzy razy każdą ręką oddzielnie, następnie obydwoma rękami.
4. Rysowanie oburącz –na płaszczyźnie przeznaczonej do rysowania rysujemy o symetrii na wprost nosa. Rysujemy obydwoma rękami jednocześnie tak by rysunek z jednej strony osio był lustrzanym odbiciem drugiej strony.
5. Leniwe ósemki – Najpierw rysujemy kilka Leniwych ósemek, następnie rysujemy linię przez środek ósemki i wpisujemy w jej kształt litery alfabetu.
6. Ruchy naprzemienne na leżąco -ćwiczenie wykonujemy na miękkiej powierzchni. Układamy się w pozycji leżącej na plecach, kolana i głowę unosimy, rękoma podtrzymujemy ułożenie głowy. Dotykamy łokciem przeciwległego kolana, następnie powtarzamy czynność z drugiej strony ciała. Utrzymujemy rytmiczny oddech.
7. Słoń – przed przystąpieniem do ćwiczenia należy wskazać osobie ćwiczącej ułożenie leniwej ósemki w przestrzeni. Odnieść środek i boki ósemki do otoczenia. Osoba ćwicząca stoi w rozkroku z lekko ugiętymi nogami w kolanach, zwrócona do ośrodka ósemki. Wyciąga rękę w przód, grzbietem dłoni do góry, głowę kładzie na ramieniu wyciągniętej ręki. Ręką rysuje w powietrzu obszerne Leniwe ósemki. Całe ciało pracuje. Powtarzamy ćwiczenie z użyciem drugiej ręki.
8. Krążenie szyja – nachylamy głowę maksymalnie do dołu, odchylamy w bok
9. Oddychanie brzuszkiem – robimy wdech nosem i wstępnie oczyszczamy płuca poprzez jeden długi wydech, wypuszczając go krótkimi dmuchnięciami przez ściągnięte usta.
perm_identitymaryla krótki